Site icon GEO Polityka

Rząd rumuński osiągnął porozumienie z rolnikami blokującymi granicę z Ukrainą

Pomiędzy rumuńskim Ministerstwem Rolnictwa a przedstawicielami dużych organizacji rolniczych osiągnięto porozumienie, w wyniku którego spełniono kilka żądań rolników, którzy protestowali i blokowali granicę z Ukrainą na 6 dni. O tym informuje Euractiv.

► Subskrybuj kanał Telegram Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Porozumienie z rolnikami

Rumuński minister rolnictwa Florin Barbu zauważył, że porozumienie zawiera 13 żądań rolnicy. Dyskusje będą kontynuowane w celu znalezienia kompromisu w sprawie nierozstrzygniętych żądań.

Rząd zobowiązał się do pełnego dotowania wszystkich rolniczych podatków akcyzowych do 2026 r. i natychmiastowego wdrożenia przepisów dotyczących dotowanych oprocentowanych pożyczek.

Jeden z przedstawicieli rolników na negocjacjach Marius Miku powiedział, że podpisane porozumienie nie oznacza natychmiastowego zakończenia protestów, gdyż zbliżające się negocjacje z przewoźnikami, które potrwają do czwartku, mogą mieć wpływ na ich czas trwania.

Przeczytaj: Pięć krajów żąda od Komisji Europejskiej zwrotu ceł na ukraińskie zboże

Według niego ważne jest, aby do 31 stycznia rząd udzielił zezwolenia na odejście od obowiązkowych zasad płodozmianu i 4% gruntów zabezpieczających w każdym gospodarstwie.

Ponadto rząd rumuński spełnił żądania dotyczące odszkodowań za szkody spowodowane importem z Ukrainy. Środki obejmują wyraźne oznakowanie zboża i innych towarów oraz elektroniczny monitoring fok za pomocą GPS w porcie w Konstancy.

Barbu odpowiedział, że Rumunia stara się nałożyć cła na import zboża z Ukrainy.

p style=”text” -align: center;”>Przeczytaj: Tusk sprzeciwił się przedłużeniu korzyści dla ukraińskiego eksportu

Blokowanie granic

6 listopada polscy przewoźnicy zaczęli blokować ruch ciężarówek w pobliżu trzech największych przejść kontrolnych na granicy z Ukrainą: „Korczewa – Krakowiec”, „Grebnoje – Rawa Ruska”, „Dorogusk – Jagodin”. Wśród głównych postulatów znalazł się powrót praktyki wydawania zezwoleń dla ukraińskich przewoźników, zniesionej umową z Unią Europejską do 30 czerwca 2024 roku.

Od 6 stycznia Polska wznowiła ruch ciężarówek na trasie droga do przejścia granicznego „Medika – Szegyni”. p>

minfin.com.ua

Exit mobile version