Site icon GEO Polityka

Tusk sprzeciwiał się przedłużeniu korzyści dla ukraińskiego eksportu

Komisja Europejska zaproponuje przedłużenie tymczasowej liberalizacji handlu i innych preferencji handlowych w odniesieniu do niektórych ukraińskich towarów o kolejny rok, do czerwca 2025 roku. Jednak nowy polski rząd sprzeciwia się takiej decyzji. Stanowisko Polski w tej kwestii nie będzie miało krytycznego wpływu na proces decyzyjny, gdyż jest akceptowane przez większość krajów UE – pisze Financial Times, podaje Cenzor Biznesu.

► Subskrybuj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Sugeruje to jednak, że nowy polski premier Donald Tusk podtrzymuje protekcjonistyczne stanowisko poprzedniego rządu, co stoi w sprzeczności z jego obietnicami powrotu Polski do UE kształtowanie polityki po latach konfrontacji z Brukselą.

Wskazuje także na trudne poszukiwanie równowagi pomiędzy proeuropejską agendą nowego polskiego rządu a interesami rolników i przewoźników, którzy chcą utrzymania zakazu importu i zablokować przejścia graniczne z Ukrainą.

W najbliższych dniach Tusk ma udać się do Kijowa, próbując złagodzić napięcia w stosunkach dwustronnych.

Polski wiceminister rolnictwa Michał Kołodziejczak ostrzegł przed weekendu wynika, że ​​rząd Tuska nie zgadza się na przedłużenie preferencyjnych warunków handlowych Ukrainy z UE, gdyż stanowi to „zagrożenie” dla polskich rolników.

Jak wynika z publikacji, biorąc pod uwagę stanowisko Polsce Komisja Europejska rozważa możliwość, wraz z kontynuacją preferencji handlowych dla Ukrainy, zapewnienia bardziej rygorystycznych warunków ich zawieszenia.

minfin.com.ua

Exit mobile version