Site icon GEO Polityka

Rząd przeznaczy w tym roku ponad 40 miliardów hrywien na wsparcie biznesu – Szmygal

Gabinet Ministrów przeznaczy w 2024 roku na wsparcie biznesu ponad 40 miliardów hrywien. Na przystępne pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw przeznaczono kwotę 18 miliardów hrywien. Premier Denis Szmygal ogłosił to podczas posiedzenia rządu.

< i> ►Zasubskrybuj stronę Ministerstwa Finansów na Facebooku: najważniejsze aktualności finansowe

Wsparcie biznesu

„Jest oczywiste, że skuteczny system świadczeń społecznych wymaga efektywnej gospodarki. Dlatego będziemy nadal stymulować gospodarkę poprzez programy wspierania biznesu. W sumie na te zachęty przeznaczymy ponad 40 miliardów hrywien. Kontynuujemy i udoskonalamy jeden z najskuteczniejszych rządowych programów preferencyjnych kredytów „5-7-9”. W sumie przeznaczamy 18 miliardów hrywien na przystępne pożyczki dla małych i średnich przedsiębiorstw” – zauważył Szmygal.

Według niego ponad 11 tys. Ukraińców otrzymało już od państwa bezzwrotne dotacje na rozpoczęcie i rozwój działalności gospodarczej. To program eRobot, dzięki któremu utworzono już ponad 35 tysięcy nowych miejsc pracy. W przyszłym roku rząd planuje przyznać jeszcze większą liczbę dotacji.

„Plany na ten rok przewidują wydanie około 15 tys. dotacji. W szczególności chcemy pomóc w utworzeniu ponad 1000 nowych firm z doświadczeniem. Będziemy wspierać rolników, branżę budowlaną, tworzenie i rozwój przedsiębiorstw przetwórczych” – powiedział premier.

Ponadto rząd planuje przeznaczyć 3 miliardy hrywien na wsparcie państwa dużych projektów inwestycyjnych na Ukrainie . W szczególności po raz pierwszy w budżecie uwzględniono środki na rozbudowę sieci parków przemysłowych. Mówimy o 1 miliardzie hrywien, co da impuls do rozwoju tych obiektów przemysłowych.

„Rząd podejmie decyzję o utworzeniu kolejnego parku przemysłowego na Zakarpaciu. Mówimy o inwestycjach długoterminowych o wartości ponad 5 miliardów hrywien i utworzeniu około 2 tysięcy nowych miejsc pracy” – zauważył premier.

minfin.com.ua

Exit mobile version