Site icon GEO Polityka

Rosja przygotowuje się do batalii prawnej, aby uniknąć konfiskaty zamrożonych aktywów o wartości 300 miliardów dolarów – Bloomberg

Rosja rozpoczęła konsultacje z czołowymi prawnikami, aby zapobiec wszelkim próbom Stanów Zjednoczonych lub UE konfiskaty części zamrożonych rezerw Rosyjskiego Banku Centralnego w wysokości 300 miliardów dolarów na rzecz Ukrainy. Poinformował o tym Bloomberg, powołując się na źródła w Moskwie, które badają możliwość konfiskaty tych środków.

►< /i> Przeczytaj kanał telegramowy „Ministerstwo Finansów”: najważniejsze wiadomości finansowe

W ich opinii konfiskata zamrożonych rezerw Rosji jest mało prawdopodobna, ale Rosyjski Bank Centralny negocjuje z międzynarodowymi kancelariami prawnymi w sprawie reprezentowania swoich interesów przed sądami międzynarodowymi w przypadku sporu.

Władze rosyjskie zatrudniły także ekspertów w celu analizy odpowiedniego ustawodawstwa za granicą i precedensów w innych krajach.

Jednocześnie rosyjscy urzędnicy zaangażowani w dyskusje na ten temat są przekonani, że rozpatrzenie sprawy przed sądami międzynarodowymi zapobiegnie transfer skonfiskowanych środków na Ukrainę, nawet jeśli Rosja nie będzie w stanie odzyskać nad nimi kontroli.

Uważają, że Zachód ma niewielkie szanse w sądzie i nie ma podstaw prawnych do konfiskaty rosyjskich rezerw na podstawie ustawy przyjęte po ich zamrożeniu w związku z sankcjami.

Przypomnijmy

Ministerstwo Finansów napisało, że administracja prezydenta USA Joe Bidena popiera projekt ustawy, która pozwoli mu skonfiskować około 300 miliardów dolarów zamrożonych rosyjskich aktywów w celu przekazania ich na odbudowę na Ukrainie.

Według rosyjskiego Ministerstwa Finansów w wyniku zachodnich sankcji Rosja utraciła dostęp do prawie połowy rezerw złota i walutowych – około 300 miliardów dolarów z około 640 miliardów dolarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version