Site icon GEO Polityka

Ministerstwo Gospodarki prognozowało, że w 2024 roku PKB Ukrainy wzrośnie o 4,6%, a inwestycje o 29,6%.

Ministerstwo Polityki Gospodarczej i Handlu prognozuje wzrost PKB Ukrainy w 2024 r. do 4,6% przy wzroście inwestycji o 29,6% w porównaniu do 2023 r., co będzie stanowić największy pozytywny wkład we wzrost PKB. Poinformowała o tym Pierwszy Wicepremier Ukrainy – Minister Gospodarki Julia Sviridenko.

< /p> < p> Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach

Oczekuje się, że wzrost wartości eksportu towarów i usług w 2024 roku wyniesie 9%, importu towarów i usług – o 5,9%.

Według Sviridenki ministerstwo szacuje wzrost PKB Ukrainy na koniec od 2023 r. na poziomie 5%.

W porównaniu z przedwojennym 2021 rokiem wzrosła rola państwa: dziś wiodącą rolę odgrywa sektor finansów publicznych – nasza obronność i bezpieczeństwo, ochrona socjalna, pomoc biznesowa. Według Ministerstwa Gospodarki za 9 miesięcy 2023 r. udział wartości dodanej administracji publicznej w PKB wzrósł o 15 punktów procentowych. i wyniósł 21,2% wobec 6,2% w 2021 r. Zasadniczo sektor ten zapewnia bezpieczeństwo i pomaga gospodarce dostosować się do nowych warunków” – zauważył Sviridenko.

Ponadto priorytetem gospodarki wojennej jest finansowanie inwestycji w kompleksie obronno-przemysłowym w zakresie odbudowy zniszczonej infrastruktury. Tym samym w porównaniu do roku 2021 udział nakładów brutto na środki trwałe w PKB wzrósł o prawie 4 punkty procentowe. do 17,1% głównie z finansowania budżetowego.

Jednocześnie Ministerstwo Gospodarki odnotowuje zmianę priorytetów konsumpcyjnych, a w szczególności charakterystyczny dla gospodarki wojennej spadek spożycia gospodarstw domowych. W raportowanym okresie udział wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych w PKB spadł o prawie 2 punkty procentowe. do 66,3%.

To także konsekwencja wyjazdu Ukraińców za granicę, co m.in. wpłynęło na przesunięcie dystrybucji importu towarów i usług w stronę wzrostu tego ostatniego w łącznym wolumenie importu.

Zbrojny gniew Rosji spowodował także ogromne straty w sektorach, które w okresie przedwojennym zajmowały uprzywilejowane pozycje. Tym samym branża hutnicza, ze względu na znaczne zniszczenia przedsiębiorstw, ich tymczasowe zajęcie i zablokowaną logistykę, jest outsiderem.

Za 9 miesięcy 2023 r. udział produkcji hutniczej w strukturze sprzedaży wyrobów przemysłowych produktów spadła o 7,9 punktu procentowego. w porównaniu do roku 2021 i wynosi 9,9%.

minfin.com.ua

Exit mobile version