Site icon GEO Polityka

Kim są Huti i dlaczego atakują statki na Morzu Czerwonym?

W nocy Stany Zjednoczone i Wielka Brytania przeprowadziły ciężkie ataki na cele powiązane z Houthi w Jemen . Połączyło się to z trwającymi w ciągu ostatnich kilku miesięcy atakami Houthi wzdłuż szlaków żeglugowych w pobliżu Morza Czerwonego.

O Houthi wiadomo, że ich celem były statki w pobliżu Morza Czerwonego i niektóre w Morzu Czerwonym zeznania Stanów Zjednoczonych i sojuszników – czytane w materiałach RBC – Ukraina jest niższa.

W trakcie przygotowywania materiału podkreślono: wypowiedzi prezydenta USA Joe Bidena, premiera Wielkiej Brytanii Minister Richa Sunak, szef Pentagonu Lloyd Austin, Centralne Dowództwo USA (CENTCOM), Sky News, CNN, The Guardian.

Kim są Huti?

Huti to zmilitaryzowana grupa szyitów i zaidi, która działa na terytorium Jemenu i walczyła z religijnym napływem Arabii Saudyjskiej w latach 90. Ugrupowanie nosi imię swojego przywódcy i przywódcy, Husseina al-Husiego, który został zabity przez armię jemeńską wiosną 2004 roku. Zokrem, na los samooskarżeń, imam Hussein al-Husi podniósł antyrządowy atak, wzywając Vlada Jemena do tak zwanej „dyskryminacji ludności Zaydi”. Ponadto po jego śmierci przywództwo nad grupą przeszło na jego brata Abdel-Malika al-Houthi.

W 2009 roku, przy wsparciu Arabii Saudyjskiej, siłom zbrojnym udało się udusić rannego. W zaciętych losach 2010 roku pomiędzy Houthi a władcami Jemenu podpisano porozumienie w sprawie pożaru.

Wygląda na to, że Houthi promują madhab Zaydi – bezpośrednią linię szyickiego Ghila do islamu. Deklarują, że „zapobiegają napływowi szyizmu sunizmu”, czego dowodem jest większość ludności regionu. Ważne jest, aby mieszkać w Jemenie, ponieważ jest to blisko jedna trzecia populacji regionu. Zakon Jemenu wzywają Huti, ponieważ czerpią korzyści ze wsparcia Iranu.

Grupa „Ansar Allah” cieszy się szacunkiem bojowego skrzydła Rukh. Na Listopadi 2014 Roka Bezpeki UN Paul Sankesi o Vіsikovikh Lideriva Abdel-Khalіa al-Khushi I Abdallah Yaheu al-Khakim za „Dookoła świata, Stabynosti Kraina, I Pereshkoda Political Process”.

Grupa wzięła także udział w rewolucji jemeńskiej w 2011 roku, tworząc dodatkowe terytoria. Od tego czasu rozszerzył swoją strefę napływu i obecnie kontroluje większość napływającego wybrzeża Jemenu aż do kanału Bab-el-Mandeb – 26-kilometrowego odcinka wody wyznaczającego wejście do Morza Czerwońskiego.

< em>Zdjęcie: Huti kontrolują większość Jemenu (Centrum Analiz ACAPS)

Pod koniec 2021 roku Stany Zjednoczone Ameryki uznały Huti za organizację terrorystyczną, co wzbudziło obawy dotyczące braku pomocy humanitarnej w Jemenie, jednak stanowisko to zmieniono miesiąc później.Ponadto, gdy Joe Biden został prezydentem Stany Zjednoczone.

Co dzieje się na Morzu Czerwonym i dlaczego Huti atakują tam statki?

Morze Czerwone to jeden z największych kanałów żeglugowych na świecie, zbudowany dziś wraz z Kanałem Sueskim, najważniejszą drogą wodną łączącą Europę z Azją i Afryką. W międzyczasie przywrócono ochronę zlewiska morza w miejscu jego ujścia do Zatoki Adeńskiej.

Po wybuchu brutalnego konfliktu między Izraelem a bojownikami palestyńskimi wraz z Hamasem, który wybuchł 7 czerwca 2023 r., Houthi skupili się na szlakach żeglugowych na Morzu Czerwonym. Tą rangą smrodu demonstrują swoje poparcie dla palestyńskiego ugrupowania Hamasu. Ataki na statki dotknęły największe firmy żeglugowe w całym regionie.

Sytuacja na wodach 19. liścia stała się napięta, gdy rebelianci Houthi zatopili na Morzu Czerwonym, w środku międzynarodowego statku Galaxy Leader, prywatny Galaxy Leader (brytyjski statek obsługiwany przez japońską firmę) z 25 członkami załogi na pokładzie. Ukraińcy.

Grouping oświadczyło, że jego celem będą wszystkie statki zlokalizowane lub obsługiwane przez izraelskie firmy lub przewożące izraelską chorągiewkę. Armia izraelska stwierdziła jednak, że statek płynął z Turcji do Indii, na pokładzie byli cywile z różnych krajów, a nie Izrael. IDF nazwała zatonięcie samego statku „poważnym incydentem o globalnych konsekwencjach”.

Potem nastąpiły liczne ataki Houthi na statki, które w większości były nieskuteczne, ale wiele przedsiębiorstw żeglugowych nadal zdecydowało się ominąć tę trasę, co znacznie wydłużyło godziny i liczbę rejsów.

Zokrema, do końca roku a statki handlowe różnych mocarstw zostały zatopione pod ostrzałem Houthi z terytorium Jemenu. Ponadto ataki rakietowe i drony były także skierowane na statki wojskowe z różnych krajów patrolujące już region. Zokrema, kule magnetyzmu wystrzelone w stronę amerykańskich statków. Wiemy także o incydentach polegających na zabiciu bezzałogowych statków powietrznych przez statki w Wielkiej Brytanii i Francji.

Jak zareagowały Stany Zjednoczone i sojusznicy

Stany Zjednoczone 18 grudnia ogłosiły rozpoczęcie operacji Prosperity Guardian w odpowiedzi na ataki Houthi – mającej na celu dokładne rozwiązanie problemów bezpieczeństwa w zalanej części Morza Czerwonego i Adenu bez względu na wszystko . Operacja zgromadziła ważnych sojuszników z NATO i szereg innych krajów.

Oprócz Stanów Zjednoczonych przed misją międzynarodową zostały pokonane następujące kraje: Wielka Brytania, Bahrajn, Kanada, Francja, Włochy, Holandia, Norwegia, Seszele i Hiszpania.

Natychmiast poszli Huti, i przez lata byli z nimi zaznajomieni i nie odważyli się atakować statków na Morzu Czerwonym. To samo napięcie powstało po tym, jak brytyjski okręt wojenny podczas patrolu z amerykańskim statkiem zestrzelił drony wystrzelone przez Houthi, aby odeprzeć najgorszy atak dronów i rakiet.

19 listopada na tle Stanów Zjednoczonych miał miejsce 26. atak Houthi na statek handlowy, kiedy terroryści zatopili statek Galaxy Leader.

Stany Zjednoczone i Wielka Brytania zaczęły uderzać w Huti, ponieważ tracili cierpliwość

Wygląda na to, że cierpliwość Stanów Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii poważnie się wyczerpała i przez całą noc unosił się smród nalotów na bazy Huti niedaleko Jemenu. Ataki te były spójne z atakami terrorystycznymi na szlaki żeglugowe w pobliżu Morza Czerwonego.

Szef Centralnego Dowództwa USA Alex Grinkevich oświadczył, że wojsko przeprowadziło ataki na 60 celów w 16 lokalizacjach w pobliżu Jemenu. Użyto do tego ponad 100 różnych rodzajów amunicji (bomby precyzyjne i rakiety z baz powietrznych i morskich).

Według CNN Stany Zjednoczone używały bombowców i rakiet z rakiet Tomahawk. Reuters pisze, że ataki dotknęły ludność cywilną, statki i łodzie podwodne.

Sekretarz obrony USA Lloyd Austin stwierdził, że celem amerykańskich ataków w Jemenie jest infrastruktura naziemna do wystrzeliwania dronów i rakiet. Ważne jest, aby przed rozpoczęciem leczenia raka prostaty nie trzeba było poddawać się operacji bezpośrednio od lekarza. RBC-Ukraina pisała o tym szczegółowo wcześniej.

To oświadczenie obejmuje prezydenta USA Joe Bidena.

„Te ataki są bezpośrednim skutkiem bezprecedensowego ataku Houthi na międzynarodowe statki morskie w Morza Czerwonego, w tym, po raz pierwszy w historii, zawieszenia przeciwokrętowych rakiet balistycznych” – powiedział amerykański przywódca.

O atakach na Houthi poinformował także brytyjski premier Rishi Sunak.

„Brytyjskie UPS przeprowadziły ukierunkowane ataki na cele wojskowe podbijane przez Houthi w Jemenie” – powiedział Sunak, wzywając Houthi do przeprowadzenia ataków na statki na Morzu Czerwonym i kontynuowania wysiłków w celu deeskalacji.

< p>Jednocześnie brzegi koalicji utworzonej w celu ochrony żeglugi na Morzu Czerwonym przed jemeńskimi Houthi wydały zdecydowane oświadczenie. W oświadczeniach USA i Wielkiej Brytanii, a także Australii, Bahrajnu, Kanady, Danii, Niemiec, Holandii, Nowej Zelandii i Korei Południowej spodziewają się „ataku na cele wojskowe Houthi”. i zbiorowa samoobrona jest oczywista”.

Przywódca Houthi, Abdul-Malik al-Houthi, również wystąpił z „reakcją”. Przed tak zwanym „wielkim” świadectwem, że Stany Zjednoczone i „jej sojusznicy będą kontynuować ataki militarne”. Nie byłoby to możliwe bez udziału terrorystycznej Rosji, która w trosce o bezpieczeństwo ONZ wezwała do zwołania dzisiejszego spotkania w celu omówienia sytuacji w Jemenie.

Jakie są gospodarcze skutki kryzysu na Morzu Czerwonym?

Ze względu na rosnący globalny wpływ gospodarczy zakłóceń w żegludze przez niezwykle ważne Morze Czerwońskie, pozostałości innych, alternatywnych tras dla statków zwiększają koszty handlu i powodują wzrost inflacji.

Jest to wyjaśnione. przez fakt, że blisko 12% światowego lekkiego transportu morskiego przepływa przez Kanał Sueski, który łączy Morze Śródziemne i umożliwia dostęp między Europą a Azją najkrótszą możliwą trasą.

Statki przewożą głównie benzynę i gaz ziemny z Zatoki Perskiej, a także towary płynne i artykuły elektryczne z Chin, Tajwanu i Bangladeszu.

Trasa jest również kluczowa dla dostaw produktów spożywczych i napojów: herbaty i kava do Lancsug. zi Podobnie jak w Afryce, wino z Australii i Nowej Zelandii, mrożone mięso z Tajlandii i ryż z Kambodży.

Dyrektor Generalny Instytutu Eksportu i Handlu Międzynarodowego, Marco Forgione, powiedział Sky Wiadomości na piersi, co i już zaczęli rosnąć na benzynie ciężkiej.

Wcześniej blokowanie statków w nieoczekiwanym miejscu i przyczyną zatorów w portach doprowadziło do wzrostu cen – w tym czasie , w dzisiejszych czasach odczuwalny będzie niedobór towarów i być może dało to i.

„Niestety istnieje znaczne ryzyko wzrostu inflacji i wzrostu kosztów dla mieszkańców, w takim przypadku sytuacja będzie się coraz bardziej pogarszać” – powiedział.

Varto szanuje fakt, że ceny benzyny ciężkiej wzrosły po amerykańskich i brytyjskich nalotach na terrorystów w Jemenie.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojna między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version