Site icon GEO Polityka

Jak nauka języka obcego wpływa na mózg: naukowcy odpowiadają na pytanie

Twitter LinkedIn VK

Ta informacja została zgłoszona przez zasób Pnas, podaje URA-Inform.

Kto dokonał tego odkrycia?

Zespół neuropsychologów z Instytutu Cognitive Science im. Maxa Plancka Brain Research, kierowany przez profesora Xuehu Wei, przeprowadził innowacyjny eksperyment, organizując intensywne kursy językowe dla uchodźców, którzy przybyli do Niemiec.

Istota badania

Za pomocą rezonansu magnetycznego (MRI) naukowcy monitorowali zmiany w połączeniach nerwowych, które umożliwiły uczniom skuteczną naukę i komunikację w nowym języku . Badanie trwało 6 miesięcy, podczas którego wykorzystano traktografię MRI do śledzenia zmian strukturalnych w wiodących drogach mózgowych.

Wyniki

Porównując skany MRI 59 arabskojęzycznych uczestników na różnych etapach nauki języka, naukowcy odkryli, że połączenia między obszarami językowymi obu półkul mózgu wzmacniały się wraz ze wzrostem wiedzy. Szczególnie wyraźne zmiany zaobserwowano w drugiej połowie treningu, co świadczy o utrwaleniu zdobytej wiedzy.

Ciekawym aspektem badania jest to, że naukowcy stwierdzili spadek połączeń pomiędzy prawą i lewą półkulą mózgu , które łączą ciało modzelowate (ciało modzelowate). Jest to prawdopodobnie spowodowane aktywnością kontrolną lewej półkuli, gdzie zlokalizowane są podstawowe funkcje językowe, uwalniając w ten sposób zasoby prawej półkuli na potrzeby przyswajania nowego języka.

Ponadto zmiany w połączeniach neuronowych zostały skorelowane z poprawą wydajności w testach mowy, co podkreśla znaczenie adaptacji mózgu dorosłego do nowych potrzeb poznawczych poprzez modulację połączeń strukturalnych w półkulach i pomiędzy półkulami.

Przypomnijmy, kiedy ludzkość będzie w stanie odbywać podróże międzygwiezdne: eksperci obliczyli datę.

Źródło informacji

Exit mobile version