Site icon GEO Polityka

Türkiye, Bułgaria i Rumunia podpisały porozumienie w sprawie wspólnego rozminowywania Morza Czarnego

W szczególności Minister Obrony Rumunii stwierdził, że lekceważenie prawa międzynarodowego przez Rosję i jej agresja na Morzu Czarnym to nie tylko problem regionalny, ale także problem o konsekwencjach globalnych.

Zdjęcie ilustracyjne

Turcja, Bułgaria i Rumunia w czwartek 11 stycznia podpisały porozumienie w sprawie wspólnego zwalczania dryfującego morza miny, które zagrażają żegludze na Morzu Czarnym wraz z początkiem wojny na Ukrainie – podaje AP.

Turecki minister obrony Yashar Guler powiedział, że porozumienie tworzy specjalną grupę przedstawicieli trzech sojuszników NATO do zwalczania min. ulepszamy naszą istniejącą bliską współpracę i koordynację” – powiedział Güller na konferencji prasowej w Stambule z rumuńskim ministrem obrony Angelem Tilvarem i bułgarskim wiceministrem obrony Atanasem Zapryanovem.

Zapryanov powiedział, że miny stanowią zagrożenie dla portów, sieci komunikacyjnych i kluczowej infrastruktury wodnej. „W interesie naszym i NATO leży opracowanie środków zaradczych temu niebezpieczeństwu.”

Tilvar dodał, że „lekceważenie przez Rosję prawa międzynarodowego i jej agresja na Morzu Czarnym jest nie tylko problemem regionalnym, ale także problemem problem o globalnych konsekwencjach.”

Porozumienie zostało zawarte po tym, jak w zeszłym tygodniu Ankara odmówiła wjazdu na Morze Czarne dwóm statkom przeciwminowym podarowanym Ukrainie przez Wielką Brytanię.

Marynarka wojenna oświadczyła, że ​​Ukraina nie zwróciła się do Turcji z wnioskiem o wpuszczenie brytyjskich trałowców na Morze Czarne.

Na początku wojny w lutym 2022 r. Turcja wprowadziła w życie Konwencję z Montreux z 1936 r. zablokować przepływ statków rosyjskich i ukraińskich przez cieśniny Bosfor i Dardanele. Konwencja zabrania także państwom spoza Morza Czarnego wysyłania okrętów wojennych.

Güller stwierdził, że wdrożenie Konwencji z Montreux jest ważne dla bezpieczeństwa regionalnego. Zasugerował, że w rozminowywanie pod koniec wojny mogą zaangażować się inne kraje.

Inicjatywa ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa żeglugi, w tym statków przewożących zboże z Ukrainy.

Ukraiński „korytarz zbożowy” osiągnął przedwojenną pojemność, – przedstawiciel Marynarki Wojennej

W lipcu 2022 roku Turcja i ONZ zawarły porozumienie w sprawie swobodnego przepływu ukraińskiego zboża przez Morze Czarne, jednak rok później Rosja zrezygnowała z porozumienia. Od tego czasu Ukraina transportuje zboże korytarzem przez zachodnie Morze Czarne.

lb.ua

Exit mobile version