Site icon GEO Polityka

Obce dzieci nie istnieją: jak adoptować dziecko na Ukrainie i nie stracić zdrowego rozsądku

Bez względu na to, jak banalnie to zabrzmi, dzieci innych ludzi nie istnieją. Adopcja dziecka nie jest prostą procedurą, a wojna nie jest powodem, aby to ułatwić. Mówimy o interesie i bezpieczeństwie dzieci. WomanEL oferuje zrozumienie, jak przebiega adopcja i jak postępować dla tych, którzy są gotowi zostać dzieckiem, choć nie biologicznymi, ale prawdziwymi rodzicami.

TreśćAdopcja w czasie wojnyKto może zostać rodzicem adopcyjnymGdzie ubiegać się o zostanie rodzicem adopcyjnymWykaz dokumentów do rejestracji kandydatów na rodziców adopcyjnychOsoby, którym nie wolno być rodzicami adopcyjnymiCzy samotny ojciec lub matka może adoptować dzieckoUkraińskie gwiazdy, które już adoptowały dzieciNatalia MogilevskayaInna i Timur MiroshnichenkoDaniel SalemZlata OgnevichEkaterina Osadczaja i Jurij Gorbunow Usprawnienie i niezbędne zmiany w systemie adopcyjnym Doświadczenie w innych krajach Instrukcje krok po kroku, jak adoptować dziecko na Ukrainie Tam nie są dziećmi innych ludzi. Źródło: Freepik

Według prawa adopcja to przyjęcie dziecka do rodziny jako córki lub syna, z wszystkimi prawami i obowiązkami zarówno osoby dorosłej, jak i dziecka.

Liliya Rebrik o kłótniach z ukochanym Kolejna zdrada: czołowa ukraińska prezenterka uciekła do Federacji Rosyjskiej i zabawia tam publiczność < h2 id="%d1%83%d1%81%d1%8b%d0%bd%d0%be%d0%b2%d0%bb%d0%b5%d0%bd%d0%b8 %d0%b5-% d0%b2%d0%be-%d0%b2%d1%80%d0%b5%d0%bc%d1%8f-%d0%b2%d0%be%d0%b9%d0% bd%d1%8b" class="rb-heading-index-0 wp-block-heading">Adopcja w czasie wojny

W ciągu pierwszego miesiąca po rozpoczęciu masowej inwazji wojskowej Rosji na Ukrainę adopcje zostały zawieszone.

W stanie wojennym adopcja dzieci znajdujących się na terytorium Ukrainy jest możliwa wyłącznie w tych regionach, w których nie ma działań wojennych, a agencje rządowe pracują władze ukraińskie. Jednak obecnie procedura ta została wznowiona. W kwietniu Rada Najwyższa opublikowała komunikat, że w okresie stanu wojennego schemat nie uległ zmianie, przyjęcie następuje na zasadach ogólnych, z uwzględnieniem norm ustawodawstwa krajowego.

Okoliczności, w których możliwe jest wszczęcie procedury adopcyjnej w czasie wojny

W takim przypadku dziecko musi zostać zarejestrowane do adopcji, co jest utrzymywane przez służby ds. dzieci i Krajową Służbę Społeczną.

Proces może być skomplikowany, jeśli los rodziców dziecka jest nieznany ze względu na wojnę. Jednocześnie cudzoziemcy nie mają prawa do adopcji ani opieki nad dziećmi ukraińskimi od początku inwazji na pełną skalę.

W czasie wojny zabrania się adopcji dziecka, jeżeli:< /p>

Adopcja takich dzieci będzie możliwa po wysiedleniu miejscowości, w której zamieszkują, lub po ich powrocie z zagranicy.

Nie ma dzieci innych ludzi. Źródło: Freepik

Kto może zostać rodzicem adopcyjnym

Rodziciem adopcyjnym dziecka może być osoba posiadająca zdolność prawną w wieku poniżej dwudziestu jeden lat, z wyjątkiem sytuacji, gdy rodzic adopcyjny jest krewnym dziecka. Osoba taka musi być co najmniej piętnaście lat starsza od dziecka, które pragnie adoptować. Rodzicami adopcyjnymi mogą być małżonkowie i osoby stanu wolnego, pod warunkiem, że są obywatelami Ukrainy.

Należy sprawdzić stan zdrowia, stan cywilny, warunki życia i poziom dochodów. Uwzględniane są także życzenia dziecka.

Gdzie się udać, aby zostać rodzicami adopcyjnymi

Adopcja dziecka jako córki lub syna jest najbezpieczniejszą i najbardziej niezawodną formą umieszczenia dziecka w rodzinie. Aby zostać rodzicami adopcyjnymi i prawdziwymi rodzicami dzieci oczekujących na swoich bliskich, należy zgłosić się do Biura ds. Dzieci w miejscu zamieszkania z pisemnym wnioskiem o zarejestrowanie ich jako kandydatów na rodziców adopcyjnych. Wniosek można spisać w obecności opiekuna prawnego i przez niego poświadczyć.

Małżonkowie pragnący wspólnie przysposobić dziecko składają wspólny wniosek podpisany przez oboje małżonków. Jeżeli jedno z małżonków nie może stawić się w urzędzie ds. dzieci w celu napisania wniosku, jego wniosek poświadczony notarialnie może złożyć małżonek.

Następnie musisz zebrać niezbędny pakiet dokumentów określony przez prawo. Po ukończeniu poprzednich etapów wydawana jest decyzja o możliwości bycia rodzicem adopcyjnym.

Każdy, kto otrzyma orzeczenie, otrzymuje w Serwisie informację o dzieciach oczekujących na adopcję, a następnie kierowany na spotkanie z dzieckiem. Dziecko będzie uważane za adoptowane od chwili uprawomocnienia się orzeczenia sądu. Od tego momentu prawnie stajecie się jedną rodziną.

Nie ma dzieci innych ludzi. Źródło: Freepik

Wykaz dokumentów do rejestracji kandydatów na rodziców adopcyjnych

Znalezienie w domenie publicznej pełnej listy dokumentów wymaganych do rejestracji kandydatów na rodziców adopcyjnych jest dość trudne. Obecnie większość domów dziecka, internatów i rodzinnych domów dziecka jest ewakuowana za granicę, dlatego proces adopcyjny został w jak największym stopniu przeniesiony do formatu cyfrowego.

W „Akcji” dostępnych jest pięć nowych usług portal, który upraszcza i przyspiesza proces adopcji dziecka. Wcześniej Ukraińcy mogli ubiegać się o konsultację w sprawie adopcji dziecka i rejestrować się jako rodzic adopcyjny przez Internet.

Lista dokumentów:

Osoby, którym nie wolno być rodzicami adopcyjnymi

Nie mogą zgodnie z art. 212 Kodeksu rodzinnego Ukrainy, za rodziców adopcyjnych osób, które:

Rodzicami adopcyjnymi nie mogą być także inne osoby, których interesy są sprzeczne z interesami dziecka, a także osoby tej samej płci. Ostatni zakaz w procesie integracji europejskiej zostanie rozpatrzony przez ukraińskich ustawodawców, ponieważ z roku na rok coraz więcej krajów europejskich dopuszcza adopcję przez małżonków tej samej płci.

Nie ma dzieci innych ludzi. Źródło: Freepik

Czy samotny ojciec lub matka mogą adoptować dziecko

Chociaż osoby nieposiadające pary mogą adoptować dziecko, prawo nadal przyznaje pierwszeństwo w adopcji dziecka do małżonków. Można to wiązać z tradycyjnym poglądem, że wskazane jest wychowywanie dzieci w „rodzinach pełnych rodziców”. Rodzicami adopcyjnymi mogą być także pary odmiennej płci żyjące w tej samej rodzinie. Fakt wspólnego pożycia musi ustalić sąd.

Istnieje wyjątek od tej reguły. Jeżeli dziecko ma tylko biologiczną matkę lub tylko biologicznego rodzica, z którym w chwili adopcji utraci więzy prawne, może zostać adoptowane przez jedną osobę – kobietę lub mężczyznę.

Prawnik, kierownik sporu cywilnego praktykę restrukturyzacyjną Jurij Babenko wyjaśnił w artykule W jakich przypadkach można odmówić adopcji?

Gdy inne osoby, które skorzystały z tego prawa, mają prawo pierwszeństwa. W szczególności, gdy małżonek i samotna kobieta chcą adoptować dziecko. Pierwszeństwo mają małżonkowie. Dodatkowo, gdy nie ma dochodów od rodzica adopcyjnego i nie ma nieruchomości, w której dzieci mogłyby zamieszkać. Dziecko może adoptować jedna osoba bez partnera, jeśli jest Ukraińcem. Jeśli chodzi o obcokrajowców, mogą oni adoptować tylko wtedy, gdy są w związku małżeńskim. Babenko powiedział, że teraz prawo stanowi również, że pary tej samej płci nie mogą być rodzicami adopcyjnymi.

Nie ma dzieci innych ludzi. Źródło: Freepik

Ukraińskie gwiazdy, które już adoptowały dzieci

Wiele gwiazd podejmuje odpowiedzialny i ważny krok, jakim jest adopcja dziecka. Wśród nich są ukraińskie gwiazdy. Wielu z nich cieszy się już rolą rodziców, a niektórzy dopiero marzą o dziecku.

Natalia Mogilevskaya

Natalia Mogilevskaya z jej córkami. Źródło: WomanEL

Według WomanEL gwiazda przyznała, że ​​decyzja o adopcji była ważnym i wyważonym krokiem. Natalia przez długi czas utrzymywała w tajemnicy tę wielką zmianę w swoim życiu.

Chcę podziękować wszystkim osobom, które poznały mój sekret, ale zachowały go w tajemnicy przez długi czas. Stało się to na samym początku wojny. Kiedy z mężem dużo podróżowaliśmy na front, do szpitali, domów dziecka, dla przesiedleńców. Dzieci przeżyły ogromną traumę. Na przykład moja najstarsza córka kilkukrotnie uratowała życie młodszej. Potrzebowali po prostu czasu, żeby poczuć się bezpiecznie. Najmłodsza córka przez pierwsze sześć miesięcy w ogóle nie spała

powiedziała szczęśliwa matka.

Inna i Timur Miroshnichenko

Rodzina Timura Miroshnichenko otrzymała niedawno ważną nagrodę, stając się „Rodziną Rok”. Wiadomość zszokowała jego fanów i podkreśliła znaczenie i wsparcie dla adopcji dzieci.

Ta gwiazdorska para jako jedna z pierwszych zdołała zakończyć proces adopcyjny i zostać rodzicami małego Marcela. Według Timura on i jego żona zdecydowali się na ten krok przez całe życie. Po inwazji na pełną skalę ostatecznie podjęto decyzję.

Timur Miroshnichenko z rodziną. Źródło: Instagram

W styczniu 2023 roku para ogłosiła, że ​​rozpoczął się proces adopcyjny. Timur i Inna wypowiadali się publicznie na temat wszystkich etapów – w końcu w systemie jest wiele problemów i korupcji. Już w czerwcu para znalazła dziecko – od tego momentu rozpoczęły się pierwsze spotkania i oczekiwania na orzeczenia sądu. Pod koniec lipca zabrali chłopca do domu i nadali mu imię Marcel.

Ponadto według WomanEL Timur ujawnił szczegóły swojego planu adopcji drugiego dziecka i zanotował, kiedy to nastąpi. W szczerej rozmowie z subskrybentami na portalach społecznościowych showman podzielił się tym, że wraz z żoną Inną są już na dobrej drodze do odebrania kolejnego dziecka z sierocińca.

Nie tylko chcemy, my działamy. Już od kilku miesięcy stoimy w kolejce na kursy adopcyjne (tak, nasze niesamowite przepisy zmuszają nas do uczęszczania na nie przez cały rok). Ale jesteśmy pewni, że w 2024 roku na pewno tak się stanie i będzie nas już sześcioro!

udostępnił gwiazdorski tata.

Daniel Salem

Były prezenter telewizyjny i restaurator, a obecnie żołnierz Sił Zbrojnych Ukrainy, Daniel Salem również odważył się na adopcję. Nawet niedawny rozwód z żoną Marią, z którą wychowuje wspólną córkę Santa Lunę, nie przeszkodził mu w zmianie decyzji.

Powiedział, że na tym etapie stoi w kolejce do adopcji i ma już otrzymał już pierwszy certyfikat online. Następnie odbędzie się rozmowa offline, która prawdopodobnie odbędzie się z psychologami.

Oczekuje się, że odbędzie rozmowę, podczas której doradzą mu, które dziecko najlepiej nadaje się do adopcji. Daniel jest o krok od realizacji swojego marzenia o zostaniu ojcem dziecka. Pomyślnie przeszedł już pierwsze etapy procesu adopcyjnego.

Zlata Ognevich

Zlata Ognevich. Źródło: Instagram

Ukraińska piosenkarka Zlata Ognevich również myślała o adopcji dziecka podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Podkreśliła jednak, że w małżeństwie taką decyzję podejmują oboje partnerzy, a ona ze swojej strony jest gotowa się zgodzić.

Ta decyzja jest powszechna. Jest to akceptowane przez obie pary. Z mojej strony – tak. Myślałem już o tym pytaniu

, zauważył piosenkarz.

Ekaterina Osadchaya i Jurij Gorbunow

Ekaterina Osadcha szczerze mówi o trudnościach i wyzwaniach, jakie stoją przed osobami pragnącymi adoptować dziecko na Ukrainie. Dostrzega znaczenie zmiany i ulepszenia systemu adopcyjnego, aby ułatwić ten proces i stworzyć lepsze warunki dla dzieci oczekujących na swoje rodziny.

Razem z mężem wyraziliśmy chęć adopcji dziecka. Kiedy jednak zacząłem bardziej szczegółowo zagłębiać się w ten proces, decyzję trzeba było odłożyć. Zwykle ludzie nie mają szczegółowych informacji na temat adopcji, więc patrzą na ten problem przez różowe okulary. Nie do końca rozumieją, czym jest dziecko adoptowane, jak to jest przyjąć do rodziny cudze dziecko, jakie istnieją formy wychowania rodzinnego itp. Zwykle ludzie chcą po prostu adoptować dziecko, ale to dopiero wierzchołek góry lodowej. Prawie nikt nie rozumie, co to dokładnie oznacza. Jest tylko kilka „ale” – powiedziała Ekaterina.

Ekaterina Osadchaya z rodziną. Źródło: Instagram

Udoskonalenie i niezbędne zmiany w systemie adopcyjnym

Usprawnienie systemu adopcyjnego jest jednym z najważniejszych zadań naszego państwa i społeczeństwa. Na Ukrainie jest duży problem – w praktyce zgodę na adopcję dziecka otrzymują jedynie małżeństwa.

Jednocześnie niektórym niezamężnym mężczyznom lub kobietom niezwykle trudno jest adoptować dziecko, chociaż prawo nie zabrania tego. Ministerstwo Polityki Społecznej nie publikuje oficjalnych danych ani raportów na temat liczby adoptowanych dzieci w bieżących latach, a także osób, małżeństw lub osób samotnych, które zostały rodzicami adopcyjnymi.

Żona Prezydenta Ukrainy Elena Zełenska, która aktywnie działa na rzecz uproszczenia przyjęcia procedury w naszym kraju, wyjaśnia, że ​​wychowywanie dzieci w rodzinach, a nie w domach dziecka, jest jednym z warunków przystąpienia Ukrainy do UE.

I niestrudzenie dążymy do tego celu, m.in. poprzez upraszczanie procedur. Jednak najważniejsze dla nas nie jest formalne zobowiązanie. Najważniejsze jest prawo dziecka do posiadania rodziny i kochających rodziców. Dziecko ma prawo do szczęścia. O to właśnie walczymy, o likwidację internatów dla dzieci na rzecz rodzin” – powiedziała Zełenska.

Jest projekt ustawy nr 5580 „W sprawie zmiany niektórych aktów prawnych Ukrainy dotyczących adopcji dzieci, ”, który określa pewne zmiany w obowiązującym ustawodawstwie, które zrównają prawa niektórych grup osób obecnie ograniczonych przez Kodeks rodzinny do adopcji.

Projekt ustawy wymaga dalszego dopracowania. W szczególności zawiera pewne normy dyskryminujące, w szczególności dotyczące górnej granicy wieku rodziców adopcyjnych. Można mieć tylko nadzieję, że w tempie, w jakim nasze państwo nabrało tempa pokonywania barier adopcyjnych, wkrótce ustawodawcy będą zmuszeni do podjęcia dalszych prac nad dokumentem lub opracowania nowego, przy jednoczesnym zachowaniu równych praw dla wszystkich grup ludności pragnących adopcję dziecko z domu dziecka.< /p>Nie ma dzieci innych ludzi. Źródło: Freepik

Doświadczenie w innych krajach

Ustawodawstwo ukraińskie zawiera bezpośrednie regulacje zabraniające adopcji dziecka osobom tej samej płci i osobom stanu wolnego. Tylko w przypadku, gdy ci drudzy żyją w jednej rodzinie, sąd może podjąć decyzję o adopcji dziecka.

Na przykład w Anglii osoby powyżej 21. roku życia, osoby kawalerskie lub pozostające w związku partnerskim (pod warunkiem zgodnie z prawem, tożsame z małżeństwem w przypadku par tej samej płci, które żyją w konkubinacie) mogą adoptować dziecko. pary), osoby samotne (tej samej i przeciwnej płci), partnerzy ojca/matki dziecka.

Hiszpania zapewnia również prawo parom mieszkającym razem, ale niezamężnym, do zostania rodzicami adopcyjnymi. Zakaz bezpośredni przysługuje ojcom i matkom pozbawionym pieczy nad dziećmi lub osobom pozbawionym opieki rodzicielskiej lub kurateli.

Instrukcje krok po kroku, jak adoptować dziecko na Ukrainie

Jeśli więc zdecydowałeś się na adopcję dziecka, potrzebujesz:

  1. Skontaktuj się ze służbą do spraw dzieci w Twoim miejscu zamieszkania z pisemną prośbą o uzyskanie statusu kandydata na rodziców adopcyjnych.
  2. Zbierz i dostarcz niezbędne dokumenty (patrz paragraf 4).
  3. Wyciągnij wniosek na temat możliwości bycia rodzicem adopcyjnym.
  4. Zapoznaj się z informacjami o dzieciach, które można adoptować, z wydziału do spraw dzieci w miejscu rejestracji kandydatów na rodziców adopcyjnych.
  5. < li>Uzyskaj skierowanie na spotkanie i nawiązanie kontaktu z dzieckiem.

  6. Złóż wniosek o adopcję dziecka do urzędu ds. opieki nad dziećmi w swoim miejscu zamieszkania.
  7. Otrzymaj wniosek o celowości adopcji i jej zgodności z interesem dziecka.
  8. Złóż wniosek i dokumenty do sądu, rozprawa sądowa w celu rozpatrzenia kwestii adopcji.
  9. Uzyskaj decyzję sądu o adopcji dziecka – po tym czasie rodzice adopcyjni mogą zostać rodzicami.
  10. Wykonaj w urzędzie stanu cywilnego nowy akt urodzenia dziecka.
  11. Zabierz swoje dziecko do swojej rodziny.

Dzięki adopcji możesz stać się najlepszymi rodzicami dla najlepszego dziecka, aby wspólnie mogły szczycić się jego sukcesami, spędzać rodzinne wakacje i planować przyszłe przyszłość.

Adopcja to jedynie sposób na pojawienie się dziecka w rodzinie, po którym nie ma znaczenia ani dla dziecka, ani dla rodziców, w jaki sposób się odnaleźli. Najważniejsze, żeby rodzice mieli dziecko, a ono miało kochającą matkę i ojca.

Ważne jest, aby przyszli rodzice jasno zrozumieli swoje pragnienia i odpowiedzialność, jaka ich czeka. Czy naprawdę jesteś gotowy zaakceptować dzieci takimi, jakie są, kochać je jak rodzinę…

Źródło informacji

Exit mobile version