Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na środę 10 stycznia: atak na Charków, bitwy pod Awdeewką i Maryinką, sprawa sędziego Lwowa

Bitwy pod Awdejewką, 42 starcia zbrojne, ostrzał wroga, szturm na obwód kupianski, plan rozpatrzenia projektu ustawy o mobilizacji. Jak zostanie zapamiętany 686. dzień wojny na pełną skalę?

Armia rosyjska zaatakowała obiekt cywilny w Charkowie.

Poinformował o tym burmistrz Charkowa Igor Terekhow. Wysokie prawdopodobieństwo ofiar wśród znajdujących się w nim ludzi. Na parkingu obok obiektu płoną samochody, wcześniej zniszczone były budynki. Wszystkie odpowiednie służby już tam pojechały” – napisał Teriechow.

Według generała brygady sędziego Siergieja Melnika do ataków ponownie doszło w rejonie Biełgorodu.

Wcześniej Charków został ponownie ostrzelany z S. -300.

Tymczasem Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że w ciągu dnia doszło do 42 starć zbrojnych.

W sumie wróg przeprowadził 2 rakiety i 29 ataków z powietrza oraz przeprowadził 19 ataków z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Rosyjskie ataki terrorystyczne niestety doprowadziły do ​​ofiar śmiertelnych i obrażeń wśród cywilów. Prywatne budynki mieszkalne i mieszkalne oraz inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.

W kierunku Awdejewskiego nasi obrońcy odparli 9 ataków wroga w pobliżu Nowobachmutówki, Awdejewki, Siewiernego i 10 kolejnych ataków w pobliżu regionu . Tutaj okupanci bezskutecznie próbowali poprawić sytuację taktyczną.

Na kierunku Maryinskim Siły Obronne w dalszym ciągu powstrzymują wroga w pobliżu Maryinki i Nowomikhajłowki w obwodzie donieckim, gdzie wróg 7 razy próbował przebić się przez obronę naszych wojsk i przeprowadził ponad 20 nalotów w rejonie Nowomikhajłowki

< więcej o sytuacji operacyjnej na dzień 10 stycznia o godzinie 18:00 – w naszych aktualnościach.

Okupanci zaatakowali wieś Olchowatka w obwodzie kupiańskim bombami kierowanymi. W wyniku rosyjskiego ostrzału zginął miejscowy mieszkaniec – powiedział szef Charkowskiej OVA Oleg Sinegubow.

„W wyniku natarcia wroga 48-latek zginęła kobieta. Uszkodzonych zostało 10 domów prywatnych i sklep” – czytamy w raporcie. .

Służby ratunkowe w dalszym ciągu eliminują skutki.

Rada Pojednawcza określi losy projektu ustawy o mobilizacji 11 stycznia.

>

Poinformował o tym szef frakcji Sługi Narodu David Arakhamia.

p>

“Dzisiaj odbyło się spotkanie frakcji. Omówiliśmy obecną sytuację i plan pracy na najbliższe dni… Wszelkie decyzje w sprawie rozpatrzenia projektów ustaw zostaną podjęte na posiedzeniu Rady Pojednawczej, na której dowództwo wojskowe i kierownictwo Zaproszono Ministerstwo Obrony Narodowej” – napisała w telegramie Arakhamia.

< p class="MsoNormal">Zastępca Ludowy dodał, że w najbliższym czasie informacje dotyczące spraw kadrowych będą przekazywane także w komisjach Rady Najwyższej.< /p> >

Jednocześnie źródła LB.ua we frakcji Sługa Narodu podały, że projekt ustawy o mobilizacji z 11 stycznia w dalszym ciągu ma zostać zwrócony do Rady Ministrów w celu rewizji.

„Jutro odrzucimy projekt. Ale to jest krok numer jeden” – podało źródło LB.ua.

Kolejny poseł z tej frakcji dodał, że „istnieje porozumienie – rząd musi natychmiast wprowadzić poprawioną wersję projekt ustawy.” 39; piątek” – powiedział zastępca.

Trzecie źródło potwierdziło, że 11 stycznia parlament zwróci projekt mobilizacji rządu. „Szkoda, że ​​rząd dowiedział się o tym z telegramu” – dodał poseł.

Sąd przywrócił na stanowisko sędziego Sądu Najwyższego obywatela Rosji Bogdana Lwowa, podaje Radio Liberty korespondent.

< p class="MsoNormal">10 stycznia Kijowski Okręgowy Sąd Administracyjny uwzględnił wniosek byłego prezesa Kasacyjnego Sądu Gospodarczego Sądu Najwyższego Bogdana Lwowa o przywrócenie na stanowisko sędziego. Sąd zatwierdził także wypłacenie Lwowowi wynagrodzenia za czas, w którym nie pracował, ponieważ była to „nieobecność przymusowa”.

Siły Zbrojne Ukrainy zapowiedziały, że złożą odwołanie od tej decyzji.

Siły Zbrojne Ukrainy zapowiedziały odwołanie od tej decyzji.

p>

„Sąd Najwyższy, nie zgadzając się z decyzją COAS, złoży jej apelację w postępowaniu apelacyjnym” – poinformowało w oświadczeniu biuro prasowe sądu.

We wrześniu 2022 r. Schemes odkrył, że Bogdan Lwow otrzymał obywatelstwo rosyjskie ponad 20 lat temu na podstawie świadectwa służby wojskowej, a następnie w 2012 r. po ukończeniu 45. roku życia odnowił swój paszport. Sam temu zaprzeczył.

Przewodniczący Komisji Wolności Słowa Rady Najwyższej, zastępca ludowy frakcji „Głos” Jarosław Jurczyszyn powiedział, że w rosyjskiej niewoli przebywa ponad 25 ukraińskich dziennikarzy.

>

„Tutaj są dwa duże bloki (o ochronie praw dziennikarzy – przyp. red.). Pierwszym z nich jest poszukiwanie mechanizmów intensyfikujących uwalnianie przetrzymywanych dziennikarzy. Według najnowszych danych w niewoli przebywa obecnie ponad 25 Twoich kolegów. To nie są bojownicy, to dziennikarze wykonujący swoją pracę. Zgodnie z cywilizowanymi zasadami prowadzenia wojny w zasadzie nie należy ich chwytać, ale fakt jest faktem. Rozumiemy, jak niecywilizowana jest Rosja i w ogóle depcze wszelkie prawa człowieka” – powiedział Jurczyszyn podczas internetowej rozmowy na temat „Komisja Rady Najwyższej ds. wolności słowa: granice odpowiedzialności i przestrzegania”, zorganizowanej przez Komisję Etyki Dziennikarskiej.

< Jego zdaniem w tej kwestii z jednej strony konieczne jest maksymalne zaangażowanie społeczności międzynarodowej w kwestię zwalniania dziennikarzy, a z drugiej strony przygotowanie wraz z organizacje monitorujące wraz ze stowarzyszeniami dziennikarskimi, komponent dotyczący odpowiedzialności przed Międzynarodowym Trybunałem Karnym za przestępstwa dotyczące wolności słowa, za przestępstwa przeciwko dziennikarzom.

Więcej szczegółów w aktualnościach.

>

Najpełniejszy obraz dnia dzisiejszego znajduje się na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version