Site icon GEO Polityka

UE rozważa transfer 15 miliardów euro wpływów z zamrożonych rosyjskich aktywów na Ukrainę – FT

Grupa Siedmiu (G7) zastanawia się, jak wykorzystać około 260 miliardów euro znajdujących się w posiadaniu Rosyjskiego Banku Centralnego na korzyść Ukrainy. Jednocześnie kraje europejskie podejmują małymi krokami, aby wykorzystać dochody z aktywów o wartości 15 miliardów euro. Pisze o tym „Financial Times”, donosi „Forbes”.

Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: najważniejsze wiadomości finansowe< /i>

W szczególności urzędnicy pracują nad przeniesieniem do Kijowa rosyjskich suwerennych aktywów unieruchomionych przez zachodnie sankcje, ale kraje UE obawiają się negatywnych konsekwencji i skupiają się na zyskach, jakie instytucje finansowe czerpią z utrzymywania aktywów .

p>

Dziś, 10 stycznia, przedstawiciele państw członkowskich spotykają się, aby omówić niedawną propozycję zebrania dla Ukrainy 15 miliardów z zamrożonych aktywów Rosji.

Kraje takie jak Niemcy, Francja i Belgia, gdzie większość z 210 miliardów euro są przechowywane w Europie zamrożone, obawiają się przejścia od prostego ograniczania dochodów instytucji finansowych do faktycznej konfiskaty.

„Posłuchajmy ekspertów na ten temat w tym sensie, że w pewnym momencie istnieje obowiązek zrekompensowania szkód wyrządzonych Ukrainie, ale oczywiście potrzebne są ramy prawne” – powiedział w tym tygodniu belgijski premier Alexander De Croo.< /p>< p>Belgia właśnie objęła sześciomiesięczne przewodnictwo w Radzie Europejskiej i przewodzi negocjacjom. Niektórzy urzędnicy obawiają się jednak, że kraj, któremu utknęło 191 miliardów euro rosyjskich pieniędzy, może nie być najlepszym mediatorem.

„Belgia obiecała kontynuować prace, ale można przeczuć, że tak się nie stanie nie mam ochoty tego robić” – powiedział jeden z dyplomatów z UE.

De Croo zasugerował, że Belgia nie zawetuje wykorzystania aktywów, jeśli inne kraje wyrażą na to zgodę.

p>

Już wcześniej Europejski Bank Centralny ostrzegał, że dostęp do dochodów Euroclear, centralnego depozytu papierów wartościowych posiadającego aktywa w Belgii, może zdestabilizować system finansowy, a zajęcie samych aktywów byłoby jeszcze bardziej ryzykowne.< /p>

Według Ministerstwa Finansów Rosji, z powodu zachodnich sankcji Rosja utraciła dostęp do prawie połowy swoich rezerw złota i walut obcych – około 300 miliardów dolarów z około 640 miliardów dolarów.

minfin.com.ua

Exit mobile version