Site icon GEO Polityka

Eksperci przewidywali wzrost bezrobocia na świecie w 2024 r. do 5,2%

W 2024 roku liczba bezrobotnych na świecie wzrośnie o 2 miliony osób, co przełoży się na wzrost stopy bezrobocia do 5,2% z 5,1% w 2023 roku, jak przewidywała Międzynarodowa Organizacja Pracy (MOP) w raport „Perspektywy zatrudnienia i sfera społeczna na świecie.”

► Przeczytaj Kanał telegramowy Ministerstwa Finansów: główne wiadomości finansowe

Rosnące bezrobocie

Organizacja przypisuje to głównie wzrostowi liczby bezrobotnych w krajach o rozwiniętej gospodarce.

„Przewidujemy niewielki spadek wskaźników na rynkach pracy, częściowo ze względu na spowolnienie wzrostu na całym świecie” – powiedział Reutersowi Richard Samans, dyrektor działu badań MOP.

W raporcie zauważono, że po krótkim gwałtownym wzroście, gdy kraje wychodziły z pandemii Covid-19, łączny wzrost wydajności pracy szybko powrócił do niskiego poziomu obserwowanego w poprzedniej dekadzie.

„W okresach powolnego wzrostu wydajności realne dochody do dyspozycji i płace realne są często podatne na nagłe szoki cenowe” – czytamy w dokumencie.

Jednocześnie w raporcie stwierdza się, że w ciągu najbliższych dwóch lat oczekuje się nieznacznego wzrostu zatrudnienia w krajach o wyższym średnim dochodzie.

Przeczytaj: prognozy ONZ spowolnienie światowego wzrostu gospodarczego w 2024 r.

„Sytuacja jest szczególnie niepokojąca w krajach o wysokich dochodach, gdzie w 2024 r. dynamika zatrudnienia będzie ujemna, a w 2025 r. oczekuje się jedynie niewielkiej poprawy” – czytamy w dokumencie. MOP przewiduje, że w krajach o niskim i niższym średnim dochodzie wzrost zatrudnienia pozostanie silny.

Jednocześnie liczba Amerykanów ubiegających się o zasiłek dla bezrobotnych po raz pierwszy spadła w zeszłym roku o 18 000 tygodniu grudnia do 202 000 po uwzględnieniu sezonowości.

Jednocześnie ekonomiści ankietowani przez Reuters przewidywali średnio 216 000 wniosków w tym okresie. Agencja wyjaśniła, że ​​stopa bezrobocia w Stanach Zjednoczonych utrzymuje się poniżej 4%. Reuters wyjaśnił to faktem, że firmom nie spieszy się z zatrudnianiem po trudnościach ze znalezieniem pracowników spowodowanych pandemią Covid-19.

minfin.com.ua

Exit mobile version