Site icon GEO Polityka

Są pytania niezwykle trudne – Zawitnevich wyjaśnił, dlaczego projekt ustawy o mobilizacji nie zostanie przyjęty w pierwotnej wersji

25 grudnia 2023 roku Rada Ministrów zarejestrowała projekt ustawy zaostrzającej proces mobilizacyjny i rejestrację wojskową oraz wprowadzającej zmiany w służbie wojskowej.

Foto – liga .net

O tym, że komisja Rady Najwyższej odpowiedzialna za kwestie bezpieczeństwa narodowego, obronności i wywiadu podejmie we wtorek 9 stycznia ostateczną decyzję w sprawie ustawy mobilizacyjnej , ale nie pierwsza redakcja – pisze NBN, powołując się na oficjalne konto na Facebooku szefa tej struktury parlamentarnej Aleksandra Zawitniewicza.

Zdaniem Zawitniewicza dokument o mobilizacji nie zostanie przyjęty w wersji, w jakiej został przedstawiony do rozpatrzenia, gdyż istnieje cała lista dyskusyjnych standardów, które nie są akceptowane przez członków komisji. Na tym etapie kluczowym zadaniem członków komisji jest znalezienie równowagi pomiędzy konstytucyjnymi prawami obywateli a środkami niezbędnymi do rozwiązania problemów mobilizacyjnych ograniczających te prawa.

Ponadto warto biorąc pod uwagę możliwości sfery gospodarczej Ukrainy – pojawiły się „niezwykle złożone kwestie” dotyczące finansowego wsparcia mobilizacji, w tym źródeł pokrywania potrzeb. Oznacza to, że w ogóle niektóre normy tego projektu ustawy powinny zostać istotnie skorygowane po rozpatrzeniu w Radzie.

Wcześniej pisaliśmy, że przy opracowywaniu projektu ustawy o zmianie procesu mobilizacji należy uwzględnić kwestię przyciągania Sił Zbrojnych Siły Ukrainy Ukraińców zlokalizowane w innych krajach.

nbnews.com.ua

Exit mobile version