Site icon GEO Polityka

Pochówek w kosmosie: dlaczego naród Navajo uważa misję Peregrin za profanację Księżyca

Komercyjna misja Peregrin, która wywołała intensywne kontrowersje i potępienie ze strony narodu indyjskiego Navajo, została pomyślnie wystrzelona na rakiecie Vulcan 8 stycznia ze stacji sił kosmicznych Cape Canaveral na Florydzie. Powodem były pochówki w kosmosie – pisze WomanEL.

Peregrine na rakiecie. Źródło: gizmodo.com

Oprócz materiałów naukowych na Księżyc wysyłany jest także tzw. „ładunek” zawierający skremowane szczątki twórcy „Star Treka” Gene’a Roddenberry’ego i pisarza science fiction Arthura C. Clarke’a. Ładunek ten umieściły dwie firmy, Celestis i Elysium Space, które specjalizują się w „pochówkach kosmicznych”.

Brilliant i Christmas: Sabrina Carpenter zaśpiewała w szaleństwie od ukraińskiej marki Nowe trendy w projektowaniu ogrodów 2024: połączenie natury i technologii

Prezydent Narodu Navajo Buu Nygren zwrócił się już wcześniej z prośbą o opóźnienie rozpoczęcia misji. Nygren zauważył, że Księżyc ma ogromne znaczenie dla wielu kultur, a przekształcenie go w cmentarz na szczątki ludzkie jest „równane z profanacją”. Navajo to Hindusi mieszkający w Stanach Zjednoczonych i uważający Księżyc za święty.

Kosmiczne pochówki na Księżycu. Źródło: gizmodo.com

Świętość księżyca jest głęboko zakorzeniona w duchowości i dziedzictwie wielu rdzennych kultur, w tym naszej własnej. Nygren stwierdził, że umieszczanie tam ludzkich szczątków jest głęboką profanacją tego ciała niebieskiego, szanowanego przez nasz lud. Takie stwierdzenia dają do myślenia, w miarę jak Księżyc staje się coraz bardziej dostępny do komercyjnych lądowań. Dlatego konieczna jest międzynarodowa kontrola nad tym, co spada na jej powierzchnię. Ta historyczna misja spotyka się obecnie ze sprzeciwem rdzennych Amerykanów i społeczności tubylczych, którzy uważają, że byłoby to brakiem szacunku dla ich kultury.

Kiedy Space Perspective planuje rozpocząć turystyczne loty w przestrzeń kosmiczną ` dowiedz się tutaj.

Źródło informacji

Exit mobile version