Site icon GEO Polityka

Naukowcy stworzyli coś, co uratuje miliony: w USA wyjaśnili, jak to zrobili

Twitter LinkedIn VK

Taką informację podał Daily Mail, podaje URA-Inform.

Co zrobiono?

Badania pokazują, że sztuczna macica może być dostępna już w tym roku, co zapewni nowe perspektywy ratowania życia wcześniaków. Naukowcy doceniają wagę tego odkrycia, gdyż szacuje się, że dzięki innowacyjnej technologii każdego roku może przeżyć około 15 milionów wcześniaków. Niedorozwój płuc, często związany z wczesnym porodem, utrudnia niemowlętom przystosowanie się do powietrza do oddychania po okresie rozwoju płynu owodniowego.

Testy

Eksperci zgłaszają ponad 300 udanych testów na jagniętach urodzonych w 23–24 tygodniu ciąży, co odpowiada 23–24 tygodniowi ciąży u człowieka. Ważnym punktem w działaniu sztucznej macicy jest połączenie pępowiny z oksygenatorem, który zapewnia krążenie krwi i stworzenie środowiska podobnego do środowiska sprzed narodzin dziecka.

Perspektywy odkryć

Urzędnicy FDA omówili już kolejne kroki w prowadzeniu badań klinicznych na ludziach, a decyzja ma zostać podjęta do końca 2024 roku. Naukowcy podkreślają, że sztuczna macica nie ma na celu całkowitego zastąpienia naturalnej, ale może stanowić rewolucję w ratowaniu życia wcześniaków, dając im dodatkowy czas na pełny rozwój. Twórcy metody podkreślają, że ich celem jest pomoc dzieciom w pokonaniu trudnego okresu po przedwczesnym porodzie.

Przypomnijmy, jaki kolor oczu u ludzi jest najrzadszy: posiada go zaledwie 2% światowej populacji (fot. ).

Źródło informacji
Exit mobile version