Site icon GEO Polityka

NBU oceniła stan gospodarki

Inflacja wyhamowała, a sytuacja na rynku walutowym została opanowana. Narodowy Bank podaje to w swoim przeglądzie za październik – grudzień 2023 r.

► Subskrybuj kanał telegramu „Ministerstwo Finansów”: główne wiadomości finansowe

Inflacja

Inflacja konsumencka w dalszym ciągu obniżała się (do 5,1% r/r w listopadzie) w związku z pewnym spadkiem presji ze strony wydatków biznesowych oraz poprawą oczekiwań w warunkach utrzymania stabilności kursu walutowego. Te same czynniki doprowadziły do ​​osłabienia fundamentalnej presji inflacyjnej. Według szacunków NBU w grudniu inflacja nadal spadała.

W grudniu aktywność gospodarcza uległa sezonowemu osłabieniu, ale ogólne ożywienie gospodarcze było kontynuowane. Wysokie zbiory i ich przetwórstwo wspierały przemysł spożywczy, zamówienia z sektora obronnego i kolejarzy – budowa maszyn, a także dalszy rozwój transportu morskiego – prace transportowe. Handel detaliczny pozostał dynamiczny.

Rynek pracy

Rynek pracy doświadczył sezonowego zastoju zarówno po stronie popytu, jak i podaży. Jednocześnie ożywienie gospodarki i spowolnienie inflacji przyczyniły się do ożywienia dynamiki płac realnych, choć była ona nierównomierna w poszczególnych rodzajach działalności.

Deficyt budżetowy był rekordowo wysoki zarówno w grudniu, jak iw całym roku. Jednocześnie jego roczny wolumen okazał się nieco niższy od zatwierdzonego. Głównym źródłem finansowania deficytu budżetowego w ciągu roku była pomoc międzynarodowa oraz pożyczki krajowe. Ten ostatni wzrósł ponad dwukrotnie w stosunku do zeszłorocznego wolumenu, przede wszystkim za sprawą lokowania obligacji rządowych w hrywnach.

Handel

Ujemne saldo handlu towarami zmniejszyło się w listopadzie ze względu na wzrost eksportu dostaw nowym szlakiem morskim oraz spadek importu pod wpływem blokady. Jednakże deficyt obrotów bieżących pogłębił się w związku z opóźnieniem w napływie pomocy w postaci dotacji ze Stanów Zjednoczonych. Jednak dzięki otrzymaniu pomocy międzynarodowej rezerwy w listopadzie nieznacznie spadły, aw grudniu wznowiły wzrost i na koniec roku przekroczyły 40,5 miliarda dolarów.

Sytuacja na rynku walutowym pozostawała pod kontrolą. Ułatwiła to interwencja NBU i dodatnia stopa zwrotu z instrumentów hrywny (obligacji rządowych i depozytów) w ujęciu realnym.

minfin.com.ua

Exit mobile version