Site icon GEO Polityka

UE zaostrza walkę z oszustwami podatkowymi – uruchomiony zostanie nowy system kontroli finansowej

ЄС посилює боротьбу з податковим шахрайством - запрацює нова система фінансового контролю

Od 1 stycznia Unia Europejska wdroży nowe, bardziej skoordynowane i rygorystyczne zasady monitorowania przelewów transgranicznych, których celem będzie zwalczanie oszustw i nadużyć związanych z podatkiem VAT.

Jak podaje Ukrinform, taka informacja została dziś opublikowana na stronie internetowej komisji.

„1 stycznia br. wejdą w życie nowe zasady przejrzystości, które pomogą państwom członkowskim UE przełamać (system) oszustw wokół podatku od towarów i usług (VAT – przyp. red.). Nowe przepisy zapewnią administracjom podatkowym w krajach członkowskich informacje o płatnościach, które ułatwią wykrywanie oszustw związanych z VAT, ze szczególnym uwzględnieniem handlu elektronicznego, który jest szczególnie narażony na nadużycia i oszustwa związane z VAT” – stwierdzono.

Jako przykład takiego oszustwa Komisja Europejska podaje przypadki handlu elektronicznego, gdy sprzedawca fizycznie znajduje się poza UE i sprzedaje na rynku unijnym bez odpowiedniej rejestracji na swoim terytorium lub zaniża rzeczywisty koszt towaru w obrocie elektronicznym. Nowe przepisy zapewniają organom podatkowym w całej UE dodatkowe narzędzia umożliwiające identyfikowanie i ograniczanie takich nielegalnych zachowań.

W nowym systemie kontroli finansowej kluczową rolę odgrywają instytucje płatnicze, takie jak banki, systemy płatności kartami, inne instytucje płatnicze i pocztowe systemy przekazów pieniężnych, które odpowiadają za około 90 procent całej sprzedaży elektronicznej w UE.

Od 1 stycznia te instytucje finansowe będą zobowiązane do ścisłego monitorowania płatności transgranicznych, a od 1 kwietnia do przekazywania organom podatkowym UE informacji o podmiotach, które w jednym kwartale wykonały więcej niż 25 przelewów transgranicznych. Informacje te będą gromadzone w nowej bazie danych utworzonej przez Komisję Europejską (Centralny Elektroniczny System Informacji Płatniczej – CESOP), gdzie będą gromadzone, przetwarzane i sprawdzane krzyżowo z innymi bazami danych.

Wszystkie informacje zebrane w ramach CESOP będą przekazywane krajom członkowskim za pośrednictwem wyspecjalizowanej sieci zwalczania nadużyć finansowych (Eurofisc), która została utworzona w 2010 roku. Urzędnicy tej sieci mają uprawnienia do podejmowania działań na poziomie krajowym, w tym składania wniosków o informacje, przeprowadzania audytów czy ponownej rejestracji numerów VAT. Zdaniem Komisji Europejskiej takie środki zwiększą przejrzystość i skuteczność w zwalczaniu oszustw w transgranicznym handlu elektronicznym.

Zdaniem Komisji Europejskiej rządy krajowe państw członkowskich UE co roku tracą miliardy euro w postaci utraconych zysków w wyniku nadużyć i oszustw związanych z VAT.

www.ukrinform.ua

Exit mobile version