Dlaczego kasza gryczana i jaglana są dobre dla serca, jelit, kości i mózgu: wyjaśniają lekarze.
Kardiolodzy ustalili, że kasza gryczana i jaglana są niezwykle korzystne dla osób starszych. Potrawy te powinny być spożywane również przez osoby cierpiące na problemy z układem sercowo-naczyniowym. Powiemy Ci, jak kasza gryczana i jaglana korzystnie wpływają na pracę serca i ogólny stan zdrowia.
Jakie korzyści ma kasza gryczana dla organizmu człowieka?
- Kasza gryczana nazywana jest królową zbóż. Jest przyjazny dla środowiska, ponieważ nie można go modyfikować genetycznie ani traktować chemicznie. Lekarze zalecają spożywanie kaszy gryczanej przynajmniej trzy razy w tygodniu, ponieważ jej korzyści dla naszego organizmu są nieocenione.
- Wzmacnia układ sercowo-naczyniowy. Gryka zawiera dużą ilość żelaza, które poprawia prawidłowe funkcjonowanie serca i naczyń krwionośnych. Natomiast rutyna to substancja zawarta w zbożach, która zmniejsza ryzyko patologicznych chorób serca i wzmacnia naczynia krwionośne. Gryka pomaga również oczyścić naczynia krwionośne i obniżyć poziom złego cholesterolu we krwi. Kardiolodzy zalecają spożywanie tej owsianki osobom po operacji serca, osobom starszym i kobietom w ciąży.
- Obniża poziom cukru we krwi. Ponieważ owsianka gryczana ma niski indeks glikemiczny, może pomóc obniżyć poziom cukru we krwi. Dlatego też powinny go spożywać osoby cierpiące na cukrzycę typu II.
- Pomaga schudnąć. Kasza gryczana jest niezwykle pożywna i zawiera zaledwie 110 kcal na sto gramów. Potrafi nasycić organizm i dodać mu energii na dość długi czas. Gryka ma również działanie moczopędne, dzięki czemu pomaga usuwać toksyny z organizmu.
- Usprawnia procesy trawienne. Kasza gryczana jest przydatna dla osób doświadczających problemów jelitowych. Zboża zawierają błonnik i skrobię, dzięki czemu mogą leczyć zaparcia i wzdęcia. A kwas nikotynowy pomaga przyspieszyć metabolizm, przyspieszając syntezę białek, tłuszczów i węglowodanów. Jeśli regularnie jesz kaszę gryczaną, pomoże to przeciwstawić się rakowi jelit.
- Poprawia kondycję skóry, włosów i paznokci. Dzięki zawartości cynku, witamin B i A kasza gryczana ma zdolność wzmacniania paznokci i włosów, sprawia, że loki stają się elastyczne i błyszczące. Gryka zawiera także wapń, który poprawia wytrzymałość zębów i kości. Rutyna działa ochronnie na skórę przed promieniami UV. Mangan, przeciwutleniacze i flawonoidy spowalniają proces starzenia się skóry, zapobiegając przedwczesnemu pojawianiu się zmarszczek.
- Uspokaja i łagodzi stany lękowe. Kasza gryczana zawiera witaminę B12, która działa uspokajająco na układ nerwowy. Lekarze zalecają spożywanie go nawet w stanach lękowych i depresyjnych, może normalizować pracę układu nerwowego i poprawiać sen.
Jakie są zalety prosa dla organizmu człowieka?
Proso zawiera dużo wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, dlatego spowalnia rozwój tkanki tłuszczowej, normalizuje poziom cukru we krwi i poprawia kondycję skóry. Dzięki wysokiej zawartości witamin B, E, PP, D, aminokwasów i błonnika kasza jaglana jest w stanie oczyścić organizm z toksyn i odpadów.
Główne zalety kaszy jaglanej.
- Zapewnienie prawidłowego funkcjonowania układu sercowo-naczyniowego dzięki zawartości potasu i magnezu. Kasza jaglana może normalizować tętno i wzmacniać naczynia krwionośne. Proso obniża poziom cholesterolu we krwi i zapobiega tworzeniu się płytek.
- Jest w stanie utrzymać organizm przez długi czas i dodać mu energii, ale ma niską zawartość kalorii. Dlatego wcale nie jest szkodliwy dla sylwetki.
- Wzmacnia układ nerwowy i może złagodzić depresję, dlatego proso często nazywane jest „produktem spokoju”.
- Kasza jaglana oczyszcza organizm z toksyn, odpadów i metali ciężkich. Będzie to szczególnie przydatne dla osób leczonych antybiotykami.
- Kasza jaglana dzięki zawartości witamin z grupy B poprawia pamięć.
- Kasza jaglana spowalnia proces starzenia się skóry, łagodzi zaczerwienienia i wysypki.
- Kasza jaglana korzystnie wpływa na wytrzymałość kości, paznokci i włosów.
- Dobrze wpływa na regenerację mięśni po zmęczeniu i wysiłku fizycznym.