Site icon GEO Polityka

Na Ukrainie łatwiej będzie płacić kartą w sklepach: co się zmieniło od 1 stycznia

Mowa tu o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie płatności bezgotówkowej za sprzedany towar (świadczone usługi).

Na Ukrainie 1 stycznia weszło w życie nowe rozporządzenie rządowe nakładające na sprzedawców detalicznych obowiązek instalowania terminali POS do płatności bezgotówkowych.

Świadczy o tym uchwała Rady Ministrów nr 894 z dnia 29 lipca 2022 r.

Teraz z terminali POS będą musieli korzystać handlowcy prowadzący działalność gospodarczą w miejscowościach liczących od 5 do 25 tys. mieszkańców.

Rozporządzenie rządu nakłada na przedsiębiorców obowiązek dokonywania płatności bezgotówkowych za sprzedany towar (świadczone usługi). Mówimy także o towarach (usługach), których sprzedaż (dostawa) odbywa się na odległość.

Za naruszenie tych wymagań przewidziana jest odpowiedzialność administracyjna:

Przeczytaj najważniejsze wiadomości dnia:

Płatności bezgotówkowe na Ukrainie

Według NBU w trzecim kwartale 2023 roku wartość transakcji (bezgotówkowych i paragonowych) dokonanych kartami płatniczymi wydanymi przez ukraińskie banki w kraju i za granicą wyniosła 1 bln 407,1 mld UAH. Z tego płatności bezgotówkowe wynoszą 890,8 mld UAH. Transakcje bezgotówkowe stanowią 63,3% ogólnej kwoty transakcji kartami płatniczymi.

Sieć terminali POS na Ukrainie rośnie od pięciu kwartałów. Według stanu na 1 października 2023 r. w działalności znajdowało się 437 tys. terminali, z czego 273 tys. w PrivatBanku.

Przypomnijmy, że w lipcu 2022 r. rząd ustalił terminy, w jakich przedsiębiorcy muszą dokonać płatności bezgotówkowej za sprzedany towar (świadczone usługi). Do 2026 r. wszyscy handlowcy, w tym sprzedawcy na rynku, będą zobowiązani do instalowania terminali POS.

Przeczytaj także:

Subskrybuj nasze kanały na Telegramie i Viberze .

tsn.ua

Exit mobile version