Site icon GEO Polityka

Przywódcy UE wezwali do wzmocnienia euro

Z okazji 25. rocznicy wprowadzenia euro przywódcy UE wezwali do wzmocnienia europejskiej waluty i pracy nad nowymi wspólnymi wyzwaniami w polityce gospodarczej.

Jak podaje Ukrinform, napisano to we wspólnym oświadczeniu na stronie internetowej EBC.

Artykuł, napisany wspólnie przez szefową Komisji Europejskiej Ursulę von der Leyen, szefową Europejskiego Banku Centralnego (EBC) Christine Lagarde, szefową Rady Europejskiej Charlesa Michela, szefową Parlamentu Europejskiego Robertę Metsolę i szefową z Eurogrupy Pascal Donohoe zauważa, że „Europa zawsze borykała się z problemami, z którymi kraje nie radziły sobie same”. Jest to w szczególności wzrost napięć geopolitycznych, między innymi w związku z wojną Rosji z Ukrainą, która wymaga odważnych wspólnych decyzji, kryzysem klimatycznym oraz konkurencyjnością ze strony polityk energetycznych i przemysłowych w innych częściach świata.

Przywódcy UE zauważają, że przez cały ten czas Europa stanęła przed ogromnymi wyzwaniami, w tym pytaniami o przyszłość euro. „W odpowiedzi na światowy kryzys finansowy i zadłużeniowy stworzyliśmy zabezpieczenia takie jak Ramy Nadzoru Bankowego i Restrukturyzacji Bankowej czy Europejski Mechanizm Stabilności. Dziś poparcie dla wspólnej waluty wśród obywateli strefy euro jest bliskie rekordu” – podsumowuje artykuł.

Autorzy artykułu uważają, że rozwiązania „muszą opierać się na tym wszystkim, co można w Europie osiągnąć poprzez współpracę”, a w szczególności na budowie wspólnego rynku kapitałowego obejmującego cały kontynent, z wykorzystaniem europejskich instrumentów i środków zwiększających konkurencyjność i bezpieczeństwo.

Przywódcy UE zauważają, że należy stworzyć warunki do wprowadzenia cyfrowego euro, które może uzupełniać gotówkę.

25 lat temu, 1 stycznia 1999 r., weszło w życie euro jako wspólna waluta 11 państw członkowskich UE. Obecnie korzysta z niego 350 milionów ludzi w 20 krajach.

Jak podał Ukrinform, Komisja Europejska proponuje wprowadzenie elektronicznego euro, przy jednoczesnym utrzymaniu obiegu monet i banknotów gotówkowych.

www.ukrinform.ua

Exit mobile version