Narodowy Bank ustalił wymogi dotyczące wypłacalności ubezpieczycieli, tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, rozliczania umów ubezpieczeniowych i ochrony informacji. Poinformowała o tym służba prasowa regulatora.
► Przeczytaj Ministerstwo Finansów na Instagramie: najważniejsze wiadomości o inwestycjach i finansach
Określone wymagania spełniają normy Ustawy Ukrainy „O ubezpieczeniach”, które opierają się na zasadach Dyrektywy 2009/2009/138/WE (Sovency II) i MSSF 17 „Umowy ubezpieczeniowe”.
Rozporządzenie w sprawie ustalania wymogów zapewniających wypłacalność i działalność inwestycyjną ubezpieczyciela (zatwierdzone uchwałą Zarządu NBU z dnia 29 grudnia nr 201) określa tryb obliczania kapitału regulacyjnego i jego składników dopuszczalnych dla spełnienia wymogów dotyczących kapitału wypłacalności i minimalnego kapitału, a także wymogi dotyczące akceptowalnych aktywów ubezpieczyciela, w tym pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
Rozporządzenie w sprawie trybu tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych przez ubezpieczycieli (zatwierdzone uchwałą Zarządu NBU z dnia 29 grudnia nr 203) określa wymagania dotyczące jakości danych wykorzystywanych przez ubezpieczyciela do obliczania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, zasady agregacji umów , wykaz i metody tworzenia rezerw techniczno-ubezpieczeniowych, weryfikacja przez ubezpieczyciela adekwatności utworzonych rezerw techniczno-ubezpieczeniowych oraz wystarczalności rezerw na szkody.
Rozporządzenie w sprawie trybu rozliczania przez ubezpieczyciela umów związanych z realizacją działalności ubezpieczeniowej oraz wymogów ochrony informacji ubezpieczyciela (zatwierdzone uchwałą Zarządu NBU z dnia 29 grudnia nr 204) określa jednolite wymagania dotyczące prowadzenie elektronicznej ewidencji umów ubezpieczenia (reasekuracji) i innych transakcji ubezpieczeniowych w systemach informatycznych oraz sposoby zabezpieczania informacji w tych systemach.
W szczególności określono wymagania dotyczące rozliczania rezerw techniczno-ubezpieczeniowych z tytułu zawieranych umów oraz prowadzenie rejestru aktywów na pokrycie rezerw techniczno-ubezpieczeniowych.
Nowe wymagania dotyczące wypłacalności, rachunkowości umów i ochrony informacji ubezpieczycieli wchodzą w życie 1 stycznia 2024 roku. Jednocześnie przewidziany jest okres przejściowy dla ubezpieczycieli na dostosowanie swojej działalności do tych wymogów do 30 czerwca 2024 r.
NBU zauważył, że do 1 stycznia 2027 r. ubezpieczyciele będą obliczać kapitał wypłacalności za pomocą podejście uproszczone z uwzględnieniem wskaźników składek ubezpieczeniowych, wpłat ubezpieczeniowych, rezerw techniczno-ubezpieczeniowych itp. oraz niektórych kategorii (ubezpieczyciele na życie i ubezpieczyciele majątkowi i majątkowi o znacznych wolumenach działalności) – kapitał minimalny według podejścia uproszczonego.