Site icon GEO Polityka

Na Ukrainie średnia cena skupu mleka wzrosła o 34 kopiejek – wyspecjalizowane stowarzyszenie

В Україні середня закупівельна ціна молока зросла на 34 копійки - профільна асоціація

Na Ukrainie od 17 grudnia 2023 r. średnia ważona cena skupu trzech rodzajów mleka surowego wzrosła o 34 kopiejek. – do 14,25 UAH/kg bez VAT, czyli o 2,4% więcej niż cena z 25 listopada.

Jak podaje Ukrinform, poinformowała o tym służba prasowa Związku Producentów Mleka.

Należy zauważyć, że średnia cena skupu mleka ekstraklasowego na dzień 17 grudnia wynosiła 14,61 UAH/kg bez VAT, czyli 31 kopiejek. ponad miesiąc temu. Przedział cenowy tej odmiany w gospodarstwach waha się od 14 do 15 UAH/kg bez VAT. Dolna i górna granica przedziału cenowego wzrosła o 20 kopiejek. na miesiąc.

Najwyższa klasa kosztuje średnio 14,61 UAH/kg bez VAT. W ciągu ostatniego miesiąca cena tej odmiany wzrosła o 31 kopiejek. Ceny mleka premium jakości wahają się od 14 do 15 UAH/kg bez VAT. Dolna i górna granica przedziału cenowego wzrosła o 20 kopiejek.

Średnia cena mleka pierwszego gatunku wyniosła 13,54 UAH/kg bez VAT i wzrosła o 39 kopiejek. w porównaniu z wynikami wstępnego monitoringu. Cena minimalna w gospodarstwach wynosiła 12,92 UAH/kg i wzrosła o 12 kopiejek. na miesiąc. Maksymalna cena za pierwszy gatunek wynosiła 14,28 UAH/kg, czyli 78 kopiejek. więcej w porównaniu z wynikami monitoringu z 25 listopada.

Analityk AVM Georgiy Kukhaleishvili zauważa, że w grudniu ceny skupu nadal rosły w porównaniu z listopadem, w kontekście ograniczonej podaży surowego mleka na rynku krajowym i dość aktywnego popytu ze strony producentów serów i świeżych przetworów mlecznych w przededniu Nowego Roku wakacje.

Gospodarstwa przemysłowe w listopadzie-grudniu 2023 r. wznowiły produktywność utraconą podczas nietypowych letnich upałów, a nawet wykazały wzrost, ale to dlatego przedsiębiorstwa przetwórstwa mlecznego nie były w stanie odpowiednio przygotować się do jesienno-zimowego okresu wyprzedaży i wyprodukowały mniej towarów towarowych niż zwykle.

Ilość i udział surowego mleka z gospodarstw domowych w dalszym ciągu szybko spada, co również przyczynia się do utrzymywania się na rynku niedoborów surowców, których sektor przemysłowy nie ma czasu zrekompensować.

Zdaniem eksperta zamówienia od sieci handlowych mogą wyhamować dalsze wzrosty cen mleka surowego, gdyż aktywność na rynku mleczarskim tradycyjnie spada po Świętach Bożego Narodzenia i Nowym Roku. Dalszy wzrost cen serów i świeżego nabiału na półkach supermarketów może spowolnić aktywność zakupową konsumentów, którzy w warunkach wojennych dysponują głównie ograniczonymi zasobami finansowymi i nie chcą przepłacać, aby zaoszczędzić.

Stabilizacja cen surowców możliwa jest dzięki zwiększeniu wolumenu importu serów, masła i śmietanki na Ukrainę. W tym przypadku magazyny zostaną zapełnione importowanymi produktami mleczarskimi, krajowy rynek zostanie nasycony, a popyt na mleko surowe ze strony ukraińskich przetwórców ustabilizuje się.

Jak podał Ukrinform, na Ukrainie w okresie styczeń-listopad 2023 roku gospodarstwa rolne wszystkich kategorii wyprodukowały około 6,821 mln ton mleka surowego, czyli o 4,6% mniej niż przed rokiem.

www.ukrinform.ua

Exit mobile version