Site icon GEO Polityka

Gorączka pucharowa Guardioli, Usik na koniu i wątpliwa oda do Messiego: jaki był rok 2023 w sporcie

 Кубковая лихорадка Гвардиолы, Усик на коне и сомнительная ода Месси: каким был 2023 год в спорте

Zdjęcie: Nagrody sportowe godne Maxa Verstappena, Lionela Messiego i Izi Sventek (kolaż RBC-Ukraina) Autor: Anton Fedortsiv

Tenisista Novak Djokovic, gigant piłkarski Manchester City, kierowca wyścigowy Max Verstappen, bokser Alexander Usik, weteran Lionel Messi i wiele innych gwiazd sportu z sentymentem wspominają wydarzenia minionego roku.

Podsumowanie najważniejszych wydarzeń w świecie sportu w roku 2023 – w materiale RBC-Ukraina.

Styczeń. W środku zimy głównym wydarzeniem był tradycyjnie Australian Open. Lokalne władze przed turniejem wycofały wszelkie roszczenia wobec Novaka Djokovica , więc po przerwie spowodowanej koronawirusem ponownie przyjechał na Zielony Kontynent. Główny cel wyjazdu Serba do Melbourne był prozaiczny – zdobycie dziesiątego tytułu pierwszego majora roku.

Djokovic poradził sobie z zadaniem w stu procentach. W finale Bałkańczyk w trzech setach był silniejszy od Greka Stefanosa Tsitsipasa. Zdobyte trofeum Australian Open pozwoliło serbskiemu tenisiście wyprzedzić Rafaela Nadala na pozycji lidera pod względem liczby zwycięstw w turniejach Wielkiego Szlema (po 22).

Luty. Jeśli dla Ukraińców rok 2023 na zawsze pozostanie rokiem dwóch Świąt, to dla piłki nożnej będzie to rok dwóch Klubowych Mistrzostw Świata. W lutym gospodarzem turnieju było Maroko, a w decydującym meczu Real Madryt z Andriejem Łuninem na starcie spotkał się z Arabem Al-Hilalem z Riyadu. To był prawdziwy festiwal goli.

Foto: Andrey Lunin i reszta Madrytu w złocie (si.com)

Klub Królewski liczył na sukces już w pierwszych 20 minutach, gdy gole zdobyli Vinicius Junior i Fede Valverde. Arabowie odpowiedzieli bramką Moussy Maregi, jednak na początku drugiej połowy nie zauważyli Karima Benzemy i samego Valverde. Dublet strzelił Argentyńczyk Luciano Vietto, ale Vinicius strzelił też po raz drugi i tym samym Real sięgnął po trofeum.

Marsz. W pierwszym miesiącu wiosny zakończył się sezon Pucharu Świata w Biathlonie 2022/23. Mistrzem mężczyzn został Johannes Boe . Co prawda Norweg zapewnił sobie tytuł na długo przed ostatnimi wyścigami sezonu. Gwiazda biathlonisty wygrała 16 startów i 18 stanęła na podium, dając swoim konkurentom w sumie pięć zwycięstw.

Znacznie więcej zainteresowania było w zawodach kobiet. Czterech zawodników wygrało 3 wyścigi na raz, więc na pierwszy plan wysunęła się ogólna stabilność wyników. Najlepiej radziła sobie z nią Julia Simon . Francuska biathlonistka najczęściej (10 razy) stawała na podium, a w klasyfikacji generalnej wyprzedziła Włoszkę Dorotheę Wierer.

Kwiecień. Po rocznej przerwie związanej z ciążą i narodzinami córki na kort wróciła najbardziej utytułowana krajowa tenisistka Elina Switolina . Ukrainiec zaczynał na Grutnej w Stanach, a następnie przeniósł się do Europy. Były świat nr 3 spędził kwiecień na powrocie do optymalnej kondycji fizycznej.

Foto: Elina Svitolina sama pokonała Igę Świątek (Getty Images)

W tym czasie przegrała cztery z pięciu walk. Jednak już w następnym miesiącu Switolina postanowiła wrócić do tenisowej elity. Pod koniec roku jej się to udało. Było wiele godnych uwagi zwycięstw. Głównym osiągnięciem roku Ukrainki było dotarcie do półfinału turnieju Wimbledonu i zajęcie miejsca w pierwszej 25. rankingów WTA.

Móc. Ostatni miesiąc wiosny upłynął pod znakiem uwagi na piaszczystych kortach stolicy Francji. Roland Garros zarówno w singlu mężczyzn, jak i kobiet zakończył się jednak dość przewidywalnie – zwycięstwami odpowiednio Novaka Djokovica i Igi Świątek. Jednak droga do triumfu dla obu była ciernista.

Gwiazda polki w ćwierćfinale musiała zmierzyć się z Amerykanką Cori Gauff, a w półfinale Brazylijkę Beatrice Haddad Maia pokonała dopiero w dogrywce. Finał z Karoliną Muchovą z Czech doszedł nawet do trzeciego gema. Djokovic również odniósł mocne zwycięstwa, ale Norweg Casper Ruud nie zdobył ani jednego seta.

Czerwiec. Sporty zagraniczne zachwyciły nas mistrzowskimi premierami. Zwycięzcy National Basketball Association i National Hockey League zdobyli swoje debiutanckie tytuły. Drużyna koszykówki Denver Nuggets od dawna marzyła o pierścieniach. Zespół wygrał ligę trzy razy w ciągu 5 lat, ale został zdumiony w play-offach. Ale teraz Nikola Jokic i spółka dokończyli dzieła, pokonując Miami (4:1).

Intrygi nie było także w finale Pucharu Stanleya. „Vegas” zdobył trofeum 6 lat po założeniu drużyny, spektakularnie pokonując „Florydę” w serii aż czterech zwycięstw. Nevadans ostatni mecz rozegrali na własnym lodzie i po prostu rozbili Panthers (9:3). W tym triumfie jest także udział Ukrainy. Ukraińcy Aleksander Godynyuk i Siergiej Gapszenko pracują jako skauci Złotych Rycerzy w Europie.

Foto: Hokejowy Puchar Stanleya waży 15,5 kg (usatoday.com)

Manchester City w końcu osiągnął europejską chwałę. Pep Guardiola już po n-tej próbie zapewnił City zwycięstwo w Lidze Mistrzów. Choć finał z Interem Mediolan mógł potoczyć się inaczej. Ale najsilniejsi mają szczęście, a angielski dziadek znalazł bohatera w Rodri. Tym, co czyni ten sezon legendarnym, są inne zwycięstwa City – tytuł Premier League i Puchar Anglii, od których słowo „potrójna korona” stało się słodkie.

Lipiec. W połowie lata zakończyły się Euro 2023 wśród młodzieżowej piłki nożnej. Tam miło zaskoczyła ukraińska reprezentacja U-21 . Podopieczni Rusłana Rotana pewnie awansowali z grupy (7 punktów), a w ćwierćfinale pokonali Francję po bramkach Sudakowa (dwukrotnie) i Bondarenki. Ten ostatni strzelił gola w 1/2 finału, ale Hiszpanie odpowiedzieli pięcioma bramkami.

Niebiesko-żółci spełnili jednak swoje główne zadanie przed turniejem. Reprezentacja młodzieżowa zdobyła bilet na Igrzyska Olimpijskie 2024. Rotan zabierze drużynę do stolicy Francji, mimo że zakończył już współpracę z Ukrainą U-21. Prowadził go sojusznik trenera kadry narodowej Unai Melgos. Ukraińscy piłkarze po raz pierwszy zostaną olimpijczykami.

Sierpień. Kontynuował uzupełnianie klubowego muzeum trofeami Manchesteru City . Zespół Pepa Guardioli zdobył Superpuchar UEFA, pokonując w jednym meczu hiszpańską Sevillę. Mecz znów nie był łatwy dla „obywateli”. Nervion objął prowadzenie w połowie pierwszej połowy po golu En-Nesyriego.

Angielscy giganci odbili się w drugiej połowie dzięki wysiłkom Palmera, który później został sprzedany do londyńskiej Chelsea. Żadna z drużyn nie mogła mierzyć więcej, więc musiała zaufać loterii karnej. Gracze Manchesteru City pomyślnie wykonali wszystkie 5 prób. Ostatni strzał Gudela z Sevilli trafił w poprzeczkę.

W sierpniu po raz drugi z rzędu na ring wszedł Alexander Usik . Ukrainiec posiadający status mistrza świata według WBA, IBF, WBO, IBO spotkał się z Brytyjczykiem Danielem Dubois. Walka okazała się trudna, a nawet trochę skandaliczna. W piątej rundzie Usyk otrzymał cios na granicy faulu i upadł. Opinie były podzielone. Sędzia, ukraińska drużyna i funkcjonariusze przekonują, że Dubois został uderzony poniżej pasa. Sam Brytyjczyk, jego świta i część bokserów uznali cios za legalny. Usik miał jednak czas na regenerację i w 9. rundzie znokautował przeciwnika. Tyson Fury będzie następny?..

Wrzesień. Na początku jesieni zakończył się ostatni wielkoszlemowy turniej tenisowy w tym roku, czyli US Open. Po „odpoczynku” na Wimbledonie, gdzie Novak Djokovic przegrał w finale z przyszłym tenisistą Carlosem Alcarazem, Serb ponownie pojawił się w całej okazałości. Decydujący mecz, identyczny z trawiastym Wielkim Szlemem, został przerwany przez neutralnego Daniila Miedwiediewa.

Dlatego zamiast zemścić się za turniej Wimbledonu, Djokovic powinien był zadowolić postępowych fanów zwycięstwem nad Rosjaninem. Bratni Serb poradził sobie z tym dość łatwo, pokonując przeciwnika w trzech setach. Nawet finał kobiet był bardziej zacięty, gdzie właścicielka kortu Coco Gauff podwoiła swoją radość zwycięstwem nad bardzo „neutralną” Białorusinką Aryną Sabalenką.

Październik. Jeszcze dwadzieścia lat temu Złota Piłka była zasłużoną główną nagrodą indywidualną w świecie futbolu. Status ten został podważony przez dwie okoliczności – współpracę redakcji France Football z FIFA oraz „obcą” dominację Cristiano Ronaldo i Lionela Messiego . A jeśli udało nam się pożegnać z funkcjonariuszami, to wyjście z niewoli popularności naprawdę świetnych wykonawców to dopiero połowa sukcesu.

Bądźmy szczerzy, co najmniej po raz trzeci Złota Piłka Messiego była ogromnym znakiem zapytania. W tym roku Argentyńczyk wygrał Ligue 1 z PSG i Puchar z Interem Miami. Ale napastnik Manchesteru City Erling Haaland – 4 trofea, Złoty But Premier League i Europy oraz tytuł króla strzelców Ligi Mistrzów. Nagroda trafiła jednak do Messiego, którego uratowała… FIFA – organizując w środku sezonu mistrzostwa świata w piłce nożnej 2022.

Listopad. Ale Formuła 1 zyskała nowego dominatora. I choć ostatnie Grand Prix sezonu odbyło się pod koniec jesieni, Maxowi Verstappenowi można było pogratulować trzeciego triumfu latem. Kierowca Red Bulla był w tym roku całkowicie poza zasięgiem. Wygrał 19 (!) z 22 wyścigów i 4 sprinty, pokazał 9 najszybszych okrążeń i zdobył 12 pole position.

Zdjęcie: Max Verstappen trzykrotnym mistrzem świata (redbullcontentpool.com)

W ciągu roku Verstappen pobił wiele rekordów dla królowej sportów motorowych. Najwięcej zwycięstw w sezonie, najwyższy procent zwycięstw, najwięcej zwycięstw z rzędu, najwięcej podium w sezonie. Większość z tych zysków może już nigdy nie zostać przekroczona. Przynajmniej wytrzymają do czasu pojawienia się nowego spadkobiercy Schumachera, Vettela, Hamiltona, a teraz Verstappena…

Iga Świątek potwierdziła także swój status „numeru jeden” w tenisie. Polka rozwiała wszelkie wątpliwości co do swojego przywództwa podczas Finałów WTA w Cancun w Meksyku. W drodze po puchar pokonała wszystkie najsilniejsze przeciwniczki – Marketę Vondrousovą, Corey Gauff, Ons Jabeur, Arynę Sabalenkę i Jessicę Pegulę. W całym 2023 roku Świątek zanotował zaledwie 11 porażek, w tym jedną z Eliną Switoliną.

Grudzień. Podczas gdy niektóre rekiny próbują znaleźć kryzysowe zjawiska w meczu z Manchesterem City , zespół Pepa Guardioli w dalszym ciągu notuje nowe osiągnięcia. Tym razem „obywatele” bez problemów zdobyli tytuł najlepszego klubu na świecie. Wszystkie reformy FIFA razem wzięte nie mogą zmienić dominacji Europy w świecie piłki nożnej.

Na turnieju w Arabii Saudyjskiej Manchester City rozegrał dwa mecze, strzelił 7 goli i nie stracił ani jednego. Pod nieobecność Erlinga Haalanda rolę króla ataków przejął mistrz świata Julian Alvarez. W finale z brazylijskim Fluminense (4:0) strzelił dwa gole i asystował koledze z drużyny, ale najlepszym zawodnikiem Klubowych Mistrzostw Świata 2023 został bohater finału Ligi Mistrzów Rodri.

Przy okazji, już wcześniej przygotowaliśmy na wakacje wybór nowych seriali sportowych.

Przeczytaj pilne i ważne wiadomości na temat wojny Rosji z Ukrainą na kanale RBC-Ukraine Telegram.

www.rbc.ua

Exit mobile version