Site icon GEO Polityka

Największe bankructwo w historii holdingu handlowego Signa miało miejsce w Austrii.

W Austrii zarejestrowano upadłość spółki-matki i spółek zależnych tyrolskiego holdingu nieruchomościowo-handlowego Signa, jednego z największych w Europie. O tym informuje Ukrinform, podając link do austriackiej gazety Kleine Zeitung.

Przeczytaj stronę Ministerstwo Finansów na Facebooku: główne aktualności finansowe

Signa Prime Selection AG, najważniejsza spółka zależna w sieci korporacyjnej tyrolskiego inwestora na rynku nieruchomości René Benko, złożyła w czwartek wniosek o ogłoszenie upadłości w Sądzie Handlowym w Wiedniu. Spółka poinformowała o tym w czwartek rano w komunikacie prasowym” – czytamy w komunikacie.

Zauważa się, że oświadczenie dotyczy „procedury reorganizacji w ramach samorządu”.

„Według organizacji ochrony wierzycieli KSV1870, AKV i Creditreform kwota zobowiązań (Signa Prime Selection AG – red.) wynosi około 4,5 miliarda euro. Upadłość Signa Holding opiewała na kwotę 5 miliardów euro, co czyni ją dwoma największymi upadłościami w Austrii. Aktywa deklaruje się na około 1,3 miliarda euro” – czytamy w materiale.

W sumie w wyniku upadłości Signa Prime Selection AG ucierpiało około 300 wierzycieli i 28 pracowników. Firma zaoferowała swoim wierzycielom 30-proc. kwotę na restrukturyzację, którą należy spłacić w ciągu dwóch lat – to 1,4 miliarda euro.

Jak czytamy w publikacji, Signa Prime ma tyrolskiego inwestora Renauda Benko, który również ma dobre powiązania biznesowe z Rosją, połączył udziały Signa w tak znanych nieruchomościach, jak w szczególności wiedeński „Goldenes Quartier” („Złota Dzielnica”) z luksusowym hotelem Park Hyatt, domem handlowym Lamarr w Wiedniu i domem handlowym KaDeWe w Berlinie. Wcześniej, pod koniec listopada, zostało otwarte postępowanie restrukturyzacyjne w spółce dominującej Signa Holding.

„Wartość brutto majątku, czyli łączna wartość majątku nieruchomościowego, po raz ostatni notowana była na giełdzie serwisu internetowego za 20,4 miliarda euro. W mediach pojawiła się jednak informacja, że ​​niektóre nieruchomości są znacznie zawyżone, jak np. Upper West w Berlinie. Oprócz pustego placu budowy Lamarr w Wiedniu wstrzymana została także budowa wieżowca Elbtower w Hamburgu” – czytamy w komunikacie.

minfin.com.ua

Exit mobile version