Site icon GEO Polityka

Kto będzie doręczał wezwania na Ukrainie według nowych zasad: lista osób

Zdjęcie: Mobilizacja na Ukrainie (Vitaly Nosach/RBC-Ukraina) Autor: Katerina Goncharova
Ekspert: Katerina Anishchenko

Gabinet Ministrów przedłożył Radzie duży projekt ustawy o mobilizacji. Zaproponowano im szereg zmian: obniżenie progu wieku z 27 do 25 lat, zmniejszenie listy kategorii niepodlegających mobilizacji, wysyłanie wezwań do TCC e-mailem i inne innowacje.

W szczególności projekt ustawy dokładnie reguluje, kto i w jaki sposób może doręczać wezwania do sądu – mówi w komentarzu dla RBC-Ukraine prawniczka Ekaterina Anishchenko, prawniczka z kancelarii Riyako&Partners .

Kto będzie doręczał wezwania na Ukrainie: lista osób i warunki

Projekt ustawy proponuje normalizację praktyki doręczania wezwań do sądu, mówi Katerina Anishchenko. Przecież proponowane zmiany sugerują dwie wyraźne możliwości prawidłowego doręczenia wezwań mężczyznom w wieku poborowym:

  • Poprzez konto elektroniczne poborowego;
  • Osobiście podpisany.
  • Jeżeli projekt ustawy zostanie przyjęty , rozszerzy się krąg osób, które będą mogły osobiście doręczyć wezwanie za podpisem.

    „Zgodnie z nowymi propozycjami, jeśli zostaną przyjęte, wezwania będzie mógł doręczać funkcjonariusz policji lub przedstawiciel urzędu rejestracji i poboru do wojska” – mówi Katerina Anishchenko.

    Wcześniej ta kwestia nie była uregulowana – mówi prawnik. Obecnie wezwanie przewiduje się w obecności dwóch uprawnionych osób: pracownika wojskowego urzędu rejestracji i poboru oraz funkcjonariusza Policji.

    Obecnie możliwe jest także doręczanie wezwań pracodawcom, pracownikom biur mieszkaniowych i prezesom wspólnot mieszkaniowych. Ale – tylko wtedy, gdy istnieje odpowiednie polecenie szefa wojskowego urzędu rejestracji i poboru.

    “Nowe zmiany proponują, aby pracownicy biur mieszkaniowych, zarządcy wspólnot mieszkaniowych i inni doręczali wezwania także z własnoręcznym podpisem . Proponuje się to poprzez nowelizację ukraińskiej ustawy „O samorządzie lokalnym”, aby zapewnić obecność osób w wieku poborowym” wyjaśnia prawnik Riyako&Partners.

    Ten sam projekt ustawy stanowi, że w czasie wojny dopuszczalne jest ograniczenie konstytucyjnych praw obywatela. Nie jest to jednak żadna nowość – podkreśla prawnik.

    “Z pewnością nie jest to norma, która pojawiła się ostatnio. Jeszcze w 2016 roku weszła w życie i obowiązuje do dziś uchwała Rady Ministrów, która stanowi, że w przypadku wprowadzenia stanu wojennego na terytorium Ukrainy wolno ograniczać konstytucyjne prawa” – wspomina specjalista.

    Przypomnijmy, że Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walerij Załużny ustosunkował się do nowego projektu ustawy o mobilizacji . Zauważył, że Sztab Generalny i Siły Zbrojne Ukrainy nie składały żadnych reprezentacji ani Radzie Ministrów, ani Radzie Najwyższej.

    Czy potrzebna jest dodatkowa mobilizacja i dlaczego – przeczytaj szczegółowe wyjaśnienie eksperta .

    Przeczytaj na kanale pilne i ważne wiadomości na temat wojny Rosji z Ukrainą RBC-Ukraina w Telegramie .

    www.rbc.ua

    Exit mobile version