Odnośny projekt ustawy jest obecnie szczegółowo analizowany przez członków frakcji parlamentarnych oraz Komisję Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej.
Musi być jasna, zrównoważona polityka państwa, jak zapewnić zwycięstwo w tej wojnie, jak obronić niepodległość i państwowość.
Zapowiedział to marszałek Rady Najwyższej Rusłan Stefanczuk.
„Oczywiście, że będą dyskusje. Jak widać, pewne kwestie już wywołują pewien dyskurs w społeczeństwie. Ale jedną rzecz musimy jasno zrozumieć my – tylko jedność może wygrać wojnę Ukraińcy. Nie może być obywateli Ukrainy, którzy głęboko martwią się o przyszłość Ukrainy, trzymają kawę w Wiedniu… I w końcu muszą zrozumieć – tak, to są twarde środki, ale uwierz mi, tej wojny nie da się wygrać filmami z psem Patronem” – powiedział Stefanchuk.
Dodał, że projekt ustawy jest obecnie szczegółowo analizowany przez członków frakcji parlamentarnych oraz Komisję Rady Najwyższej ds. Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu.
Subskrybuj nasz kanał na Youtube
Prelegent zapewnił, że przyjęcie kompleksowego projektu ustawy usprawniającej procedurę mobilizacyjną jest dla parlamentu priorytetem.
Dodał też, że Rada Najwyższa rozpatrując dokument wysłucha stanowiska wojska i Gabinetu Ministrów.
Jednocześnie marszałek spodziewa się dużych dyskusji przy rozpatrywaniu projektu ustawy w komisji poziom.
A co z ustawą o mobilizacji
-
Późnym wieczorem 25 grudnia dwie ustawy zawierające nowe zasady mobilizacji, podstawy wydalenia ze służby i zwiększoną odpowiedzialność przestępstwa wojskowe.
-
LB.ua analizowało już projekt podstawowego projektu, gdy pracowała nad nim grupa robocza, w skład której wchodzili przedstawiciele Sztabu Generalnego, Ministerstwa Obrony Narodowej, sejmowej Komisji Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony oraz różnych frakcji.
-
Dokument imienny przewiduje możliwość dobrowolnej rezygnacji po 36 miesiącach nieprzerwanej służby, obniża wiek poboru z 27 do 25 lat, znosi pobór i wprowadza obowiązkowe zasadnicze przeszkolenie wojskowe od 18 roku życia. Dystrybucja wezwań pocztą elektroniczną oraz istotne ograniczenia praw mężczyzn, którzy opuścili Ukrainę w przypadku odmowy rejestracji w urzędach konsularnych.
-
Jak będzie wyglądać mobilizacja w nowy sposób, w szczególności w sprawie wezwań elektronicznych i odpowiedzialności osób uchylających się od uchylania się, przeczytaj materiał LB.ua.
- < p >Rada Najwyższa planuje rozpatrzenie projektu ustawy o mobilizacji 10 stycznia 2024 r.
-
19 grudnia na konferencji prasowej prezydent Zełenski powiedział, że wojsko zwróciło się do niego w Kwaterze Głównej i zaoferowało zmobilizowanie około 500 000 ludzi.
-
Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy Walery Załużny wyjaśnił, że dowództwo wojskowe nie przedstawiło na żądanie konkretnych danych liczbowych dotyczących liczby osób potrzebnych do mobilizacji. Liczbę od 400 do 500 tysięcy ustalono z uwzględnieniem potrzeb bieżących i potrzeb na rok 2024.
-
Wcześniej Załużny mówił też, że należy wrócić do poprzedniego poziomu mobilizacji. Zaznaczył, że teraz jest to problem chłopaków walczących na pierwszej linii frontu, których ktoś musi zastąpić.
-
Według Ukraińskiej Prawdy posłom frakcji Sługa Narodu zalecono unikanie komentowania projektu ustawy o mobilizacji i rejestracji wojskowej oraz wysyłanie ich do wojska.< /p>
li> - Wcześniej komentując artykuł Załużnego w „The Economist”, Kancelaria Prezydenta Zełenskiego stwierdziła, że administracja centralna „nie powinna upubliczniać tego, co dzieje się na froncie”. Stany Zjednoczone uznały artykuł Naczelnego Dowódcy Sił Zbrojnych Ukrainy za jeden z ważnych argumentów potwierdzających pilną potrzebę dalszego wsparcia dla Ukrainy.