Głównie na rynku kryptowalut.
Krypto giełda CatalX zawiesiła handel i wypłaty środków
Kanadyjska giełda kryptowalut CatalX zamroziła handel, wpłaty i wypłaty po „naruszeniu bezpieczeństwa”. Zostało to podane w komunikacie prasowym.
Kierownictwo podejrzewa, że w zdarzeniu może być zamieszany pracownik. Platforma przyznała się do utraty części aktywów kryptowalut, ale nie podała kwoty.
Firma zaangażowała w śledztwo ekspertów Deloitte LLP.
21 grudnia 2023 r. Komisja Papierów Wartościowych Alberty nakazała firmie zaprzestanie działalności i rozpoczęła dochodzenie w sprawie platformy.
Argentyńczykom można zezwolić na deklarowanie aktywów kryptograficznych bez wskazania źródła ich pochodzenia.
27 grudnia 2023 r. Do rozpatrzenia Argentyńskiego Kongresu Narodowego trafił projekt ustawy „O podstawach i punktach wyjścia wolności Argentyńczyków”. Zawiera między innymi pewne zmiany w Ordynacji Podatkowej dotyczące kryptowalut.
Zostały one określone w sekcji dotyczącej „regularyzacji” aktywów. Mieszkańców kraju zachęcamy do zgłaszania aktywów, w tym kryptowalut, bez konieczności podawania źródła ich pochodzenia.
Osoby, które skorzystają z tej możliwości przed końcem marca 2024 r., zapłacą stałą opłatę w wysokości 5% otrzymanego dochodu. Jeżeli inwestor wypełni deklarację później, stawka będzie wyższa. Od kwietnia do końca czerwca 2024 r. – 10%, do września i później – 15%.
Zdaniem autorów projektu ustawy umożliwi to mieszkańcom częściowe wycofanie dochodów z szarego sektora.
Pod koniec grudnia 2023 r. władze Argentyny wydały dekret „Podstawy odbudowy sektora argentyńskiego gospodarka.” Umożliwia m.in. zawieranie kontraktów w aktywach, które nie są uznawane w kraju za środek płatniczy.
Według minister spraw zagranicznych Argentyny Diany Mondino, kontrahenci na lokalnym rynku mogą prowadzić wzajemne rozliczenia zarówno w bitcoinach, jak i w „litrach” mleka i kilogramach mięsa.”
Fundusze hedgingowe kryptowalut zarobiły w tym roku 44% – Bloomberg
W ciągu ostatnich 12 miesięcy fundusze hedgingowe kryptowalut odnotowały średni wzrost wartości aktywów o 44%, po czym w 2022 r. wznowiły działalność po spadku o 55%. Bloomberg donosi o tym.