Site icon GEO Polityka

Ukreximbank i europejscy partnerzy sfinansowali projekty użyteczności publicznej dla Łucka

Państwowy Ukreximbank udzielił Radzie Miejskiej Łucka środków na przebudowę oczyszczalni ścieków, kolektorów kanalizacyjnych oraz wprowadzenie nowoczesnych technologii uzdatniania wody.

Poinformowała o tym służba prasowa Ukreximbanku.

Kwota transakcji wynosi 10 mln euro na okres 5 lat. Do współfinansowania włączył się także Europejski Bank Inwestycyjny oraz Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju.

Ukreximbank podkreślił, że jest to największa wewnętrzna pożyczka zaciągnięta przez gminy od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę na pełną skalę.

„Zasoby finansowe, którymi dysponują społeczności, nie wystarczą na pokrycie wszystkich potrzeb w zakresie odbudowy i modernizacji infrastruktury krytycznej, która jest dziś potrzebna, ponieważ od tego zależy gotowość Ukraińców do powrotu do domu, a co za tym idzie, wznowienie działalności gospodarczej w społeczeństwie wkrótce się rozpocznie” – mówi Michaił Medko, członek zarządu Ukreximbanku.

Według niego pozyskiwanie środków z banków i międzynarodowych organizacji finansowych wielokrotnie potwierdziło swoją skuteczność.

„W tym roku realizujemy projekty zarówno z dużymi, jak i małymi gminami, ale jest to pierwsza umowa finansowana jednocześnie z EBI oraz wspólnie przez Bank i EBOR” – komentuje Medko.

Burmistrz Łucka Igor Policzuk podkreślił znaczenie takiej współpracy w ważnych społecznie projektach.

„Nawet w czasie wojny nadal realizujemy projekty, które wpływają na życie ludzi i zaspokajają ich potrzeby użytkowe i bytowe. Wyeksploatowana sieć i stary sprzęt pozostają od dawna i być może palącym problemem większości społeczności na Ukrainie. Bardzo się jednak cieszę, że idziemy do przodu i stopniowo odbudowujemy i modernizujemy naszą infrastrukturę” – zauważył Poliszczuk.

Lokalne przedsiębiorstwo „Lutskvodokanal” zapewnia, że realizacja dofinansowanych projektów poprawi jakość wody pitnej dostarczanej ludności zgodnie z europejskimi standardami i zmniejszy zanieczyszczenie dorzecza rzeki Styr.

Jak informowaliśmy, w czerwcu 2023 r. Ukreximbank JSC i Europejski Bank Odbudowy i Rozwoju (EBOR) podpisały umowę pożyczki na kwotę 50 mln euro, aby zapewnić przedsiębiorstwom i gminom dotkniętym wojną ciągły dostęp do finansowania.

Zdjęcie: służba prasowa Ukreximbanku

www.ukrinform.ua

Exit mobile version