Dmitrij Lubinets, fot. Getty Images
Komisarz Rady Najwyższej ds. Praw Człowieka Dmitrij Lubinets powiedział, że kiedy oficjalnie otrzyma do zatwierdzenia rządowy projekt ustawy o mobilizacji, wskaże normy, które mogą być sprzeczne z Konstytucją.
Źródło : “Interfax-Ukraina” w nawiązaniu do Lubineta na antenie teletonu
Bezpośrednie wystąpienie Lubineta : “Zawsze traktuję wszystkie procesy zachodzące na terytorium naszego państwa, a nie tylko poprzez ustawodawstwo krajowe i międzynarodowe. W tej ustawie, moim zdaniem, znajdują się normy sprzeczne z Konstytucją. O tym napiszę bezpośrednio o tym poinformuję, kiedy projekt ustawy trafi do mnie oficjalnie do zatwierdzenia”.
Szczegóły : Jak powiedział, biuro komisarza po otrzymaniu projektu ustawy szczegółowo go przestudiuje i zgłosi „własne zastrzeżenia”.
Wyjaśnił, że w szczególności mówimy o szeregu ograniczeń przewidzianych w projekcie ustawy w stosunku do osób uchylających się od mobilizacji. Jest to zatem zakaz obrotu nieruchomościami, prowadzenia pojazdów osobowych i korzystania z funduszy.
Lubinets podkreślił, że jest to bezpośrednia norma Konstytucji – człowiek nie może być ograniczany w swoich prawach.
“Jeśli ktoś oficjalnie posiada np. dom, to nie możemy na poziomie prawnym zabronić mu sprzedaży tego domu lub zakupu innego. Byłoby to wprost sprzeczne z Konstytucją. Tak, istnieje przepis, który bezpośrednio pozwala na ograniczenie praw w warunkach stanu wojennego, ale praw tych nie można ograniczać w nieskończoność” – wyjaśnił Rzecznik.
Rzecznik Praw Człowieka Rady Najwyższej podkreślił, że Ukraina nie powinna być taka jak Rosja, gdzie nie obowiązują przepisy.
„Z jednej strony bronimy naszego państwa, bronimy wszystkich obywateli, walczymy z Federacją Rosyjską, ale nie możemy dojść do tego, że walcząc z Federacją Rosyjską zamienimy się w coś na wzór Federacji Rosyjskiej, gdy nie będziemy mieli, nie będą obowiązywać ani prawa, ani normy, a Konstytucja stanie się po prostu kartką papieru” – stwierdził Lubinets.
Co poprzedziło :
- Wcześniej Gabinet Ministrów przedłożył Radzie Najwyższej projekt ustawy „W sprawie zmian niektórych aktów prawnych Ukrainy w zakresie usprawnienia niektórych kwestii mobilizacji, rejestracji wojskowej i służby wojskowej” nr 10378, który reguluje kwestie odroczenia poboru do wojska służby wojskowej, w tym osób niepełnosprawnych.
- Rząd proponuje, aby parlamentarzyści nałożyli szereg ograniczeń na obywateli, którzy nie dopełnili obowiązków związanych z przygotowaniem mobilizacyjnym i mobilizacją, podwyższyli kary pieniężne dla osób naruszających zasady rejestracji wojskowej i przepisy obronne oraz karę pozbawienia wolności za odmowę poddania się badaniom lekarskim w ten sam sposób co do unikania mobilizacji.