Trybunał Sprawiedliwości UE orzekł, że sankcje nałożone na kluby uczestniczące w Europejskiej Superlidze są niezgodne z prawem.
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej oficjalnie orzekł, że UEFA i FIFA działały niezgodnie z prawem, zakazując utworzenia w 2021 roku nowego turnieju piłkarskiego – European Super League.
Jak podano w orzeczeniu na oficjalnej stronie Trybunału Sprawiedliwości UE, sankcje nałożone przez UEFA i FIFA na kluby założycielskie i kluby uczestniczące w Europejskiej Superlidze są niezgodne z prawem.
„Regulamin Międzynarodowej Federacji Piłki Nożnej (FIFA) i Unii Europejskich Związków Piłki Nożnej (UEFA), zgodnie z którym każdy projekt nowych klubowych rozgrywek piłkarskich, w szczególności Super Ligi, podlega wcześniejszemu zatwierdzeniu i zabrania klubom i zakazu udziału w niej piłkarzom, a także groźby sankcji są nielegalne.
Wynika to z faktu, że kompetencje FIFA i UEFA nie podlegają żadnym kryteriom gwarantującym ich przejrzystość, obiektywność, niedyskryminację i proporcjonalność. Ponadto zasady przyznające FIFA i UEFA wyłączną kontrolę nad komercyjnym wykorzystywaniem praw wynikających z tych zawodów mogą ograniczać konkurencję, biorąc pod uwagę znaczenie tej ostatniej dla mediów, konsumentów i społeczeństwa” – stwierdził w swojej opinii sąd UE.
Decyzja oznacza, że kluby mogą tworzyć własne rozgrywki, takie jak Super League i uczestniczyć w nich, a UEFA i FIFA nie mają uprawnień do nakładania sankcji na drużyny i zawodników uczestniczących w rozgrywkach alternatywnych.
Europejska Superliga: co wiadomo
Przypomnijmy, że 19 kwietnia 2021 roku 12 klubów piłkarskich oficjalnie ogłosiło utworzenie Europejskiej Superligi: Mediolan, Arsenal, Atlético Madryt, Chelsea, Barcelona, Inter, Juventus, Liverpool, Manchester City, Manchester United, Real Madryt i Tottenham.
Po ogłoszeniu utworzenia Super Ligi UEFA zagroziła uczestnikom nowego turnieju surowymi sankcjami .
Społeczność piłkarska i politycy wybuchli gniewem wobec czołowych klubów, które zainicjowały projekt.
Następnie 9 z 12 klubów jeden po drugim ogłosiło wycofanie się z Super Ligi. UEFA ukarała dziewięć klubów, które zgodziły się na porozumienie z organizacją.
Drugiemu triu – Realowi Madryt, Barcelonie i Juventusowi – grożono surowszymi sankcjami. Real Madryt, Barcelona i Juventus odpowiedziały na to wspólnym oświadczeniem, w którym podkreśliły niedopuszczalność nacisków ze strony UEFA.
Latem 2023 roku Juventus ogłosił także, że ostatecznie wycofuje się z projektu Super Ligi. Dlatego jedynymi klubami, które jeszcze tego nie zrobiły, są Real Madryt i Barcelona.
Wiadomości ze świata: dlaczego powstała Europejska Superliga i jak FIFA ją komentuje