Site icon GEO Polityka

Najważniejsze na poniedziałek 25 grudnia: Bitwy o Marinkę, tezy o nowych zasadach mobilizacji

76 starć zbrojnych, ostrzał wroga, ataki na bazę Czerwonego Krzyża w obwodzie chersońskim. Jak zostanie zapamiętany 670. dzień wojny na pełną skalę?

< /="MsoNormalny">Rada Najwyższa planuje rozpatrzenie projektu ustawy o nowych zasadach mobilizacji i służby wojskowej 10 stycznia 2024 r. Wśród proponowanych zmian: zniesienie służby wojskowej, obniżenie wieku poboru do wojska oraz nowe podstawy zwolnienia – przebywanie w niewoli, inwalidztwo 1-2 grup oraz służba w stanie wojennym przez 36 miesięcy.

Zostało to zgłoszone LB.ua przez źródła w Komisji Bezpieczeństwa Narodowego, Obrony i Wywiadu Rady Najwyższej.

„Nie ma ostatecznego tekstu. Nadal prowadzimy dyskusje na poziomie grupy roboczej” – powiedział jeden z członków Komitetu.

Inny członek komisji bezpieczeństwa dodał, że „będzie rozpatrywana w pierwszym czytaniu w Radzie Najwyższej 10 stycznia. „Nie ma tekstu, ale są podstawowe postanowienia” – powiedział poseł ludowy.

Jakie normy przewiduje aktualna wersja ustawy, dowiemy się w naszych wiadomościach.

< p class="MsoNormal">Później okazało się, że Gabinet Ministrów Ukrainy w ramach inicjatywy ustawodawczej zarejestrował w Radzie Najwyższej Ukrainy projekt ustawy o mobilizacji.

Poinformował o tym przedstawiciel Gabinetu Ministrów w Radzie Najwyższej Taras Melnichuk.

Projekt ustawy „O zmianie niektórych aktów prawnych Ukrainy w celu usprawnienia niektórych kwestii mobilizacji, rejestracji wojskowej i służby wojskowej” ma numer rejestracyjny 10378.

Ponadto Gabinet Ministrów wprowadził projekt ustawy „W sprawie wprowadzenia zmian do Kodeksu wykroczeń administracyjnych Ukrainy i Kodeksu karnego Ukrainy w zakresie zwiększonej odpowiedzialności za przestępstwa wojskowe”, który ma numer rejestracyjny 10379. starcia wojskowe.

Wróg wystrzelił rakietę i 19 nalotów, przeprowadził 30 ataków z wielu systemów rakietowych na pozycje naszych żołnierzy i obszary zaludnione. Rosyjskie ataki terrorystyczne niestety spowodowały ofiary wśród ludności cywilnej. Prywatne budynki mieszkalne i inna infrastruktura cywilna zostały zniszczone i uszkodzone.

W kierunku Limańskim Siły Obronne odparły 24 ataki wroga w rejonie leśnictwa Serebryansky, Biełogorivki, obwodu ługańskiego i Vesely, obwodu donieckiego, gdzie wróg przy wsparciu lotnictwa próbował przebić się przez obronę naszych żołnierzy .

W kierunku Awdejewskiego nasi obrońcy odparli 20 ataków wroga w rejonach na wschód od Nowobachmutówki, Stepnoja, Awdejewki i kolejnych 12 ataków w rejonach Pierwomajskoje i Niewelskoje w obwodzie donieckim , gdzie wróg bezskutecznie próbował przebić się przez obronę naszych wojsk.

Więcej o sytuacji operacyjnej na godzinę 18:00 25 grudnia – w naszych aktualnościach.

Rosjanie nie zdobyli Marinki, walka o miasto trwa. Poinformował o tym podczas teletonu spiker wspólnego centrum prasowego Sił Obronnych Taurydu Alexander Shtupun.

„Walki o Marinkę trwają. Teraz nasz personel wojskowy znajduje się w granicach administracyjnych Marinki, ale miasto jest całkowicie zniszczone. Jednak mówienie o całkowitym zdobyciu Maryinki jest błędne” – podkreślił Sztupun.

Tak ukraińskie wojsko odpowiedziało na fałszywe oświadczenie rosyjskiego Ministerstwa Obrony, które informowało o rzekomym całkowitym zdobyciu wsi.

Jeśli chodzi o sytuację w Awdiewce, tamtejsi ukraińscy bojownicy niezłomnie utrzymują obronę i zadają Rosji znaczne straty. /p>

“Zawsze jest zagrożenie – okrążenie, przełom. Ale my ściągamy rezerwy, przeformatowujemy, codziennie zadajemy wrogowi straty. Traci on 300-400 jest tam zabitych i rannych oraz dużo sprzętu wojskowego” – dodał przedstawiciel.

Według niego Rosjanie dodają rezerwy, w szczególności sprzętu. Ale to nie jest już ta sama jakość co wcześniej. Wróg regularnie werbuje personel.

Armia rosyjska zniszczyła trzecią bazę pomocy humanitarnej Czerwonego Krzyża w obwodzie chersońskim.

„Dwukrotnie zaatakowali magazyny innych organizacji, ale ostatnio zaatakowali nasz pociąg z pomocą humanitarną, pociąg Czerwonego Krzyża… Uderzyli nas zamachowcami-samobójcami, trafili ich z precyzją. Na przykład trzy zamachowce wleciały do ​​naszego pociągu; wszystko spłonęło” – Public Radio cytuje dowódcę Nikołaja Taranenkę z chersońskiej regionalnej jednostki szybkiego reagowania Towarzystwa Czerwonego Krzyża Ukrainy.

Według niego wrogi ostrzał Chersonia i regionu nie nie osłabnie – od 30 do 50 ataków dziennie.

Rada Najwyższa uchwałą ustaliła listę pamiętnych dat na lata 2024 i 2025. W szczególności w 2024 r. będą obchodzone rocznice Paradżanowa, Iwasiuka i Szewczenki.

Najpełniejszy obraz sytuacji dzisiaj jest na naszej stronie internetowej. Mamy nadzieję, że jutro będzie więcej dobrych wiadomości.

Trzymajmy się i przybliżajmy Zwycięstwo!

lb.ua

Exit mobile version