Site icon GEO Polityka

Zjawisko ChatGPT. Jak chatbot podbił świat i wywołał ogromne skandale

Zdjęcie: Bot ChatGPT najpopularniejszą aplikacją w 2023 roku (Getty Images) Autorka: Anna Berezina

Rok temu OpenAI zaprezentowało ChatGPT. To była sensacja, bo zwykli użytkownicy mogli wykorzystać sztuczną inteligencję w życiu codziennym. W ostatnich miesiącach chatbot stał się jeszcze bardziej zaawansowany, a jego popularność bije rekordy. Jednocześnie w społeczeństwie nadal rosną obawy związane z szybkim rozwojem sztucznej inteligencji i trudnościami w jej kontrolowaniu.

RBC-Ukraina opowiada, co działo się z ChatGPT na przestrzeni roku, gdzie jest używany i dlaczego wokół bota narosło tyle skandali.

W przygotowaniu wykorzystano publikacje OpenAI, The Telegraph, The New York Times, Forbes, CNBC, Likeweb, oświadczenie szefa Ministerstwa Rozwoju Cyfrowego Michaiła Fiodorowa, publikacje „Nasz Kijów”, „Chitomo”.

Jak ChatGPT stał się hitem w świecie technologii

ChatGPT zadebiutował 30 listopada 2022 roku. Amerykańska firma OpenAI udostępniła każdemu językowy model sztucznej inteligencji w postaci chatbota.

W ciągu pierwszych 5 dni liczba użytkowników ChatGPT osiągnęła 1 milion, a zaledwie dwa miesiące później – 100 milionów.

Jak wynika z badań Likeweb, w październiku 2023 roku 1,7 miliarda osób korzystało z desktopowej wersji chatbota lub aplikacji mobilnej . Serwis open.ai stał się jednym z najchętniej odwiedzanych na świecie (w listopadzie 21. miejsce w rankingu).

Zdjęcie: wskaźniki ruchu najpopularniejszych witryn (similarweb.com)

Pod koniec 2023 roku aplikacja ChatGPT na Androida została uznana przez użytkowników za najlepszą.

Sekret popularności chatbota tkwi w jego zdolności do odpowiadania na złożone pytania prostym językiem . Ludzie mogą zadawać pytania z praktycznie dowolnej dziedziny specjalizacji, a chatbot odpowiada w sposób bardziej przypominający rozmowę z drugą osobą niż technologię cyfrowej sztucznej inteligencji.

ChatGPT może pisać wiersze i eseje, rozwiązywać problemy matematyczne, generować kod programu, tłumaczyć teksty i udzielać osobistych porad. Ponadto programiści stale udoskonalają jego możliwości.

Produkt OpenAI dał impuls innym firmom do opracowania własnych technologii sztucznej inteligencji. ChatGPT ma konkurentów (Bard, Claude z Anthropic, Character.AI i CoPilot z Microsoft), ale ich popularność jest gorsza.

Ewolucja botów na przestrzeni roku

W miarę wykorzystywania chatbota jego funkcjonalność ulegała rozszerzeniu. Początkowo istniała tylko darmowa wersja ChatGPT-3, która udostępniała odpowiedzi tekstowe na zapytania, a baza danych ograniczała się wyłącznie do informacji do 2021 roku. Odpowiedzi bota były często niedokładne, nieistotne, a nawet fikcyjne.

Jednak najnowsza aktualizacja (GPT-4 Turbo) umożliwiła dostęp do danych z sieci za okres do kwietnia 2023 roku . Model jest szkolony na większej liczbie danych.

OpenAI twierdzi, że zaktualizowany bot generuje mniej błędnych odpowiedzi i jest w stanie zrozumieć „bardziej szczegółowe instrukcje” niż poprzedni model. ChatGPT może teraz „widzieć, słyszeć i mówić” . Użytkownicy mogą komunikować się z botem głosowo, wymieniać obrazy, które on przetwarza i na które reaguje.

Na przykład możesz wysłać ChatGPT zdjęcie rośliny i poprosić ją o informację, jak prawidłowo o nią dbać.

Kolejną istotną innowacją jest możliwość tworzenia własnych botów , która nie wymaga umiejętności programowania.

„Stworzenie takiego narzędzia jest tak proste, jak rozpoczęcie rozmowy, przekazanie mu instrukcji i dodatkowej wiedzy oraz wybranie tego, co może zrobić, na przykład przeszukiwać Internet, tworzyć obrazy lub analizować dane” – wyjaśnił OpenAI.

Możesz udostępniać swoje chatboty online za pośrednictwem „Sklepu GPT”. Jego uruchomienie planowane jest na początek 2024 roku.

Zdjęcie: chatbot jest ciągle udoskonalany (Getty Images)

Należy zauważyć, że na razie funkcje GPT-4 Turbo są dostępne wyłącznie w ramach płatnej subskrypcji (około 20 USD) w wersjach Plus i Enterprise. Dostępne są także aktualizacje wersji darmowej. GPT-3.5 Turbo może przetwarzać duże ilości informacji – może pracować z kontekstem 16 000 tokenów.

Gdzie wykorzystywana jest technologia AI?

Po uruchomieniu chatbota jego krytycy stwierdzili, że tego typu produkty wyposażone w technologie sztucznej inteligencji wkrótce pozbawią pracy przedstawicieli wielu zawodów , m.in. urzędników, marketerów, doradców finansowych, prawników, księgowych, pracowników mediów, specjalistów wsparcia, psychologów i nauczycieli.

Rzeczywiście zdarzają się już przypadki, w których firmy redukują personel, zastępując go chatbotami. I tak w Indiach firma informatyczna Dukaan zwolniła 90% personelu obsługi klienta, a niemiecka publikacja Bild ogłosiła plany wprowadzenia sztucznej inteligencji i zwolnienia części pracowników.

Jednak w tej chwili technologie AI służą przede wszystkim jako asystenci.

Tym samym w Wielkiej Brytanii poważnie rozważa się możliwość wprowadzenia narzędzi AI do systemu edukacji. Nauczyciele już wykorzystują sztuczną inteligencję do pisania listów do rodziców i sprawdzania zadań domowych. Premier Rishi Sunak wierzy , że sztuczna inteligencja pomoże obywatelom o niskich dochodach uzyskać dostęp do edukacji .

Według niego w przyszłości każde dziecko będzie miało indywidualnego mentora – cyfrowego robota ze sztuczną inteligencją .

Jeśli chodzi o samego bota ChatGPT z OpenAI, wdrożyli go następujące firmy:

Expedia , jedna z najpopularniejszych na świecie witryn do planowania podróży, zintegrowała ze swoimi usługami pomoc głosową opartą na sztucznej inteligencji.

Microsoft (inwestor OpenAI) – wykorzystuje chatbota w wyszukiwarce Bing, dzięki czemu użytkownicy mogą wyszukiwać i uzyskiwać wyniki poprzez interfejs konwersacyjny, a nie tradycyjną listę linków.

Duolingo , usługa nauki języków, zaimplementowała model ChatGPT, który pomaga wyjaśnić użytkownikowi zasady, a użytkownik może także ćwiczyć język ze znakami AI.

CocaCola , producent napojów bezalkoholowych, wykorzystuje technologię do rozwiązywania problemów marketingowych (do tworzenia spersonalizowanych tekstów, obrazów i przekazów reklamowych).

Aplikacja Snapchat ma wbudowanego bota, który może pomóc odpowiedzieć na pytania lub po prostu podtrzymać rozmowę.

Brytyjski dostawca energii Octopus Energy zintegrował ChatGPT ze swoimi kanałami obsługi klienta i jest obecnie odpowiedzialny za obsługę 44% zapytań klientów.

W kursach online Udacity wykorzystano GPT-4 do stworzenia inteligentnego wirtualnego instruktora, który może zapewnić uczniom spersonalizowane wskazówki i informacje zwrotne.

Platforma Slack stworzyła aplikację wykorzystującą ChatGPT do zarządzania przepływami pracy. Asystent AI Einsteina może komponować odpowiedzi, podsumowywać dyskusje lub przeprowadzać badania zewnętrzne.

Zdjęcie: Bot AI jest używany przez odnoszące sukcesy firmy na całym świecie (Getty Images)

CzatGPT na Ukrainie

W kwietniu 2023 roku Minister Transformacji Cyfrowej Michaił Fiodorow powiedział, że Ukraina prowadzi negocjacje z OpenAI w sprawie wprowadzenia produktu firmy do rządowych usług cyfrowych. Ministerstwo Rozwoju Cyfrowego bada możliwości integracji ChatGPT, a jedną z nich jest wirtualny asystent w „Diya” pod roboczą nazwą „Nadiya”.

Specjaliści z Oschadbanku rozważają wprowadzenie sztucznej inteligencji i już w tym roku przetestowali tę technologię. ChatGPT zarządzał stronami banku w mediach społecznościowych.

Z kolei ukraińskie firmy już aktywnie korzystają z możliwości ChatGPT. W publikacji „Nasz Kijów” napisano o kilku takich firmach. Szkoła językowa Green Forest Academic wykorzystuje sztuczną inteligencję do pisania materiałów podręcznikowych. Firma informatyczna Railsware wdrożyła ChatGPT do pracy z kodem i rozwiązywania problemów analitycznych, firma Youscan wykorzystuje chatbota w obsłudze klienta, do tłumaczenia materiałów na język i pracy z tekstem.

Pierwszy magazyn stworzony przy użyciu sztucznej inteligencji ukazał się na Ukrainie. To media elektroniczne o nazwie „Cedzak” o sztuce. Teksty do numeru napisały ChatGPT, a ilustracje przygotowały OpenArt, Midjourney, DALL E.

Skandale i zakazy: jak świat próbuje uregulować sztuczną inteligencję

Sceptycy uważają, że wykorzystanie sztucznej inteligencji może prowadzić do masowego szerzenia dezinformacji, manipulacji, propagandy państwowej, łamania praw własności intelektualnej i cyberataków.

Twórcy mówią także o zagrożeniach związanych ze sztuczną inteligencją, jednak uważają, że nie powinniśmy rezygnować z dalszego rozwoju technologii, a zamiast tego popracować nad normalizacją jej wykorzystania.

Szef OpenAI Sam Altman sam porównał sztuczną inteligencję do broni nuklearnej . Kilka miesięcy po uruchomieniu ChatGPT podpisał deklarację, w której stwierdził, że rządy powinny traktować sztuczną inteligencję tak samo poważnie, jak bombę atomową. Od tego czasu wezwał do utworzenia globalnego organu podobnego do Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej, którego zadaniem byłoby zajęcie się zagrożeniami stwarzanymi przez tę technologię.

W tym samym czasie kilka tygodni temu wokół Altmana wybuchł skandal. Rada dyrektorów OpenAI zwolniła go za rzekome „nie zawsze szczerość w komunikacji z zarządem, co uniemożliwiało mu wypełnianie jego obowiązków”.

Jak napisał NYT, w licznych skargach zarządu znalazły się obawy, że Altman przywiązuje zbyt małą wagę do zagrożeń, jakie niesie ze sobą sztuczna inteligencja, a jego rezygnacja stanowi próbę przejęcia kontroli nad sztuczną inteligencją i spowolnienia rozwoju technologii do czasu pojawienia się mechanizmów ochronnych w miejscu . Jednak wśród masowych protestów pracowników OpenAI Altman został przywrócony na stanowisko.

Zdjęcie: Szef OpenAI Sam Altman znalazł się w centrum skandalu (Getty Images)

Problem regulacji sztucznej inteligencji jest obecnie bardzo dotkliwy. Ustawodawcy nie nadążają za postępem technologii cyfrowej , ale starają się podjąć kroki w celu zaradzenia potencjalnym zagrożeniom.

Prezydent USA Joe Biden wydał zarządzenie wykonawcze w sprawie środków bezpieczeństwa w dziedzinie sztucznej inteligencji. Zgodnie z dokumentem firmy zajmujące się sztuczną inteligencją muszą zgłaszać rządowi ryzyko, że ich systemy mogą pomóc krajom lub terrorystom w produkcji broni masowego rażenia. Zarządzenie ma również na celu zmniejszenie zagrożenia „deepfake”, które mogłyby wpłynąć na wybory lub oszukać użytkowników.

Japonia opracowuje niewiążące wytyczne dotyczące tej technologii, natomiast Chiny nałożyły ograniczenia na niektóre rodzaje sztucznej inteligencji.

Unia Europejska promuje nowe prawo dotyczące sztucznej inteligencji. Może to ograniczyć niektóre ryzykowne zastosowania tej technologii i egzekwować wymogi dotyczące przejrzystości (wszystkie treści generowane przez sztuczną inteligencję zostaną oznaczone).

Jednocześnie istnieje już problem zgodności z prawami autorskimi AI. Jedną z głośnych spraw jest pozew przeciwko OpenAI złożony przez 17 pisarzy , w tym Jonathana Franzena, Johna Grishama, George'a Martina. W pozwie zarzucono, że OpenAI wykorzystało dzieła autorów bez ich zgody i wynagrodzenia, pobierając je do swoich modeli sztucznej inteligencji.

Jaka jest przyszłość sztucznej inteligencji?

W przyszłości chatboty oparte na sztucznej inteligencji mogą przekształcić się w spersonalizowanych asystentów , którzy będą w stanie zaspokoić specyficzne potrzeby użytkownika.

Pojawiać się będzie także coraz więcej tzw. copylotów – cyfrowych asystentów wbudowanych w programy.

Według jednej z liderek OpenAI, Miry Murati, ChatGPT wciąż się rozwija i już niedługo do komunikacji z botem nie będzie już potrzebna klawiatura.

„Być może wkrótce będziesz mógł wchodzić w interakcję z ChatGPT bez wpisywania czegokolwiek” – powiedział Murati w oświadczeniu dla CNBC.

Ponadto jednym z przyszłych celów firmy jest „skłonić boty do samodzielnego myślenia”. ChatGPT powinien nie tylko podawać dokładniejsze informacje, ale także tworzyć pewien „łańcuch myśli” lub rozumowanie, aby użytkownik mógł zrozumieć, w jaki sposób system doszedł do takiej odpowiedzi na żądanie.

Według przedstawiciela OpenAI rozwój technologii sztucznej inteligencji niesie ze sobą zarówno szanse, jak i zagrożenia. Na przykład sztuczna inteligencja może być skutecznym narzędziem nauczania, a jednocześnie osobiści cyfrowi nauczyciele mogą z łatwością zastąpić nauczycieli.

“Bez względu na wszystko, rewolucja nadchodzi. To społeczeństwo i rządy zadecydują, jak i w jakim stopniu rewolucja AI wpłynie na nasze życie” – mówi Murati.

Wcześniej OpenAI ostrzegał przed rozwojem, który może zniszczyć ludzkość. To autonomiczny system AI, który może zastąpić wysoko wykwalifikowanego specjalistę wiedzą, umiejętnościami i doświadczeniem.

Przypomnijmy, że Wielka Brytania, USA, UE i Chiny podpisały wspólną deklarację w sprawie „katastrofalnego” zagrożenia dla ludzkości, jakie stanowi sztuczna inteligencja.

www.rbc.ua

Exit mobile version