Krajowa Agencja Przeciwdziałania Korupcji wyjaśniła, którzy członkowie antykorupcyjnych organizacji publicznych muszą składać oświadczenia w formie elektronicznej, a którzy nie.
Wynika to z wyjaśnień, które KPD przyjął w czwartek na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie składania e-deklaracji przez przedstawicieli społeczeństwa.
Zdaniem agencji, obowiązek składania e-oświadczeń nie dotyczy osób pracujących w stowarzyszeniach antykorupcyjnych, ale nie pełniących bezpośrednio funkcji z zakresu zapobiegania i zwalczania korupcji.
Są to na przykład kierownicy biur, księgowi, sprzątaczki, dostawcy żywności i artykułów biurowych.
Jednocześnie osoby otrzymujące środki finansowe i mienie na bezpośrednią realizację projektów pomocniczych na Ukrainie z zakresu zapobiegania i zwalczania korupcji zobowiązane są do składania oświadczeń elektronicznych .
Co więcej, jak zauważa NAPC, działacze publiczni podlegają deklaracji tylko w przypadku faktycznej walki z korupcją, a nie tylko dlatego, że takie działania są wskazane w dokumentach statutowych organizacji.
Przykładami takich działań są:
– udzielanie pomocy eksperckiej przy opracowywaniu projektów rozporządzeń, przygotowywaniu rekomendacji metodycznych itp. w kwestiach zapobiegania i zwalczania korupcji;
– bezpośrednia realizacja, uczestnictwo lub wsparcie eksperckie działań szkoleniowych (edukacyjnych) mających na celu zapobieganie i zwalczanie korupcji;
– podejmowanie działań mających na celu identyfikację korupcji lub przestępstw z nią związanych w celu dalszego informowania specjalnie uprawnionych podmiotów w zakresie przeciwdziałania korupcji;
– zbieranie informacji statystycznych, przygotowywanie raportów analitycznych na temat stanu zapobiegania i zwalczania korupcji;
– przygotowywanie i przedstawianie właściwym organom rządowym propozycji inicjatyw mających na celu usprawnienie procesu zapobiegania i zwalczania korupcji itp.
Jak wiadomo, 1 kwietnia upływa termin składania oświadczeń przez członków organizacji publicznych walczących z korupcją. Dlatego od początku przyszłego miesiąca wobec działaczy publicznych, którzy nie złożyli zaświadczeń o dochodach, może być pociągane do odpowiedzialności karnej.
Wcześniej KPD wyjaśnił, że uczestnicy działań antykorupcyjnych, którzy otrzymali określone mienie lub środki w ramach realizacji programów z zakresu przeciwdziałania korupcji, muszą złożyć oświadczenie w formie elektronicznej.
Tym samym uczestnicy szkolenia, konferencji, wydarzenia edukacyjnego lub edukacyjnego służącego zwalczaniu korupcji mają obowiązek złożyć oświadczenie za rok 2017, jeżeli otrzymali prezentację lub materiały edukacyjne, artykuły papiernicze, nocowali w hotelu, korzystali z posiłków lub otrzymali zwrot kosztów przejazdu na cudzy koszt.
Jewgienij Kiziłow, UP