Site icon GEO Polityka

Legalizacja konopi: w jaki sposób prawo uratuje życie milionów Ukraińców podczas wojny?

Rozmowy na temat konopi indyjskich na Ukrainie nasiliły się na początku wojny i osiągnęły punkt kulminacyjny w lipcu, kiedy parlament tego kraju w pierwszym głosowaniu przyjął ustawę zezwalającą na używanie konopi indyjskich do celów medycznych. W październiku został on sfinalizowany i zatwierdzony przez Krajową Komisję ds. Zdrowia, Pomocy Medycznej i Ubezpieczenia Medycznego.

Treść< /span> Czym jest marihuana medyczna Konopie medyczne i rekreacyjne: jaka jest różnica Dlaczego na Ukrainie przyjęto ustawę o legalizacji marihuany Jak świat zareagował na legalizację marihuany medycznej na Ukrainie Mity na temat ustawy o legalizacji marihuany marihuana medyczna Kto sprzeciwił się ustawie i dlaczego Korzyści przyjęcie ustawy Wady i trudności, jakie mogą się pojawić Które kraje już zalegalizowały marihuanę medyczną Zmiana międzynarodowego statusu prawnego konopi Wnioski

Któregoś dnia Rada Najwyższa (tj. 248 deputowanych przy wymaganym minimum 226) głosowało za przyjęciem ustawy nr 7457. Zgodnie z dokumentem obrót odmianami roślin z rodzaju konopi (Cannabis) do celów medycznych, ich przetworami oraz wytworzonymi (wytworzonymi) z nich lekami jest dozwolony w działalności naukowej i naukowo-technicznej, a także w praktyce lekarskiej.

Snow Suite: nowy świąteczny singiel od Blooms CordaUkazuje się poruszający film o synu Iwana Franki

Co to oznacza dla Ukraińców? Czy to naprawdę zaawansowany krok ze strony kraju europejskiego? WomanEL zaprasza do zapoznania się z prawem i jego konsekwencjami.

Co to jest marihuana medyczna?

Dlaczego marihuana została zalegalizowana na Ukrainie, Źródło: freepik.com

Produkty lecznicze z konopi indyjskich są legalne, wysokiej jakości leki, które może przepisać człowiekowi lekarz. Marihuana lecznicza pochodzi z rośliny konopi i może być stosowana w leczeniu objawów niektórych chorób oraz skutków ubocznych niektórych terapii.

Dostępne są różne preparaty z konopi indyjskich stosowane w leczeniu różnych dolegliwości. Substancje czynne tworzące konopie lecznicze nazywane są kannabinoidami. Obecnie większość produktów z konopi indyjskich zawiera kannabinoidy: kanabidiol (CBD) i/lub tetrahydrokannabinol (THC). Tetrahydrokannabinol to substancja chemiczna, która powoduje u ludzi haj. Kannabidiol nie jest odurzający i może leczyć szeroki zakres objawów.

Medyczne konopie są najczęściej stosowane w leczeniu bólu przewlekłego (niezwiązanego z nowotworem). Przyjmuje się go doustnie (doustnie).

Na co pomaga:

Konopie medyczne mogą również leczyć:

Konopie medyczne i rekreacyjne: jaka jest różnica?

Konopie medyczne są używane w odniesieniu do marihuany zalecanej przez lekarza w celu leczenia konkretnego schorzenia. Rekreacyjna marihuana jest używana przez osoby dorosłe bez recepty, często w celu relaksu.

Główna różnica między marihuaną medyczną a rekreacyjną polega również na zawartości kanabidiolu (CBD) i tetrahydrokannabinolu (THC), aktywnych składników marihuany. Chociaż THC jest korzystne z medycznego punktu widzenia, jego psychoaktywny charakter nie jest idealny dla tych, którzy chcą używać marihuany wyłącznie w celach zdrowotnych.

Udowodniono, że CBD, które występuje w roślinie marihuany, jest doskonałym lekarstwem na szereg dolegliwości. Udowodniono naukowo, że marihuana o wysokiej zawartości CBD ma właściwości przeciwzapalne, przeciwlękowe, przeciwutleniające, przeciwnowotworowe i przeciwpsychotyczne.

Dlaczego uchwalono ustawę dotyczącą legalizacji konopi indyjskich na Ukrainie?

Dlaczego marihuana została zalegalizowana na Ukrainie, Źródło: freepik.com

W czwartek parlament zatwierdził ustawę zezwalającą na używanie marihuany do celów niezbędne leczenie chorób nowotworowych i zaburzeń związanych ze stresem pourazowym. Propozycja była omawiana i rozpatrywana przez ponad rok od jej wprowadzenia 10 czerwca 2022 r. Od tego czasu zgłoszono prawie 800 poprawek.

Ustawa nr 7457 przewiduje, że sprzedaż leków zawierających środki odurzające i substancje psychotropowe będzie możliwa w aptekach wszelkich form własności, jeżeli posiadają one koncesję, a leki te będzie można nabyć wyłącznie na podstawie elektronicznej recepty wystawionej przez lekarza.

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski popiera legalizację marihuany medycznej i używanie jej przez wszystkich, którzy jej potrzebują.

Wszystkie najlepsze światowe praktyki, wszystkie najskuteczniejsze polityki, wszystkie rozwiązania, niezależnie od tego, jak skomplikowane i niezwykłe mogą się nam wydawać, muszą zostać zastosowane na Ukrainie, aby Ukraińcy, wszyscy nasi obywatele, nie doświadczyli bólu, stresu i traumy związanej z wojnę.

Prezydent Ukrainy Władimir Zełenski

Maria Mezentseva, ukraińska legislatorka i zastępca szefa komisji nadzorującej starania Ukrainy o członkostwo w Unii Europejskiej, stwierdziła, że ​​ponad 70% mieszkańców kraju popiera tę decyzję legalizacja marihuany do celów medycznych.

Ponad 6 milionów pacjentów, w tym cywile, personel wojskowy i pacjenci chorzy na raka, potrzebuje leków na bazie konopi indyjskich – stwierdziła Mezentseva w oświadczeniu.

Inna Iwanenko, dyrektor wykonawcza organizacji charytatywnej Pacjenci Ukrainy, nazwała ten dzień historycznym . Jej zdaniem walczyli o to 5 lat, a wojna w tej walce pomogła.

Według ukraińskiego Ministerstwa Zdrowia w związku z wojną pomocy psychologicznej będzie potrzebowało około 15 milionów Ukraińców. 3–4 miliony z nich to ciężkie przypadki, które mogą wymagać leczenia farmakologicznego.

Prawdopodobnie słyszałeś o zespole stresu pourazowego (PTSD), ale prawda jest taka, że ​​dotyka on nie tylko personelu wojskowego, ale także zwykłych ludzi na Ukrainie, którzy doświadczyli poważnej traumy lub zdarzeń zagrażających życiu. Ciągła nerwowość, koszmary senne, strach, ataki paniki i wiele więcej. Chociaż objawy PTSD mogą pojawić się w ciągu kilku godzin lub dni od traumatycznego wydarzenia, czasami nie pojawiają się przez miesiące, a nawet lata.

W tym miejscu z pomocą przychodzą konopie indyjskie. Nie tylko zmniejszy ryzyko depresji i problemów psychicznych: uratuje życie osobom doświadczającym myśli samobójczych. Ale to nie wszystkie korzyści. Omówimy je wszystkie poniżej.

Jak świat zareagował na legalizację marihuany medycznej na Ukrainie?

Jeffrey M. Zucker, współzałożyciel i prezes Green Lion Partners, firmy konsultingowej zajmującej się konopiami indyjskimi z Denver, z entuzjazmem mówi o korzyściach terapeutycznych, jakie marihuana medyczna zapewni narodowi ukraińskiemu w świetle trwającej wojny z Federacją Rosyjską:

Pochwalamy Ukraińców za akceptację marihuany medycznej. Sukces tej ustawy polega nie tylko na dostępie do rośliny, ale także na przyniesieniu nadziei i uzdrowienia narodowi cierpiącemu z powodu niewyobrażalnej traumy.

Michael Sassano, założyciel, prezes i dyrektor generalny portugalskiej firmy medycznej firma produkująca konopie indyjskie Somai Pharmaceuticals powtórzyła entuzjazm Zuckera dla leczniczych właściwości tej rośliny dla przerażonego narodu:

Legalizacja marihuany przez Ukrainę powinna być sygnałem dla wszystkich krajów, które zakazują marihuany leczniczej, że na świecie dzieją się znacznie gorsze rzeczy� Badania obserwacyjne dotyczące zespołu stresu pourazowego i konopi indyjskich przeprowadzone w ciągu ostatniej dekady wykazały, że konopie indyjskie pomagają wielu osobom cierpiącym na szalone zdarzenia. Nadszedł czas, aby rządy złagodziły prohibicję konopi indyjskich, co mogłoby pomóc ich obywatelom.

Dla Leslie Boxora, dyrektora generalnego i prezesa zarządu Indoor Harvest Corp, producenta produktów z konopi z siedzibą w Austin, głosowanie Ukrainy za legalizacją marihuany medycznej to przełomowy moment i dobrodziejstwo dla narodu ukraińskiego:

Jest to świetna okazja, aby zmniejszyć uzależnienie od opioidowych leków przeciwbólowych. Jest to doskonała okazja do ustalenia fundamentalnego podejścia do zdrowia i dobrego samopoczucia w okresie odbudowy Ukrainy. I wreszcie, jest to niesamowita szansa ekonomiczna dla zachodnich firm na zdobycie przyczółka w tej gospodarce. Smutna prawda jest taka, że ​​możliwości gospodarcze nigdy nie są tak ograniczone, jak po wyniszczającej wojnie, takiej jak ta, którą tam widzieliśmy.

Mity na temat prawa dotyczącego legalizacji marihuany medycznej

Wiedza to potęga. Aby zrozumieć, jak ustawa zmieni życie Ukraińców, rozwiejmy najpopularniejsze mity na jej temat:

  1. Nieprawda: jeszcze jutro można używać konopi indyjskich w celach medycznych. Prawda: Aby ustawa weszła w życie, musi ją podpisać prezydent Władimir Zełenski. Ustawodawcy szacują, że pacjenci będą mogli zacząć otrzymywać recepty w drugiej połowie 2024 roku. Oznacza to, że ustawa wejdzie w życie za sześć miesięcy.
  2. Fałsz: Każdy może udać się do apteki i kupić marihuanę medyczną. Prawda: lek będzie wydawany wyłącznie na podstawie elektronicznej recepty Twojego lekarza. Co więcej, specjalista będzie musiał ocenić Twój stan, aby podjąć decyzję o stosowaniu konopi indyjskich (tak jak w przypadku morfiny).
  3. Fałsz: każdy będzie mógł uprawiać konopie indyjskie w domu i je sprzedawać. Prawda: pozwolenie na uprawę mogą uzyskać jedynie osoby prawne posiadające odpowiednią licencję i certyfikat GMP (Dobra Praktyka Produkcyjna). Jednocześnie przedsiębiorstwa takie będą objęte całodobowym monitoringiem wideo, do którego dostęp będzie miała Policja.
  4. Fałsz: Ludzie zaczną palić trawkę tylko dla własnej przyjemności. Prawda: dystrybucja marihuany do celów rekreacyjnych jest nadal uważana na Ukrainie za przestępstwo.

Kto mówił niezgodne z prawem i dlaczego?

Nie wszyscy deputowani Rady Najwyższej popierają przyjęcie ustawy. Sprzeciwiały się temu np. Solidarność Europejska i Batkiwszczyna (na czele z Julią Tymoszenko). Ale dlaczego?

Wielu przeciwników uważa, że ​​decyzja była pochopna, gdyż samo państwo ukraińskie nie było przygotowane na nią i jej konsekwencje (zwłaszcza biorąc pod uwagę wysoki poziom korupcji w kraju). Inni zauważają, że projekt ustawy zawiera zbyt wiele kompromisów, dlatego projekt nie zostanie w pełni zrealizowany ze względu na wewnętrzne sprzeczności.

Korzyści z uchwalenia prawa

Argumenty za używaniem marihuany medycznej obejmują:

Nawiasem mówiąc, istnieją korzyści nie tylko dla twojego zdrowia. Legalizacja marihuany medycznej otwiera nowe możliwości dla ukraińskiego biznesu. Firmy farmaceutyczne będą produkować nowe leki, nowa nisza stworzy miejsca pracy i otworzy się nowy rynek zbytu (który już interesuje międzynarodowe firmy).

Wady i trudności, które mogą się pojawić

Osoby sprzeciwiające się legalizacji marihuany wskazują na związane z nią ryzyko dla zdrowia, w tym:

Które kraje zalegalizowały już marihuanę medyczną?

Które kraje zalegalizowały marihuanę, Źródło: freepik. com

Niektóre kraje w pełni zalegalizowały marihuanę do celów rekreacyjnych, podczas gdy inne zezwalają jedynie na jej użycie medyczne. Istnieją również kraje, w których marihuana została zdekryminalizowana, co stanowi szarą strefę prawną, co oznacza, że ​​marihuana nie jest legalna do użytku osobistego, ale nie wiąże się z surowymi karami.

Ogólnie rzecz biorąc, Europa jest bardziej przyjazna konopiom indyjskim niż Azja i Afryka . Są jednak wyjątki i nie każdy kraj europejski zalegalizował lub zdekryminalizował konopie indyjskie do użytku medycznego lub rekreacyjnego.

Ponadto kary za używanie lub posiadanie konopi indyjskich również znacznie się różnią na poszczególnych kontynentach. Na przykład import marihuany do Indonezji może skutkować karą więzienia do 15 lat. Jednak posiadanie marihuany we Francji zwykle skutkuje karą grzywny, a nie karą więzienia.

Który kraj był pionierem?Urugwaj stał się pierwszym krajem, który w pełni zalegalizował rynek marihuany medycznej i naukowych oraz do celów przemysłowych i rekreacyjnych w 2013 roku. Jednak kraj nadal nie pozwala turystom na zakup marihuany.

Kanada to kolejny pionierski kraj, który w pełni zalegalizował marihuanę rekreacyjną. Kanada po raz pierwszy zezwoliła na medyczne zastosowanie marihuany, kiedy w 2001 roku weszły w życie przepisy dotyczące dostępu do konopi indyjskich do celów medycznych. Wraz z uchwaleniem ustawy o konopiach indyjskich w 2018 r., po prawie stu latach zakazu, marihuana stała się w Kanadzie legalna do użytku medycznego i rekreacyjnego.

W 2021 roku Malta stała się pierwszym państwem członkowskim UE, które zalegalizowało posiadanie (w tym uprawę) marihuany rekreacyjnej w granicach prawnych. Zgodnie z ustawą na rok 2021, sponsorowaną przez posła Owena Bonniciego, osoby dorosłe w wieku 18 lat i starsze będą mogły legalnie posiadać do siedmiu gramów konopi indyjskich i uprawiać do czterech roślin na własny użytek. W domu można przechowywać do 50 gramów domowej marihuany do użytku osobistego.

Ale Niemcy również podejmują zdecydowane kroki. Legalizacja marihuany do celów medycznych nastąpiła w 2017 roku. Dlatego uprawa, sprzedaż i import konopi indyjskich do celów leczniczych w Niemczech jest legalna. Jednak w 2023 r. aktywnie dyskutuje się nad planem umożliwiającym przechowywanie 25 gramów suszu i prywatną uprawę nie więcej niż trzech roślin.

A co z marihuaną medyczną? Niektóre kraje ją legalizują i prowadzą programy pilotażowe dotyczące wykorzystania marihuany do celów medycznych, która staje się coraz bardziej dostępna na całym świecie.

Przykłady programów pilotażowych:

Eksperci twierdzą, że tak naprawdę rynek europejski rozwija się wolniej niż w Stanach Zjednoczonych czy Kanadzie. W wielu krajach stosuje się go tylko wtedy, gdy licencjonowane leki są nieskuteczne.

Do krajów zalegalizowała medyczne zastosowanie konopi, obejmują: Australię, Albanię, Argentynę, Barbados, Brazylię, Kanadę, Chile, Kolumbię, Kostarykę, Chorwację, Cypr, Czechy, Danię, Ekwador, Finlandię, Gruzję, Niemcy, Grecję, Irlandię, Izrael, Włochy, Jamajkę, Liban , Luksemburg, Malawi, Malta, Meksyk, Holandia, Nowa Zelandia, Macedonia Północna, Norwegia, Panama, Peru, Polska, Portugalia, Rwanda, Saint Vincent i Grenadyny, San Marino, Republika Południowej Afryki, Hiszpania, Sri Lanka, Szwajcaria, Tajlandia, Wielka Brytania, Urugwaj, Vanuatu, Zambia i Zimbabwe.

W innych krajach obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy, zezwalające na używanie wyłącznie niektórych leków na bazie konopi indyjskich, takich jak Sativex, Marinol czy Epidiolex. W Stanach Zjednoczonych 38 stanów, 4 terytoria i Dystrykt Kolumbii zalegalizowały medyczne użycie konopi indyjskich, ale ich używanie jest nadal zabronione na poziomie federalnym.

Zmiany w międzynarodowym statusie prawnym konopi indyjskich

Jednym z powodów, dla których legalizacja marihuany jest tak rzadka, jest to, że przez dziesięciolecia kraje były związane międzynarodowymi traktatami zabraniającymi marihuany na całym świecie. Gdyby jakiś kraj próbował złagodzić swoje przepisy dotyczące marihuany, można by to postrzegać jako naruszenie tych traktatów, co mogłoby skutkować utratą międzynarodowej wiarygodności i wiarygodności.

Do 2020 r. konopie indyjskie znajdowały się w wykazie IV Jednolitej konwencji o środkach odurzających (sklasyfikowanych razem z opioidami i heroiną). Leki z Wykazu IV podlegają bardziej rygorystycznej kontroli i nie uważa się, że przynoszą korzyści terapeutyczne. Oznacza to, że produkcja, produkcja, eksport i import są zabronione. Handel, posiadanie lub używanie takich narkotyków jest również zabronione.

Jednak w 2020 r. Komisja ONZ ds. Środków Odurzających podjęła decyzję o usunięciu go z listy. Utorowało to drogę do międzynarodowego uznania możliwości wykorzystania konopi indyjskich do celów leczniczych.

Wniosek

Na całym świecie marihuana medyczna jest przepisywana wielu pacjentom w celu łagodzenia objawów różnych chorób. W miarę kontynuacji badań korzyści medyczne wynikające ze stosowania konopi indyjskich jako leku będą coraz bardziej naukowo udowodnione.

Tak, przepisy każdego kraju nakładają inne ograniczenia i pozwolenia na używanie marihuany medycznej. Jednak zmieniające się podejście do konopi indyjskich otwiera naprawdę niesamowitą przyszłość dla całego przemysłu konopi indyjskich i ogólnego stanu zdrowia ludzi, szczególnie w czasie wojny.

Chociaż legalizacja konopi indyjskich na Ukrainie do celów medycznych została jego przeciwnicy i jak będzie przebiegał program Czas pokaże, czy ustawa zostanie wdrożona w praktyce, ale jasne jest, że przyjęcie ustawy jest zdecydowanie ważnym krokiem w kierunku postępu i pójścia za przykładem tych krajów, w których konopie indyjskie są z powodzeniem wykorzystywane do ułatwiania życia łatwiejsze dla milionów ludzi na całym świecie. A może to właśnie przykład Ukrainy da impuls innym państwom, aby nie bały się zmian.

A co z doktorem Komarowskim? Czy jest zwolennikiem legalizacji konopi? Tutaj podzieliliśmy się jego opinią w tej sprawie.

Źródło informacji

Exit mobile version