Site icon GEO Polityka

Zamknięcie AES trwało kilka dni w jednym LEP. MAEA wezwała riziki

Elektrownia jądrowa Zaporizka (ZAES) na wiele dni została pogrzebana przez rosyjskich okupantów przebiegać pod jedną linią elektroenergetyczną zapewniającą niezbędną energię elektryczną niezbędną do chłodzenia sześciu reaktorów i innych ważnych funkcji związanych z bezpieczeństwem jądrowym.

Stwierdził to dyrektor generalny Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA) Rafael Mariano Grossi, przekazuje RBC-Ukraina z instrukcjami służbom prasowym Agencji.

Vin wyraził, że taka sytuacja do pracy na stacji jest nawet dojrzała do dalszych awarii w systemie elektroenergetycznym w świadomości trywialnej wojny Federacji Rosyjskiej przeciwko Ukrainie.

Ósmy „blackout” na stacji

Grossi odnotował, że około w ubiegłą sobotę miał miejsce ósmy blackout, w wyniku którego Unia Zachodnioeuropejska natychmiast przestawiła się na awaryjne generatory diesla.< /p>

„Przyłączenie do głównej linii elektroenergetycznej o napięciu 750 kV odnowiono już po pięciu latach, ale rezerwowa linia elektroenergetyczna o napięciu 330 kV jest nadal przyłączona” – powiedział dyrektor generalny MAEA.

Pięć reaktorów w trybie „zimnym” < p>Przedstawiciele strony rosyjskiej poinformowali ekspertów Agencji, że zakończenie remontu zakopanej ukraińskiej elektrowni jądrowej planowane jest przed początkiem nowego roku.

Przed zakrojonej na szeroką skalę inwazji Federacji Rosyjskiej na Ukrainę, w elektrowni jądrowej Zaporoże było prawie 75 linii 0 kV, a także szereg opcji rezerwowych.

Zespół MAEA poinformował również, że blok czwartego reaktora, którego główne pompy chłodzące zostały podłączone poprzez odłączenie zewnętrznego zasilania, ponownie znalazł się w trybie gorącego ciśnienia, wytwarzając ciepło i parę dla Majdanu i Energodaru. Kolejnych pięć reaktorów zostanie wyłączonych w trybie chłodni.

Ryzyko awarii jądrowej

“MAEA, tak jak poprzednio, skupia się na zrobieniu wszystkiego, co możliwe, aby uniknąć wypadku nuklearnego podczas tej wyniszczającej wojny. Marnotrawstwo obecnego zaopatrzenia w energię elektryczną, powtarzam. Tak, w Elektrowni Jądrowej Zaporoże… jednym z naszych głównych problemów jest w tym kontekście stracone, zwłaszcza w miesiącach zimowych” – powiedział Grossi.

Vin dodał, że w wypadku nuklearnym „nikt nie wygrywa” i „muszą zniknąć”.

Sytuacja w kontrolowana przez wojsko rosyjska Unia Zachodnioeuropejska

Wygląda na to, że wiosną ubiegłego roku największa ukraińska elektrownia jądrowa w Europie została zajęta przez wojska rosyjskie. Zagarbniki umieściły sprzęt wojskowy na terytorium Unii Zachodnioeuropejskiej. W ciągu całej godziny okupacji stacji kilkakrotnie awaria systemu zasilania Ukrainy.

Na stacji obecni są eksperci MAEA. Na początku opadania liści agencja przeprowadziła już 13. rotację obserwatorów.

Wcześniej Energoatom wskazywał, że powtarzające się „awarie” w ZaES mogą zagrozić bezpieczeństwu nuklearnemu i radiacyjnemu nie tylko Ukrainy i dla innych mocarstw.

Ósma „przerwa w dostawie prądu” miała miejsce w okupowanej Elektrowni Jądrowej Zaporoże w nocy 2 Piersi.

Przeczytaj warunki i ważne informacje dotyczące wojny między Rosją i Ukraina na kanale RBC-Ukraina w Telegramie.

Exit mobile version