Site icon GEO Polityka

Zełenski podpisał ustawę o podwyższeniu podatku od zysków banków: ile zabiera budżet?

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski podpisał ustawę zwiększającą podatki od banków. Podatek dochodowy zostanie zwiększony z 18% do 50% obecnego budżetu.

Poinformuje o tym RBC-Ukraina, przesłane do projektu 9656 na stronie Radia.

Podatek dochodowy od banki

Wierchowna Cieszę się, że mogę pochwalić to prawo od innego czytelnika 21 opadających liści. Jak poinformował członek komisji finansowej Jarosław Żeleznyak, przy wsparciu MFW, Ministerstwa Finansów i NBU, tekst został zmieniony do kolejnego czytania: podatek dochodowy za 2023 rok wyniesie 50%; W przyszłości, począwszy od 2024 roku, stawka będzie wynosić 25%.

„Dla Ministerstwa Finansów w 2023 roku przyniesiecie 24-25 miliardów hrywien. Następnie będzie to 6-7 miliardów hrywien ”, powiedział Żeleznyak.

W ustawie tej dodano także postanowienia dotyczące tego, jak ulga na import MDV na import dronów, kamer termowizyjnych, odbiorników radiowych i dział przeciwdronowych będzie obowiązywać jeszcze przez rok.

Zwiększone zyski banków

U Zhovtni Rada Najwyższa pochwaliła podstawy projektu ustawy o podwyższeniu stawki podatku od zysków banków z 18% do 36% w latach 2024-2025.

Projekt budżetu państwa na rok 2024 Rok 2024 otrzymał już 9,9 miliarda hrywien w ramach podwyżki stawki podatkowej.

Według NBU tej wiosny zysk netto ukraińskich banków sięgnął 109,9 miliarda hrywien.

The Narodowy Bank faktycznie poparł tę ustawę. Same banki też miały kłopoty. Szef NBU Andrij Pyatniki o Zustychi z Kerivnikovem 30 nowych banków prześladuje bankierów „za nazwanie tego mądrym stanowiskiem w sprawie dochodów podo ivodatkavannya, dla nich nałożyli podatki Rosennya zbilshiti”.

Exit mobile version