Szmigal chce stworzyć na Ukrainie gospodarkę wojenną, – FT

Ukraina potrzebuje perspektywy stworzenia gospodarki wojennej na wzór Izraela.

Jak donosi RBC-Ukraina, premier Ukrainy Denis Szmigal stwierdził to w wywiadzie dla Financial Times.

Jego słowami Ukraina zamierza skoncentrować swoją gospodarkę na rozwoju obronności i technologia. Dla którego Izrael może być tyłkiem.

Premier docenia także fakt, że Ukraina może być „hubem energetycznym” Europy, a także posiada zasoby gazu ziemnego. Ukraina może także zmienić swoje uzależnienie od zalanych portów Morza Czarnego w zakresie eksportu zboża.

Ukraina może wzmocnić swój sektor technologiczny, który został rozwinięty do produkcji dronów. UE jest zaniepokojona korupcją w mało znanym sektorze rządowym, Szmigal stwierdził, że zmieniają się dostawy żywności.

Prognozy z ukraińskiej gospodarki

MFW podniósł swoją prognozę wzrostu realnego PKB Ukrainy na rok 2023 do 4,5% (z poprzedniego przedziału 1-3%). Jest oczywiste, że w 2024 r. stopa wzrostu spadnie do 3-4% w miarę trwania wojny, a ryzyko pogorszenia perspektyw pozostanie niezwykle wysokie.

NBU zrewidowało swoją prognozę wzrostu realnego PKB Ukrainy w 2023 r. 2,9 do 4,9%. Realny PKB wzrośnie w 2024 r. o 3,6% (poprzednia prognoza – 3,5%). Według prognozy NBU przyspieszenie wzrostu gospodarczego do 6,0% w 2025 r. (wczesna prognoza – 6,8%) wynika z dalszej redukcji zagrożeń bezpieczeństwa.

Gabinet Ministrów spodziewa się także wzrostu realny PKB 2023 urodzenie – do 5% wobec 2,8% w poprzedniej prognozie. Prognoza wzrostu realnego PKB na 2024 rok obniży się w kolejnym czytaniu budżetu federalnego do 4,6%, która została skorygowana z 5,0% w pierwszym czytaniu, m.in. poprzez korektę zmian, uwolnienie od błahości wojny (przez cały okres 2024), logistyka (międzynarodowy istnieje pełnoprawny corsting) przez porty morskie) i procesy migracyjne itp.

Przeczytaj warunki i ważne informacje na temat wojny między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina w Telegramie .

Exit mobile version