Site icon GEO Polityka

Na Ukrainę przywieziono niebezpieczne, toksyczne mandarynki: nie kupuj

Państwowa Służba Żywnościowa poinformowała opinię publiczną, że na Ukrainę przywieziono partię egipskich mandarynek, w których zawartość pestycydów przekracza normę 33-krotnie. Należy zauważyć, że mandarynki z Egiptu zostały w rzeczywistości przywiezione z Grecji, a mianowicie od eksportera DROSERO TRADE S.M. PC”, Giannitsa. Trafiły na półki w obwodzie kijowskim i lwowskim – pisze WomanEL.

Informacja o wykryciu niebezpiecznej substancji – dimetoatu, wpłynęła 20 listopada z Systemu Szybkiego Reagowania ds. Żywności i Pasz (RASFF). , 2023.

100 TOP zdjęć roku według Time: są zdjęcia z Ukrainy W trosce o przyszłość: ukraińscy obrońcy będą mogli bezpłatnie przechowywać komórki rozrodcze w kriobankach

Dimetoat zawarty w tych mandarynkach to insektycyd fosforoorganiczny stosowany w rolnictwie. W przypadku narażenia na kontakt z ciałem ludzkim przez usta, pory skóry lub wdychanie mogą wystąpić objawy takie jak biegunka, nudności, pocenie się i trudności w oddychaniu.

Egipsko-greckie mandarynki na Ukrainie: zwiększone ryzyko ze względu na trujący dimetoat. Źródło: marthastewart.com

Regularne narażenie na dimetoat może prowadzić do poważnych problemów, takich jak drażliwość, dezorientacja, słaba pamięć i koncentracja, koszmary senne, a nawet zaburzenia sercowo-naczyniowe. W przypadku wystąpienia tych objawów należy niezwłocznie zasięgnąć porady lekarza.

Państwowa Służba Żywnościowa na bieżąco monitoruje sytuację i podejmuje niezbędne działania mające na celu zapewnienie bezpieczeństwa konsumentów. Nawiasem mówiąc, Ukrainie już wcześniej groziło zagrożenie ze strony niebezpiecznej, toksycznej kawy mielonej.

Źródło informacji

Exit mobile version