Site icon GEO Polityka

Naukowcy odkryli coś w odległych galaktykach: eksperci mówią o nieoczekiwanym elemencie

Twitter LinkedIn VK

Taką informację przekazała firma Space, podaje URA-Inform.

Co było na początku?

Badanie opublikowane w The Astrophysical Journal Letters wykazało, że pierwsze galaktyki we Wszechświecie, które powstały 2-3 miliardy lat po Wielkim Wybuchu, były gorętszy i bogatszy w ciężkie pierwiastki, niż wcześniej sądzono.

Naukowcy zbadali obserwacje wczesnego Wszechświata za pomocą Kosmicznego Teleskopu Webba, aby lepiej zrozumieć ewolucję pierwszych galaktyk. Teleskop zaobserwował 23 galaktyki, które powstały w epoce, gdy Wszechświat miał zaledwie około 3% obecnego wieku.

Specyficzne cechy obiektów kosmicznych

Dane analityczne wykazały, że temperatury w tych galaktykach wahają się od 20 000 do 50 000 stopni Celsjusza. To o kilka tysięcy stopni więcej, niż oczekiwano dla galaktyk w tym wieku.

Ponadto naukowcy odkryli w galaktykach ciężkie pierwiastki, takie jak azot, tlen, krzem, siarka, argon i nikiel. Nikiel, który jest cięższy od żelaza, jest jednym z najcięższych pierwiastków występujących w kosmosie. Odkrycie niklu w tak wczesnych galaktykach było dla naukowców zaskoczeniem. Faktem jest, że nawet w galaktykach, które powstały później, nikiel jest stosunkowo rzadki.

2 wyjaśnienia

Unikalne procesy powstawania gwiazd w tych galaktykach. Możliwe, że gwiazdy w tych galaktykach powstawały szybciej i intensywniej niż w późniejszych galaktykach. Może to prowadzić do akumulacji cięższych pierwiastków.

Wpływ supernowych. Supernowe, które eksplodują pod koniec swojego życia, mogą rozprzestrzeniać ciężkie pierwiastki w całej galaktyce. Być może supernowe w tych galaktykach eksplodowały wcześniej lub częściej niż w późniejszych galaktykach.

Przypomnijmy, jak gadżety wpływają na mózg dzieci: naukowcy położyli kres ważnemu problemowi.

Źródło informacji

Exit mobile version