Site icon GEO Polityka

Podana została liczba cyberataków rosyjskich hakerów na Ukrainę

Rosyjscy hakerzy atakują ukraińską infrastrukturę od początku wojny. Departament Skarbu USA wymienił szereg przejawów skutków ubocznych.

Poinformuje o tym RBC-Ukraine w piśmie do Departamentu Skarbu USA.

Pierwsza wojna na Ukrainie i Rosjanie przeprowadził niewielką liczbę cyberataków na ukraińską infrastrukturę, w tym na organizacje finansowe. Jednak do początku 2023 roku liczba takich incydentów gwałtownie spadła, a ich aktywność spadła.

„W ciągu lat po inwazji Rosji na Ukrainę sponsorowani przez Rosję cyberprzestępcy przeprowadzili szereg cyberataków na ukraińską infrastrukturę, w tym szereg ataków skierowanych przeciwko organizacjom z sektora finansowego. Do końca 2023 r. liczba takich liczba incydentów znacznie się zmniejszyła, a działania sponsorowane przez władzę nadal wygasają” – podało ministerstwo.

Ponadto Rosja w dalszym ciągu przeprowadza cyberataki na Ukrainie, co bezpośrednio prowadzi do ruiny i destabilizacji. W celu wsparcia Ukrainy konieczna jest także umiarkowana penetracja i szpiegostwo w tych krajach. Ponadto Rosja prowadzi operacje cybernetyczne na ludziach na całym świecie.

„Ukraiński Zespół Reagowania na Kryzysy Komputerowe (CERT-UA) odnotował aż 4000 cyberataków od początku wojny na Ukrainie do wiosny 2023 roku. To trzy razy więcej, mniej. „Było tylko kilka cyberataków podczas w tym samym okresie przed wojną” – podało ministerstwo.

Cyberwojna między Rosją a Ukrainą nie ogranicza się do ataków struktur państwowych. Hakerzy po obu stronach konfliktu zaatakowali także szeroką gamę organizacji, w tym instytucje finansowe. Wykorzystano w tym celu niezwykle proste metody, takie jak ataki rozproszone typu „Device in Service” (DDoS).

„Pod koniec 2023 r. prorosyjska grupa hakerska NoName057 (16) zagroziła atakiem na sektor finansowy Ukrainy. W ostatnich dniach liczne ukraińskie banki wykryły ataki DDoS. Cenne banki regionu, w tym Pierwszy Ukraiński Międzynarodowy Bank ( FUIB), Suwerenny Oschadny Bank Ukrainy (Oszczadbank), Credit Agricole Bank i Universal Bank” – podał Departament Skarbu USA.

Rosyjskie cyberataki na Ukrainę

Wcześniej pisaliśmy, że rosyjscy hakerzy próbują włamać się do telefonów Ukraińcy za pośrednictwem komunikatora Signal. Zastanawiali się, jak uchronić się przed marnowaniem danych.

Niedawno wyszło na jaw, że rosyjscy hakerzy przeprowadzili niedawno cyberatak na ukraiński system energetyczny. Vaughn był świadomy masowego ostrzału sektora energetycznego przez rosyjskie wojsko.

Wcześniej Służba Bezpieczeństwa Ukrainy poinformowała, że ​​ukraińskie cyberataki namówiły rosyjskie służby wywiadowcze do odmowy dostępu do elektronicznego systemu planowania operacyjnego. ZSU.

Warunki są ważne Przeczytaj informacje o wojnie między Rosją a Ukrainą na kanale RBC-Ukraina Telegram.

Exit mobile version