Ta informacja została podana przez Science Direct, podaje URA-Inform.
< h2 class ="wp-block-heading">Historia problemów
Na przestrzeni lat przeprowadzono różne badania oceniające wpływ smartfonów na sen i pojawiły się spekulacje, że nawyk korzystania z telefonu przed snem może negatywnie wpływać na sen oraz mieć szkodliwy wpływ na zdrowie i wyniki w nauce nastolatków . Czescy naukowcy postanowili zbadać to zagadnienie bardziej szczegółowo.
Nowy eksperyment
W badaniu wzięło udział 203 czeskich nastolatków w wieku od 13 do 17 lat. Uczestnicy zainstalowali na swoich smartfonach specjalną aplikację, która przez 14 dni zbierała dane o pracy urządzeń. Naukowcy przeanalizowali związek między czasem i porą korzystania z telefonu, jakością snu, jego czasem trwania i efektywnością oraz poziomem senności.
Wyniki
Wbrew powszechnemu przekonaniu naukowcy nie znaleźli związku pomiędzy czasem korzystania ze smartfona a zwiększonym ryzykiem zaburzeń snu. Okazało się, że senność, którą czasami zgłaszali uczestnicy badania, najprawdopodobniej nie była spowodowana czasem spędzonym na korzystaniu z telefonów, ale raczej wiązała się ze skróceniem całkowitego czasu snu, na przykład z powodu długotrwałego korzystania z telefonów.
W ten sposób naukowcy doszli do wniosku, że brak snu może mieć różne przyczyny, niekoniecznie związane z używaniem gadżetów przed snem.
Przypomnijmy, jak naprawdę wyglądała żona Jarosława Mądrego : eksperci zrekonstruowali jej wygląd.