Krwawy blask: dlaczego niebo nad Kijowem zrobiło się czerwone

Bogini gwiazdy porannej Aurora rozpaliła krwawy blask na niebie nad regionem kijowskim. W nocy 6 listopada w wielu krajach, w tym na Ukrainie, zaobserwowano niesamowite zjawisko naturalne – jasną poświatę w odcieniach czerwieni – pisze WomanEL.

Krwawy blask. Źródło: Facebook

Jak wyjaśnił Vladimir Kazhanov, astronom z Charkowa, zorza polarna jest powiązana z potężną burzą geomagnetyczną. Miało to miejsce w wyniku bombardowania planety przez koronalny wyrzut masy, który miał miejsce na Słońcu.

Paweł Zibrow zaprezentował nową wersję swojego hitu Chreszczatyk: w kabriolecie w Kijowie Najmodniejsze wzory paznokci na sezon Skorpion 2023

Czerwoną zorzę odnotowano w Kijowie, Czernihowie, Odessie, Czerkasach, ​​Charkowie, Doniecku, Kirowogradzie i innych regionach. Zjawisko to zaobserwowano także w Polsce, Mołdawii, Węgrzech i Rumunii, sąsiadującej z Ukrainą, a także w Bułgarii, Francji, Wielkiej Brytanii i innych krajach.

Kierownik Zakładu Radiofizyki i Geoprzestrzeni Instytutu Radioastronomii Narodowej Akademii Nauk Ukrainy Andriej Zalizowski wyjaśnił, co powoduje czerwony kolor zorzy polarnej.

Wystąpiła potężna burza geomagnetyczna. Źródło: Facebook

To jest dokładnie taki kolor, jaki tlen atomowy nadaje w jonosferze. Każdy rodzaj cząsteczki po wzbudzeniu i powrocie do normalnego stanu emituje inną długość fali i inny kolor. Na jakiej wysokości, jakie cząsteczki lub atomy są wzbudzane pod wpływem wytrącania się cząstek z ogona magnetosfery – to jest kolor, który widzimy, zauważył Zalizovsky.

Niebo zrobiło się czerwone. Źródło: Facebook Krwawy blask. Źródło: Facebook

W ciągu najbliższych dwóch, trzech lat istnieje możliwość, że zjawisko to stanie się częstsze, gdyż obecnie jesteśmy blisko maksymalnej aktywności Słońca.

Można dowiedzieć się, jakie jest dno Morza Czarnego wygląda po tragedii w elektrowni wodnej Kachowka.

Źródło informacji

Exit mobile version