Site icon GEO Polityka

Wybrano najbogatszy kraj na świecie i nie są to Chiny

Twitter LinkedIn VK

Ta informacja została podana przez IFLScience, podaje URA-Inform.  

Mimo że raport McKinsey&Co. mówimy o tym, że bogactwo Chin gwałtownie wzrosło z 7 bilionów dolarów w 2000 r. do niesamowitych 120 bilionów dolarów w 2020 r., ustępując miejsca Stanom Zjednoczonym.

Stanom Zjednoczonym Ameryki udało się odzyskać przywództwo i w zeszłym roku uznano je za najbogatszy kraj na świecie pod względem aktywów netto, z imponującym majątkiem netto wynoszącym 145,8 biliona dolarów.

Odnotowano przyspieszenie wzrostu gospodarczego Chin od czasu ich członkostwa w Światowej Organizacji Handlu ( WTO). Pomimo ogromnego ogólnego bogactwa Chin, nie dzieli się ono pomiędzy wszystkich mieszkańców kraju: szacuje się, że ponad dwie trzecie majątku znajduje się w posiadaniu zaledwie 10% najlepszych rodzin. Ten sam stosunek obserwuje się w Stanach Zjednoczonych. 

Jednak patrząc z punktu widzenia produktu krajowego brutto (PKB) na mieszkańca, Luksemburg zajmuje pierwsze miejsce pod względem PKB na mieszkańca wynoszącego 127 673 USD, za nimi za nimi plasują się takie kraje jak Irlandia, Norwegia i Szwajcaria. 

Przypomnijmy, że wcześniej informowano, że Stany Zjednoczone i Chiny osiągnęły nowe porozumienie: wiadomo, jakiego rodzaju spotkanie się odbędzie .

Źródło informacji

Exit mobile version