Zdrowie kobiet zależy od wielu czynników, w tym od tego, co kobieta je. Piramida zdrowego żywienia ma na celu rozwiązanie problemu naszych czasów – niezdrowej diety, która prowadzi do wielu problemów.
Treść Co to jest piramida zdrowego żywieniaSkładniki piramidy zdrowego odżywianiaPierwsze piętro (podstawa piramidy)Drugie piętroTrzecie piętroCzwarte piętroNajważniejsza jest równowaga… Źródło: Instagram
WomanEL radzi, jak prawidłowo się odżywiać i co powinna jeść kobieta, aby zachować zdrowie i dobry wygląd.
5 bogatych w magnez przekąsek przed snem zapewniających lepszy senNie wytrzymał ataku żywiołów: w Kijowie huragan uszkodził największą flagę Ukrainy
Co to jest piramida zdrowego żywienia
Piramida zdrowego żywienia to wizualizacja tego, jak powinna wyglądać dieta, jeśli kobieta pragnie być zdrowa, piękna i pełna sił. Podstawą jest odpowiedni bilans pożywienia, które spożywamy na co dzień.
Zboża powinny być obecne w każdym posiłku, warzywa i owoce w trzech daniach, nabiał w trzech lub dwóch, a mięso w jednym lub dwóch. Na szczycie piramidy żywieniowej znajdują się tłuszcze i słodycze, których należy spożywać jak najmniej.
Kobiety potrzebują o 15% mniej kalorii i więcej witamin. Posiłki powinny być porcjowane, jednorazowo nie więcej niż 200-250 g karmy.
Ponadto, aby organizm mógł prawidłowo funkcjonować, potrzebuje co najmniej 1,5 litra wody. Ostatni posiłek najpóźniej na 3 godziny przed snem. Piramida żywieniowa kobiet powinna zawierać więcej aminokwasów i węglowodanów. Cukier i sól ograniczono do minimum.
Składniki piramidy zdrowego odżywiania
Piramida składa się z czterech pięter i procentowo wygląda następująco:
1 piętro (podstawa) – 40%;
2 piętro – 30–35%;
3 piętro – 20%;
4 piętro – 5–10%.
Pierwsze piętro (podstawa piramidy)< /h3> < img src="/wp-content/uploads/2023/10/40792710d1e26bd092ed0f598ff5982b.jpg" />Podstawa piramidy. Źródło: WomanEL
Obejmuje to zboża. Produkty pełnoziarniste: chleb żytni, makaron z pszenicy durum, ryż brązowy, płatki zbożowe.
Produkty z tej grupy stanowią podstawę naszej diety. Zboża są głównym źródłem węglowodanów w organizmie i, co za tym idzie, głównym źródłem naszej energii.
Drugie piętro
Na tym poziomie piramidy znajdują się warzywa i owoce. Owoce są doskonałym źródłem witaminy C, która zapewnia zdrową skórę i błony śluzowe oraz wspiera układ odpornościowy.
Owoce zawierają także błonnik, który jest po prostu niezbędny do prawidłowego trawienia. Najlepsze są świeże owoce, ale odpowiednie są także suszone, mrożone i konserwowane owoce.
Jagody i warzywa zawierają także błonnik i witaminy, z których główną jest witamina A. Warzywa o ciemnym kolorze zawierają więcej składników odżywczych (brokuły, marchew, buraki). Dzienny zestaw warzyw powinien być inny i kolorowy.
Trzecie piętro
Oto produkty białkowe: mięso, ryby, jajka, fasola, orzechy.
Wołowina, kurczak, indyk, ryby i chuda wieprzowina są zdrowe. W tej grupie znajduje się żelazo i białko, dzięki którym nasze mięśnie są mocne. Należy jeść chude, obrane mięso.
Najzdrowsze są ryby morskie, bogate w kwasy tłuszczowe. Boczek i kiełbaski powinny być włączane do diety w ograniczony sposób.
Pokarmy roślinne są doskonałym źródłem białka, błonnika, witamin i minerałów. Fasola, szczególnie fasola czarna, fasola, soczewica i inne rośliny strączkowe, są zwykle sprzedawane w postaci suszonej. Wiele rodzajów orzechów (migdały, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, orzechy laskowe, pistacje) zawierają zdrowe tłuszcze, które są dobre dla serca.
Produkty mleczne, które warto jeść to jogurt, kefir i ser. Kluczowym składnikiem jest tutaj wapń, niezbędny dla mocnych kości i zębów.
Jajka, od dawna uważane za produkt podnoszący poziom cholesterolu, zostały całkowicie zrehabilitowane. Nie zwiększają złego cholesterolu. Tak naprawdę jajko jest o wiele zdrowsze na śniadanie niż bułka z białej mąki zawierająca tłuszcze trans.
Czwarte piętro
Tłuszcze znajdują się na czwartym piętrze poziom piramidy zdrowego żywienia. Są to masło i oleje roślinne, słodycze, wyroby cukiernicze, napoje gazowane i desery.
Również na tym poziomie znajdują się produkty bogate w tzw. szybkie węglowodany (pieczywo i wypieki, makarony, ryż rafinowany, napoje gazowane i inne słodycze).
Tłuszcze w organizmie są niezbędne do wielu procesów biochemicznych i syntezy witamin. Jednak ich zawartość w menu powinna być minimalna.
Bądź zdrowa i piękna!
O diecie MIND i 7 podstawowych zasadach żywienia dowiesz się tutaj.