Site icon GEO Polityka

Putin przeliczył się na Ukrainie: eksperci Bloomberga dowiedzieli się, jak tragiczna jest sytuacja gazowa

Twitter LinkedIn VK

Ta informacja została podana przez Bloomberg, podaje URA-Inform.

Sytuacja przedwojenna

Przed agresją na Ukrainę udział Rosji w światowych rynkach gazu wynosił około 30%. Jednak w wyniku działań wojennych do 2030 roku udział ten, zdaniem ekspertów, zmniejszy się co najmniej o połowę.

Wstępnie „Gazprom” dostarczał Europie około 150 miliardów metrów sześciennych gazu rocznie, co przyniosło Rosji znaczne dochody dolarowe, zwłaszcza ze względu na wysokie ceny na rynkach europejskich. Jednak teraz, z powodu Putina i jego nieprzemyślanej „operacji specjalnej”, Rosja utraciła unijny rynek gazu. Poszukiwanie alternatywnych rynków okazało się niezwykle trudne.

Sytuacja dzisiejsza

Po wybuchu wojny państwo chińskie nie wykazywało większego zainteresowania zwiększaniem zakupów rosyjskiego gazu. Chiny zgadzają się na zakup rosyjskich surowców energetycznych tylko w przypadku dużych rabatów. Rosja sprzedaje Chińczykom swój gaz po cenie 272 dolarów za tysiąc metrów sześciennych, podczas gdy w Europie cena wynosi 482 dolarów, co stanowi ogromną różnicę.

Moskwie nie udało się przekonać chińskiego przywódcy Xi Jinpinga nie tylko do budowy nowego gazociągu Siła Syberii-2, ale nawet do zwiększenia dostaw poprzez istniejącą Siłę Syberii. Zdaniem ekspertów, nawet w przypadku przywrócenia sytuacji, Rosja nie będzie już w stanie odzyskać dominującej pozycji na europejskim rynku gazu.

Kluczowy problem Rosji Federacja

Skuteczne działania na rzecz redukcji zużycia energii w Unii Europejskiej wpływają także na zmniejszenie zapotrzebowania na rosyjski gaz, a do końca obecnej dekady kraje UE zamierzają ograniczyć zużycie do 50 miliardów metrów sześciennych na rok. Co więcej, region ma już wiarygodnych dostawców, którzy w przeciwieństwie do Rosji nie uciekają się do szantażu gazowego.

Eksperci zwracają także uwagę na trudną sytuację finansową Gazpromu. W czerwcu i lipcu firma ta poniosła stratę ponad 1 biliona rubli, a teraz jest zmuszona zmniejszyć produkcję o rekordowe 25%. To naprawdę katastrofa.

W rezultacie „odcinając” Europę od dostaw gazu, Putin popełnił poważny błąd, a Rosja nie będzie już w stanie utrzymać statusu gazowego superpotęgi.< /p>

Pamiętajmy, kto wycelował rakiety i bomby w Chersoń: SBU zatrzymała zdrajców i powiedziała, kim się okazali.

Źródło informacji

Exit mobile version