Site icon GEO Polityka

Naukowcy rozwikłali zagadkę dziwnych sygnałów z kosmosu: z jakiej planety przybyły?

Twitter LinkedIn VK

Ta informacja została podana przez Live Science, podaje URA-Inform.

Sygnał z planety

Orbity egzoplanety 55 Cancri e swoją gwiazdę w bardzo małej odległości, mniejszej niż 2% odległości Ziemi od Słońca. To sprawia, że ​​jej rok trwa nieco ponad 17 godzin ziemskich.

Wiadomo, że temperatura po stronie najbliższej gwiazdy osiąga zdumiewające 2400 stopni Celsjusza, podczas gdy po stronie, która jest zawsze zacieniona, wynosi 1100 stopni Celsjusza. Naukowcy sugerują, że 55 Cancri e zawsze jest zwrócona w stronę swojej gwiazdy z tej samej półkuli.

Kluczowa zagadka

Naukowcy zwracają także uwagę na inną zagadkę związaną z planeta 55 Cancri e. Ich uwagę zwrócono na sygnał tranzytowy, który do tej pory pozostawał niejasny, a badacze zaproponowali własną teorię wyjaśniającą jego pochodzenie i zmiany.

Sygnał tranzytowy to światło widzialne, które widzimy, gdy 55 Cancri e przechodzi przed lub za swoją gwiazdą. Obserwacje wykazały, że kiedy „piekielna planeta” znajduje się za swoją gwiazdą w stosunku do Ziemi, światło widzialne emitowane przez planetę albo znika, albo staje się szczególnie jasne. Jednocześnie w zakresie światła podczerwonego sygnał tranzytowy jest zawsze obecny, chociaż jego intensywność jest zmienna.

Rozwiązanie

Naukowcy sugerują że na powierzchni planety, gdzie są aktywne erupcje wulkanów, okresowo tworzy się atmosfera, która jednak ze względu na intensywny wpływ promieniowania gwiazdy nie może istnieć przez długi czas.

Każda nowa erupcja tworzy atmosferę nową atmosferę, powodującą zmiany w obserwowanych sygnałach. Hipoteza ta otwiera nowe możliwości dalszych badań, które pozwolą naukowcom uzyskać pełniejsze zrozumienie tej tajemniczej planety.

Przypomnijmy, że odkryto nekropolię starożytnej cywilizacji: naukowcy powiedzieli, jakie tajemnice tam zostały ujawnione.

Źródło informacji

Exit mobile version