Wojna trwa i odsłania twarz kobiety. Coraz więcej Ukrainek zaciąga się w szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy, aby odeprzeć rosyjską agresję, pisze WomanEL.
Według Ministerstwa Obrony Narodowej w ciągu dwóch lat liczba kobiet w armii wzrosła o 40% – przybyło 12 tysięcy bojowników. Obecnie w szeregach Sił Obronnych służy około 43 tys. żołnierzy.
Lubisz kolor fioletowy? Oto, co musisz wiedzieć o jego duchowym znaczeniu8 fajnych pomysłów na tatuaże z czerwonym tuszem inspirowanych Kylie Jenner
Aspekty równości są obecnie brane pod uwagę przy opracowywaniu przepisów. Tak, wszystkie dokumenty opracowywane przez Ministerstwo Obrony podlegają badaniu pod kątem płci.
Każdy dowódca oddziału wojskowego otrzymał teraz pełnoetatowego doradcę ds. płci. Ponadto w systemie Ministerstwa Obrony Obrony i Sił Zbrojnych Ukrainy wprowadzono funkcję odpowiednich niezależnych doradców: 81 niezależnych, 74 dobrowolnych.
< p>Ukraina w dalszym ciągu włącza standardy NATO do Sił Zbrojnych Ukrainy, w szczególności w dziedzinie równości płci. Ściśle przestrzegamy zasad Rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ nr 1325 oraz dokumentów planowania strategicznego gwarantujących równe prawa kobiet i mężczyzn w Siłach Zbrojnych Ukrainy
, odnotowanych w Ministerstwie Obrony.
Departament zniósł ograniczenia w dostępie kobiet do wszystkich stanowisk wojskowych. Wcześniej kobiety mogły piastować stanowiska przede wszystkim w zawodach medycznych, komunikacyjnych, księgowych, urzędniczkach i kucharkach.
Teraz kobieta w wojsku może być kierowcą, granatnikiem, zastępcą dowódcy grupy rozpoznawczej, dowódcą bojowego wozu piechoty, mechanikiem, strzelcem maszynowym, snajperem itp.
W ponadto zniesiono ograniczenia wiekowe dla kobiet – wcześniej mogły one zawrzeć umowę o służbę wojskową do 40. roku życia, obecnie granicę wieku podniesiono do 60. roku życia, na tym samym poziomie co w przypadku mężczyzn.
W 2019 roku rząd ukraiński zezwolił dziewczętom na naukę w liceach wojskowych. Kobiety, które postrzegają siebie jako przyszłych oficerów Sił Zbrojnych Ukrainy, mają dostęp do wszystkich poziomów edukacji wojskowej. Pozwolono im kształcić się w tych samych specjalizacjach co mężczyźni, a następnie pełnić różnorodne stanowiska.
Kontynuujemy prace nad wsparciem logistycznym personelu wojskowego. Mówimy w szczególności o stworzeniu nowych modeli umundurowania wojskowego i środków ochrony indywidualnej, z uwzględnieniem danych antropometrycznych.
Prowadzone są także regularne prace nad działaniami zapobiegającymi molestowaniu seksualnemu i innym osobom łamania praw, w szczególności ze względu na płeć – przemoc domowa, dyskryminacja w miejscu pracy itp.
Wcześniej obrońca Azowstalu Ptaszka emocjonalnie wzywał do pomocy dla ukraińskich żołnierzy.