Site icon GEO Polityka

Dlaczego czas leci szybciej z wiekiem: naukowcy odpowiadają na trudne pytanie

Twitter LinkedIn VK

Informację tę podał Daily Mail, podaje URA-Inform.

Reflezja ekspertów

Według profesora psychologii z Uniwersytetu Michigan, Cindy Lusting, Głównym powodem jest to, że wraz z wiekiem nasze życie często staje się bardziej usprawnione i zorganizowane wokół rutyny, podczas gdy ważne wydarzenia i punkty zwrotne stają się coraz rzadsze. To właśnie te wydarzenia pozwalają nam rozróżnić różne etapy naszego życia.

Dzieciństwo

W dzieciństwie wciąż mamy niewiele doświadczeń, które można zaliczyć do znaczących momentów, a każdy rok wydaje się stanowić znaczącą część naszej życiowej podróży. Dla pięcioletniego dziecka jeden rok to aż 20% jego życia, pełnego nowych odkryć i przygód. Jednak wraz z wiekiem jeden rok zaczyna stanowić zaledwie 2% naszego życia, a liczba nowych doświadczeń znacznie maleje.

Zmieniające się postrzeganie

Według Lusting nasze postrzeganie czasu zaczyna się zacierać i trudno nam go jasno ustrukturyzować. Mierzymy czas za pomocą wydarzeń, które zapadają w pamięć, ale wraz z wiekiem jest ich coraz mniej, co oznacza, że ​​większość ludzi pamięta lepsze rzeczy, które przydarzyły im się tylko raz w życiu, zamiast rutyny dnia codziennego.

Kolejna teoria

Istnieje inna teoria zaproponowana przez Andriana Bejana z Duke University. Szybszy upływ czasu wiąże z wiekiem i starzeniem się mózgu. Badania Bejana opublikowane w 2019 roku sugerują, że wraz z wiekiem nasze postrzeganie doświadczeń życiowych może ulec zniekształceniu, a mózg potrzebuje więcej czasu na przetwarzanie nowych informacji. W młodszym wieku mózg jest w stanie szybciej postrzegać i przetwarzać nowe doświadczenia, ponieważ jego funkcje są bardziej wydajne.

Podsumowanie

Naukowcy sugerują, że fizyczne zmiany w nerwach i strukturach neuronalnych mózgu odgrywają kluczową rolę w postrzeganiu czasu w miarę starzenia się. Z biegiem lat struktury te stają się coraz bardziej złożone i mniej funkcjonalne, co stwarza większą odporność na sygnały elektryczne i spowalnia prędkość postrzegania i przetwarzania nowych informacji.

Należy pamiętać, że naukowcy kontynuują badania tej kwestii, a dokładne wyjaśnienie zjawiska ulotności czasu okaże się przedmiotem dalszych badań.

Przypomnijmy, jak kilkukrotnie przyspieszyć ładowanie smartfona za pomocą jednego przycisku: wystarczy przytrzymać to w dół.

Źródło informacji

Exit mobile version