W nowoczesnych przedsiębiorstwach, które na co dzień przetwarzają dużą liczbę przesyłek i towarów, sortowanie przenośnikowe stało się integralną częścią procesów logistycznych. Technologia ta upraszcza i przyspiesza sortowanie towarów przed ich późniejszą wysyłką i transportem. Urządzenia te znacznie różnią się od tradycyjnych i konwencjonalnych linii transportowych czy taśm. Posiada dodatkowe funkcje automatyczne, które mogą w pełni zastąpić lwią część pracowników. W tym artykule przyjrzymy się, czym jest sortowanie przenośnikowe, jak działa i jakie korzyści niesie ze sobą dla dużych zakładów produkcyjnych, magazynów, operatorów logistycznych czy przedstawicieli e-commerce.
Linia sortująca: definicja i struktura
Linia sortownicza https://uislab.com/products/konvejernaja-sortirovka/czyli przenośnik sortujący to zautomatyzowany system, który sortuje ładunek i kieruje go do odpowiednich kontenerów. Podstawową zasadą działania linii zautomatyzowanych jest chaotyczne układanie towaru na pasie transportowym. Następnie system automatycznie waży towar, określa jego kształt, rozmiar i inne parametry i wysyła go w odpowiednie miejsce na linii lub do kontenera. W niektórych przypadkach system może samodzielnie skanować kody kreskowe na ładunku lub może to zrobić operator znajdujący się na początku linii przy specjalnym pulpicie.
Na Ukrainie taki sprzęt jest już dostępny na zamówienie choć jeszcze kilka lat temu można było go kupić jedynie za granicą. Wśród krajowych producentów sukces w tej niszy osiągnęła firma UIS, na której stronie internetowej można przeczytać naprawdę wiele przydatnych informacji na temat tego produktu, jego „wypełnienia”; i powiązane niuanse.
Zalety sortowania przenośnikowego
Oczywiście, jak każdy nowoczesny i innowacyjny produkt, linia sortująca nie może być tanią inwestycją. W związku z tym pojawia się pytanie, na ile jest to celowe. Oto korzyści, jakie czerpie firma wdrażając tę technologię w magazynie.
- Szybkość: Jedną z największych zalet sortowania przenośnikowego jest jego niespotykana prędkość. System może pracować całą dobę i przetwarzać duże ilości towarów na godzinę. Mówiąc dokładniej, jest to od 3500 do 5500 jednostek produkcyjnych na godzinę. Zgadzam się, aby uzyskać takie wskaźniki wyłącznie za pomocą pracy fizycznej, trzeba zatrudnić ogromny zespół.
- Dokładność: wynosi 99%, co jest bardzo wysokim wskaźnikiem. Jest to niezwykle ważne dla firm, w których dokładność jest krytycznym czynnikiem, od którego zależy wykres finansowy oraz reputacja i lojalność partnerów lub klientów.
- Elastyczność: systemy przenośników można dostosowywać, co pozwala programistom stworzyć system idealny dla konkretnej firmy i jej potrzeb. Można na przykład sortować zarówno duże, jak i małe ładunki. Miękki, delikatny, ciężki itp.
- Szybki zwrot kosztów: koszt systemu przenośników zwraca się już w ciągu pierwszego roku eksploatacji, co świadczy o jego sukcesie jako inwestycji. Jednak wskaźnik ten jest możliwy tylko we współpracy z ukraińskimi deweloperami. Niestety zagraniczne systemy kosztują wielokrotnie więcej, a potem zwracają się znacznie dłużej.
Również po wprowadzeniu systemu przenośników nie jest wymagana tak duża liczba pracowników sortujących jak wcześniej. Pozwala to przedsiębiorstwu zmniejszyć zależność od rynku pracy i stale obserwowaną na nim cykliczność.
Struktura systemu przenośników
System przenośników składa się z czterech głównych elementów:
- Stół operatora: ten element zawiera wszystko, co niezbędne do znakowania, ponownego znakowania lub identyfikacji towarów, a także duży ekran, na którym pracownik może zobaczyć lub wprowadzić wszystkie niezbędne informacje;
- wagi dotykowe: są zbudowane do drugiego modułu systemu i ich zadaniem jest formowanie optymalnej odległości pomiędzy ładunkami;
- metalowe listwy i popychacze: Elementy te poruszają się według zadanych algorytmów i kierują ładunki do odpowiednich pojemników;< /li>
- kawałek taśmy prowadzący do kontenerów: to końcowy moduł, w którym znajdują się kontenery, gdzie faktycznie trafia ładunek.
Również u klienta na żądanie programiści mogą dodać dodatkowe ustawienia.
Na przykład funkcja „zapełnienie kontenera” 187;, która powiadomi, że kontener wymaga szybkiej wymiany na nowy.
Podsumowując
Automatyczne linie sortujące to skuteczna i niezawodna technologia, która pozwala przedsiębiorstwom zautomatyzować proces sortowania ładunków. Zapewnia dużą szybkość, dokładność i wydajność, dzięki czemu jest niezbędnym narzędziem w operacjach logistycznych każdego przedsiębiorstwa.