Transylwania to historyczny region na północy Rumunii, w niczym nie ustępujący pod względem piękna Europie Zachodniej. Gęste lasy i ośnieżone szczyty górskie tworzą wyjątkową scenerię dla legend. Dziś WomanEL zaprasza Cię do poczucia średniowiecznego ducha i odwiedzenia Drakuli.
TreśćZamek BranMistyczny LasSighişoaraCzarny Kościół (Brasów)SarmizegetuzaAutostrada TransfegerasanPoenariZamek Bicaz WąwózCluj-Napoca Zwiedzanie Draculi e. Źródło: Instagram
Transylwania nazywana jest także Siedmioma Miastami. Jest to sześć dużych twierdz saksońskich: Mediasch, Mühlbach, Klausenburg, Schesburg, Reusmarkt i Broos oraz stolica regionu – miasto Hermannstadt (Sibiu).
< /i>Uzależnienie od Internetu: czy ukraińscy dostawcy są gotowi na bekat W jednym z kijowskich parków otwarto hotel dla owadów
Dla większości Transylwania jest oczywiście kojarzona z hrabią Draculą. Urodził się w jednym z miast Siedmiogrodu – Shesburgu (Sighisoari). A w mieście Bran znajduje się zamek, w którym hrabia odsiedział wyrok tylko przez jedną noc.
Legendy o Draculi pobudzają wyobraźnię podróżników, a niektórzy twierdzą, że średniowieczne zamki tego kraju zamieszkują wampiry. Te gotyckie zamki w lasach z iglicami skierowanymi w niebo rzekomo odzwierciedlają mity narodowe.
Brytyjski król Karol, posiadający posiadłość w Transylwanii, zauważył kiedyś, że Transylwania jest głównym towarem eksportowym Europy.
Nie ma czegoś takiego w Wielkiej Brytanii, a gdyby było, uczynilibyśmy z niej główny region turystyczny Europy – powiedział król.
Zamek Bran
Legendarny Zamek Bran, zbudowany na wysokim wzgórzu. Jest to twierdza obronna i punkt celny na niespokojnej granicy Transylwanii i Wołoszczyzny. Stał się także prototypem zamku hrabiego Draculi z powieści Brama Stokera Dracula, od tego czasu na zawsze kojarzony jest z imieniem wyimaginowanego wampira.
Władca Palownik, syn Vlada Drakuli, nie odegrał znaczącej roli w historii Twierdzy Bran. Połączenie Włada Palownika z fortecą zostało wymyślone znacznie później. Ma ona niewiele wspólnego z historycznymi wyczynami greckiego władcy, raczej opiera się na jego sposobie życia, którego historia owiana jest tajemnicami i legendami.
W połowie XX w. fani Brama Stokera tłumnie przybyli do Rumunii. Szukali tego samego zamku, który jest opisany w powieści pisarza.
Sam Bram Stoker nigdy nie odwiedził Transylwanii. Przedstawił wyimaginowany zamek Draculi na podstawie dostępnego mu opisu zamku Bran. Rzeczywiście, wyimaginowany obraz zamku Draculi z pierwszego wydania książki jest uderzająco podobny do zamku Bran, jak żaden inny w całej Rumunii.
Tak hrabia Dracula znalazł swoją rezydencję. Co więcej, amerykański reżyser Francis Coppola przeznaczył pieniądze na renowację Brana, kiedy kręcił tutaj swoją wersję Drakuli.
Miasteczko Bran słynie także z serów, których receptura jest utrzymywana w tajemnicy i przekazywana z pokolenia na pokolenie. Niektóre odmiany są pakowane w korę drzewa.
Na lokalnym targu można kupić niezwykłe dzianiny z naturalnej wełny, a także pamiątki, z których większość nawiązuje do wizerunku legendarnego hrabiego Drakuli. A w lokalnych kawiarniach i restauracjach można się położyć lub usiąść w trumnie lub krypcie, w niektórych kawiarniach znajdują się ławki w kształcie trumien.
Mistyczny Las
Mistycyzm w Transylwanii nie kończy się na legendzie o wampirach. Las położony w pobliżu miasta Kłaj-Napoca zyskał sławę „Trójkąta Bermudzkiego Transylwanii”.
Według legendy przez wiele stuleci ludzie znikali tu bez śladu. Sama okolica przypomina las z przerażającej bajki – zdeformowane, poskręcane drzewa i nieprzeniknione zarośla.
Osoby, które odwiedziły ten las, opowiadają o dziwnych objawach: dezorientacji, migrenach, zawrotach głowy, oparzeniach i pojawiających się znikąd zadrapaniach na ciele. Naoczni świadkowie mówią także o dziwnych, migoczących cieniach, dziwnych głosach i wrażeniach obecności obcych. Parapsycholodzy nazywają ten las pułapką na zagubione dusze…
Sigisoara
Małe średniowieczne miasteczko w Transylwanii, którego historyczne centrum znajduje się pod ochroną UNESCO. Wąskie uliczki są pełne kolorowych domów.
A jednak jest to także miejsce narodzin Mocy Draculi, które uważane jest za jedno z najczęściej odwiedzanych miast na świecie. Również twierdza Sighisoara znana jest jako miejsce narodzin Draculi, gdzie obok Wieży Zegarowej znajduje się starożytny dom.
Według legendy w 1431 roku narodził się mały Władik. Pomimo tego, że wcale nie był wampirem, ale był w miarę dobrym władcą dla swojego kraju, w miejscach, gdzie gromadzą się turyści, w dalszym ciągu propaguje się motyw wampira.
Inne ciekawe domy w twierdzy: dom z Jeleniem i dom florencki. Historyczne centrum Sighisoary słusznie zostało wpisane na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Jej symbolem jest Wieża Zegarowa o wysokości 64 metrów. Został zbudowany w tym samym czasie co twierdza. Na placu w centrum miasta odbywają się festiwale i turnieje kostiumowe.
Czarny Kościół (Brasów)
Czarny Kościół to starożytna świątynia luterańska zbudowana w XIV wieku. Wysokość tej gotyckiej budowli wynosi 65 metrów. Czarny Kościół uważany jest za najwyższy gotycki kościół w kraju. Na jedynej dzwonnicy znajdują się trzy dzwony, z czego jeden jest największy w kraju i waży ponad sześć ton.
Kościół otrzymał swoją nazwę po pożarze podczas Wielkiej Wojny Tureckiej. Następnie ogień pokrył sadzą ściany kościoła. Świątynia jest czynna, ale turyści mogą wejść do środka i obejrzeć starożytne freski, rzeźby i wspaniałe dywany zdobiące wnętrze.
Sarmizegetusa
Miejsce to było rezydencją królów Dacji, starożytnego państwa. Łączyła także funkcje ośrodka militarnego i religijnego i była jedną z twierdz obronnych króla Decebala.
Cały zespół twierdz znajduje się na liście dziedzictwa kulturowego UNESCO. Twierdza położona jest w górach Transylwanii na wysokości 1200 metrów. Ważną częścią Sarmizegethuz jest sanktuarium. Ale podczas wojny z Rzymianami prawie wszystkie świątynie zostały zniszczone.
Autostrada Transfegerasz
Wysokogórska droga zbudowana pomiędzy Wołoszczyzną a Transylwanią w 1974 roku. Aby utorować drogę w skałach, zużyto około 6000 ton dynamitu.
Obecnie uważana za jedną z najpiękniejszych dróg świata. Prowadzi przez las bukowy i wodospad na tle gór. Obok autostrady znajduje się „rezydencja Mocy Draculi” – twierdza Poenari. Droga jest otwarta dla podróżnych tylko przez kilka ciepłych miesięcy w roku.
Zamek Poenari
Prawdziwym zamkiem Drakuli jest Zamek Poenari w Transylwanii. Jest to także jeden z najstarszych zamków w Rumunii.
Wysoko na górze widać mury zamku. Aby dostać się do wejścia, trzeba pokonać 1500 schodów. Dracula na pewno tu był, przebijając ludzi, odcinając głowy i biorąc krwawe kąpiele. Twierdza Poeniri została zbudowana w XIII wieku, a w XV wieku została znacznie przebudowana i wzmocniona przez Włada III.
Wąwóz Bikaz
Kanion górski Bicaz, czyli wąwóz Bicaz, to jedno z najbardziej imponujących miejsc przyrodniczych w Rumunii oraz najgłębszy (300 metrów) i najdłuższy wąwóz w dolinie. Wysokie klify wąwozu oddziela górska rzeka Bikaz.
Ośmiokilometrowa trasa wąwozem, często serpentynowym, z klifami po jednej stronie i gwałtownymi spadkami po drugiej, to jedna z najbardziej spektakularnych dróg na świecie. Najwęższe miejsce w wąwozie nazywa się Bramą Piekieł. Zimą to miejsce jest jednym z najbardziej spektakularnych w Rumunii i wygląda szczególnie pięknie.
Osiem kilometrów kanionu o stromych kamiennych ścianach, niesamowitych wysokościach (do 500 metrów) i górskich serpentynach. Następnie otwiera się kolejny z cudów natury – Czerwone Jezioro. To największe jezioro górskie, położone na wysokości 980 m.
Kluż-Napoka
Kluż-Napoka to serce Transylwanii i jeden z największych ośrodków kulturalnych w Rumunii. Znajduje się tu słynny ogród botaniczny. Zostało założone w 1872 roku i jest jednym z największych w południowo-wschodniej Europie.
Jest też muzeum etnograficzne, muzeum farmaceutyczne i muzeum historyczne. W 1920 roku słynny rumuński naukowiec Emil Rakovica założył w Cluj pierwszy na świecie Instytut Speleologii. Najstarszym budynkiem w mieście jest dom Macieja Korwina, w którym urodził się przyszły król Węgier.
Piękno Transelwanii hipnotyzuje, ale piękno tutaj jest prawdziwe, jak w dobrej bajce . Jest dobro i zło, bogaci i biedni. Znajduje się tu niezliczona ilość zamków, lokalny styl gotycki jest niesamowity, synteza ludów jest tutaj niesamowita, a historia wyjątkowa.
Dowiedz się tutaj o prawdziwym katalońskim pięknie Barcelony.